Smog w woj. pomorskim (16.08.2022). Jakie stężenie PM2.5 i PM10?

Materiał promocyjny partnerów programu Czyste Powietrze
Sprawdź stan jakości powietrza w woj. pomorskim
Sprawdź stan jakości powietrza w woj. pomorskim Adam Wojnar
Udostępnij:
Czy 16.08.2022 w woj. pomorskim jest smog? Podajemy aktualny poziom PM10 i PM2.5. Upewnij się, czy w woj. pomorskim przebywanie na zewnątrz jest bezpieczne dla zdrowia. Porównaj, jak stan powietrza zmieniał się w ostatnich dniach. Pamiętaj, że zbyt długie wdychanie zanieczyszczonego powietrza może powodować nudności.

Zanieczyszczenie powietrza doskwiera nam cały rok. Największym problemem w walce o świeże powietrze są w dalszym ciągu stare piece na paliwo stałe. Kolejnym powodem, który sprawia, że z zanieczyszczeniami powietrza walczymy cały rok jest wciąż rosnąca liczba samochodów oraz zbyt częste ich eksploatowanie.

Warto na bieżąco śledzić poziom smogu w swojej okolicy, aby przygotować się do ochrony przed zanieczyszczeniami.

Jak mówi Wójt Gminy Główczyce Danuta May: Program pozwala poprawić komfort życia i zdrowia mieszkańców gminy. Ponadto służy poprawie środowiska naturalnego. Wdrażanie programu priorytetowego „Czyste Powietrze” pozytywnie wpłynie na jakość powietrza na terenie gminy Główczyce i pozwoli zachować jej walory.

wójt gminy

Jakość powietrza 16.08.2022 w woj. pomorskim. Jakość powietrza w pomorskim jest dobra 😃.

Możesz iść na spacer i bez obaw oddychać pełną piersią.

Jakość powietrza w woj. pomorskim ostatnio sprawdzałam 16.08.2022 o godz. 05:49. Zobacz, jakie są uśrednione pomiary pyłu zawieszonego w powietrzu dla woj. pomorskiego:

 • skażenie PM2.5: 80% normy (20 µg/m³). Zanieczyszczenie nie zmieniło się.
 • skażenie PM10: 67% normy (27 µg/m³). Zanieczyszczenie nie zmieniło się.

W ostatnich dniach średnie dobowe odczyty zanieczyszczeń wyglądały następująco:

 • 16.08.2022

  • PM2.5: 12 µg/m³
  • PM10: 18 µg/m³
 • 15.08.2022

  • PM2.5: 10 µg/m³
  • PM10: 14 µg/m³
 • 14.08.2022

  • PM2.5: 5 µg/m³
  • PM10: 9 µg/m³

A jak to wygląda w poszczególnych miastach? Oto stan powietrza w niektórych z nich:

 • Jastarnia: PM2.5: 48% normy. PM10: 35% normy.
 • Gdańsk: PM2.5: 84% normy. PM10: 67% normy.
 • Kościerzyna: PM2.5: 52% normy. PM10: 52% normy.
 • Gdynia: PM2.5: 88% normy. PM10: 72% normy.
 • Starogard Gdański: PM2.5: 60% normy. PM10: 47% normy.
 • Pruszcz Gdański: PM2.5: 44% normy. PM10: 42% normy.

Kiedy jest smog? Jakie są normy jakości powietrza w Polsce?

Normy określone zostały w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu. Zgodnie z nimi:

 • Skażenie PM10: dobowy poziom stężeń pyłu PM10 wynosi 50µg/m³ i nie może być przekroczony częściej niż 35 dni w roku. Dodatkowo średnia roczna nie może przekraczać 40 µg/m³.
 • Skażenie PM2.5: dla pyłu PM2.5 rozporządzenie zawiera tylko normę roczną, która wynosi 25µg/m³. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjęła normę dobową, która wynosi 25µg/m³. Należy pamiętać, że każdy poziom stężenia pyłu PM2.5 niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Rządowy Program "Czyste Powietre" ma na celu podejmować i wspierać finansowo wszelkie działania, których celem jest poprawianie jakości powietrza poprzez ograniczenia emisji spalin, opału poprzez wymianę pieców, stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie budynków etc. Gmina Borzytuchom mając na względzie dbałość o ekologię przystąpiła do promocji programu zachęcając do uczestnictwa, a także wspierania w zakresie przygotowania dokumentacji. W tym celu urzedniczkę Panią Sylwię Gołąb doszkolono poprzez uczestnictwo w kursach.

Zaznaczę, iż stale są chętni mieszkańcy do przystąpienia do programu.
Zachęcam wszystkich mieszkańców gminy Borzytuchom, aby rozważyli, czy warunki programu im odpowiadają, a także aby przystąpili do niego, by wspólnie działać na rzecz ekologii w naszej gminie. Dodam, iż obecnie maksymalne dofinansowanie jest bardzo zachęcające i wynosi aż do 60 %.
Każdy, kto zechce przystąpić do programu (bądź uzyskać informację) może się zgłosić do punktu konsultacyjno- informacyjnego w urzędu gminy w celu pomocy w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji o dotację. Wszelkie informację uzyskają Państwo pod numerem telefonu 59 8211316 w godzinach pracy urzedu gminy - podsumował Wójt Gminy Borzytuchom Witold Cyba.

wójt gminy

Co to jest pył PM2.5?

PM2.5 to pył, którego cząsteczki są nie większe od 2,5μm. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) Jego szkodliwość wynika między innymi z tego, że jego cząsteczki są na tyle małe, że mogą przenikać przez pęcherzyki płucne do krwiobiegu. Udowodniono, że ciągłe oddychanie zanieczyszczonym pyłem PM2.5 powietrzem skraca średnią długość życia. Nawet krótkotrwała ekspozycja może być szkodliwa, zwiększając występujące bezpośrednio w wyniku kontaktu ze skażonym powietrzem, jak: kaszel, nasilenie astmy, uczucie duszności. Oddychanie powietrzem skażonym pyłem PM2.5 zwiększa też ryzyko zawału i arytmii.

Co to jest pył PM10?

PM10 to pył, złożony z cząstek o średnicy mniejszej lub równej 10μm. Jego występowanie jest związane przede wszystkim z procesem spalania paliw stałych i ciekłych. Pył może zawierać substancje toksyczne, szkodliwe dla ludzi. Dym, sadza, azbest, cząsteczki metali (arsen, nikiel, kadm, ołów), dioksyny, furany i benzpopiren i inne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne - to wszystko nie tylko brzmi strasznie, ale ma też negatywny wpływ na nasze zdrowie.

W dużej mierze to od nas samych zależy, jaki jest poziom zanieczyszczeń powietrza zarówno w całym kraju, jak i w naszej najbliższej okolicy. Codziennie podejmujemy szereg decyzji o tym, w jaki sposób ogrzewamy nasz dom, czy wybieramy publiczne środki transportu, czy w końcu dbamy o to, aby nasze samochody były jak najmniej emisyjne.

Wspierają nas w tym rozmaite programy finansowane przez rząd i samorządy. Jednym z nich jest program Czyste Powietrze. Bierze w nim udział wiele gmin również z woj. zachodniopomorskiego, przez co jego mieszkańcy mogą ubiegać się o dofinansowanie na zmianę sposobu ogrzewania czy termomodernizację budynku mieszkalnego.

Punkt konsultacyjny Gminy Borzytuchom
Urząd Gminy w Borzytuchomiu
ul. Zwycięstwa 56

Godziny otwarcia:

 • 08:30-16:30 poniedziałek
 • 07:20-15:30 od wtorku do piątku

tel. 59 821 13 16

Punkt konsultacyjny Gminy Główczyce
Urząd Gminy Główczyce
ul. Kościuszki 8

Godziny otwarcia:

 • 07:00-15:00 od poniedziałku do piątku

tel. 598 217 091
mail: [email protected]
Osoba do kontaktu: Aleksandra Tuszyńska

Punkt konsultacyjny Gminy Lipnica
Urząd Gminy w Lipnicy,
ul. J. Słomińskiego 19, pokój numer 6

Godziny otwarcia:

 • 11:00-16:00 poniedziałek
 • 07:00-12:00 czwartek

tel. 598 217 091 lub 598 217 092
mail: [email protected]
osoba do kontaktu: Aleksandra Tuszyńska

Program Czyste Powietrze - jak chroni nas przed zanieczyszczeniami powietrza?

Program Czyste powietrze został stworzony, ponieważ wg badań aż 45 tyś osób umiera w Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza. SMOG, który odpowiedzialny jest za wiele chorób w dużej mierze spowodowany jest przez przestarzałe i nieekologicznie sposoby ogrzewania domów jednorodzinnych, ale też kamienic starego typu. To właśnie główny powód powstania programu Czyste powietrze, dzięki któremu można otrzymać dotację na:

 • wymianę, zakup oraz montaż źródeł ciepła (takich które spełniają wymagania programu),
 • mikroinstalację fotowoltaiczną,
 • wymianę okien, drzwi zewnętrznych i bram garażowych,
 • montaż i modernizację instalacji ciepłej wody użytkowej i instalacji centralnego ogrzewania,
 • docieplenie domu,
 • instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Pełna lista dokumentów, które należy wypełnić znajduje się na stronie wfos.szczecin.pl. Wnioskować można również online przez Portal Beneficjenta znajdujący się pod adresem: wfos.szczecin.pl

Co trzeba zrobić, aby otrzymać wsparcie w ramach programu Czyste Powietrze?

 1. Zapoznaj się z regulaminem i dokumentacją, która będzie Ci niezbędna do całej procedury.
 2. Sprawdź potrzeby energetyczne swojego budynku. Najlepszym rozwiązaniem będzie audyt energetyczny budynku.
 3. Wypełnij właściwy wniosek i prześlij go lub dostarcz do odpowiednich organów.
 4. Podpisz umowę o dofinansowanie
 5. Wypełnij i złóż wnioski o wypłaty dofinansowania
 6. Zakończ inwestycje i zaproś wizytatora, który potwierdzi poprawność wykorzystania dofinansowania
 7. Utrzymaj inwestycję przez 5 lat od jej zakończenia.

Podsumowuje Wójt Gminy Lipnica Andrzej Lemańczyk:

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Dlatego też, nasza Gmina z myślą o ułatwieniu mieszkańcom dostępu do informacji oraz pomocy w składaniu wniosków postanowiła przystąpić do programu. Każdy, kto jest zainteresowany pozyskaniem dofinansowania może odwiedzić nasz punkt konsultacyjno-informacyjny, jak również uzyskać informacje zdalnie.
[PROMO 8718115]

Na jaką kwotę można liczyć biorąc udział w programie Czyste Powietrze?

W zależności od osiąganego dochodu właściciele domów jednorodzinnych w ramach programu mogą otrzymać nawet 30 tys. złotych, a przy podwyższonym poziomie dofinansowania nawet 37 tys.

Dokładne informacje na temat poszczególnych kwot, które można przeznaczyć na termomodernizację lub zmianę sposobu ogrzewania budynku w ramach programu Czyste Powietrze, można znaleźć na stronie programu czystepowietrze.gov.pl.

Beneficjentami programu mogą zostać nie tylko właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, ale też właściciele osobnych, wydzielonych mieszkań w budynkach jednorodzinnych. Warunkiem jest posiadanie osobnej księgi wieczystej.

plansza sponsorska

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze?

Wnioski o dofinansowanie w ramach projektu Czyste Powietrze należy składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej obejmującego swoim działaniem teren województwa, w którym zlokalizowany jest budynek mieszkalny należący do przyszłego beneficjenta.

Zobacz, jak wypełnić wniosek w ramach programu Czyste Powietrze w woj. pomorskim:

Jak sprawdzamy, czy jest SMOG?

Aby zweryfikować bieżącą jakość powietrza, korzystamy z otwartych danych dostarczanych przez system Sensor.Community oraz GIOS. Dane pochodzące z czujników znajdujących się w rejonie, dla którego przygotowujemy raport, uśredniamy w przedziale ostatnich 15 minut i publikujemy w przystępnej formie. Dla uproszczenia za górną normę PM2.5 przyjęliśmy 25µg/m³, dla PM10 40µg/m³.

Smog w liczbach

 • Z raportu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że w 2016 r. smog spowodował śmierć 19 tys. mieszkańców Polski.
 • Polskie miasta co roku na działania związane z ochroną środowiska wydają coraz więcej pieniędzy. 12 metropolii przeznacza na ten cel ponad 2,5 mld zł.
 • Szacuje się, że w Polsce 52% smogu bierze się z tak zwanej niskiej emisji, czyli spalania w domowych kotłach i piecach o złych parametrach emisji.
 • Niechlubny rekord SMOGU w Polsce należy do Rybnika. Tam zanieczyszczenie powietrza wynosiło w styczniu 2017 roku 3126% normy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Smog w woj. pomorskim (16.08.2022). Jakie stężenie PM2.5 i PM10? - Dziennik Bałtycki

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie