Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sopot Fringe Festiwal 2014 z koncertem Doroty Masłowskiej [program]

Redakcja MM
Redakcja MM
"Działamy na krawędzi" - mówią o tej imprezie jej organizatorzy. ...
"Działamy na krawędzi" - mówią o tej imprezie jej organizatorzy. ... Szymek Krusz
"Działamy na krawędzi" - mówią o tej imprezie jej organizatorzy. 28 i 29 czerwca w Sopocie zobaczymy dzieła sztuki i liczne pokazy, które zerwą z utartym schematyzmem.

Sopot Fringe Festiwal, 28-29 czerwca, różne lokalizacje, wstęp wolny


IV edycja tego dwudniowego święta sztuki zostanie zorganizowana w różnych sopockich przestrzeniach festiwalowych: Zatoce Sztuki i plaży do niej przylegającej, Parku Północnym, zabytkowej Willi Bergera, Teatrze na Plaży, klubie Sfinks700 i Spółdzielni Dwie Zmiany. Impreza jest nazywana najbardziej demokratycznym festiwalem ze sztuką w roli głównej.

Festiwal skupia w tym roku około 100 projektów artystycznych z różnych dziedzin - m.in. performance'u, sztuk audiowizualnych, sztuk plastycznych, muzyki i instalacji.

Chodzisz na koncerty? Sprawdź nasze koncertowe serwisy specjalneKONCERTY W TRÓJMIEŚCIE 2014 oraz KONCERTY W KLUBACH

**
Tegoroczna, IV edycja festiwalu jest wyjątkowa, nareszcie wkroczyła na ścieżkę nowej jakości projektów artystycznych. Publiczność będzie mogła zobaczyć performance zagranicznych artystów:

  • Heidi Edström - performerka ze Szwecji, która przyjeżdża w ramach wymiany pomiędzy sopockim Fringe i Stockholm Fringe Fest STOFF, zaprezentuje projekt [ingentinget];

  • Gabrielle Neuhaus - pochodzi ze Szwajcarii, zgłosiła projekt "Barcode", czyli praktyczne taktyki dla samotnych imprezowiczek;

  • Kazuyo Shionoiri z projektem "Dummy" - przedstawienie z gatunku "object theater" to zabawna historia ekspedientki w sklepie odzieżowym, której ulubionym zajęciem jest palenie papierosów. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie pewien manekin...;

  • Takanori Kawaharada- "Mr.Gadget" to ironiczna i humorystyczna forma performance'u, opowiadająca o uzależnieniu od gadżetów multimedialnych jakimi są ipod, ipad, czy smartphone;

  • Rock&Wrestling- performerzy z St. Pauli, których widowisko muzyczno-sportowe przyciąga w Hamburgu tysiące widzów.

­- Współcześnie Fringe skupia się na prezentacji multidyscyplinarnych, niekonwencjonalnych działań artystycznych – wyjaśnia Joanna Pietkiewicz, jedna ze współzałożycielek sopockiej imprezy. ­

 

Czytaj: Gdańsk: Festiwal Present Performance w Brzeźnie [program, zdjęcia]. Bunt jako istota sztuki

Ideę zorganizowania Fringe w Sopocie zaszczepili tu autorzy edycji tego przedsięwzięcia, która odbywa się w Brighton. Przez trzy poprzednie lata w ramach festiwalu na scenie MCKA Zatoka Sztuki zaprezentowało się spore grono artystów, poruszających się w różnych rejonach sztuki. Dla wielu ten występ był przełomem, za sprawą którego dotarli ze swoją twórczością do szerokiej publiczności. Podczas najnowszej edycji z pewnością nie będzie inaczej.

­- W tym roku postanowiliśmy trochę skonkretyzować formę naszego festiwalu – opowiada Natalia Turczyńska z MCKA Zatoka Sztuki. - ­ Dodaliśmy do jego nazwy hasło przewodnie: "Działamy na krawędzi", zachęcając do udziału przede wszystkim artystów, którzy łączą różne dyscypliny sztuki lub wręcz tworzą zupełnie nowe dziedziny, a także tych, którzy w swoich działaniach łamią schematy typowe dla danego rodzaju sztuki. Bardzo się cieszymy, że w tym roku udało nam się nawiązać współpracę z przedstawicielami różnych środowisk twórczych z Trójmiasta: Spółdzielnią Socjalną Dwie Zmiany, Teatrem Na Plaży, Krytyką Polityczną, Sfinks 700 oraz gdańską ASP.

Nie zabraknie również ciekawych projektów z Polski. Na plaży przy Zatoce Sztuki będizemy też mogl;i bawić się przy Dancingu Międzypokoleniowym - beach party, prowadzonym przez kolektyw dj-ski seniorów.

Wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi będzie zlokalizowana w Zatoce Sztuki dwudniowa strefa mody Shop Local!, gdzie goście festiwalu będą mogli zapoznać się z ponad 60 najlepszymi polskimi projektami modowymi.

Ciekawą przestrzenią festiwalową z pewnością będzie zabytkowa Willa Bergera, w której zostaną pokazane projekty audiowizualne i wystawy artystów z Polski m.in. Joanny Dudek, Liliany Piskorskiej i zagranicy m.in. twórców z Hongkongu: Wong Wing Chun, Cheng Yee Man, (Gum), LAW Yuk Mui, Aenon Lo, czy Andrea Familari FAX. Będzie to niepowtarzalna okazja do zwiedzenia tego wyjątkowego obiektu, na co dzień niedostępnego dla odwiedzających.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie muzyczny projekt Doroty Masłowskiej - 29 czerwca o godz. 20 w klubie Sfinks700 czeka nas koncert Mister D oraz występ kolektywu Czarny Porzecz & Doktor Fatalny. Bilety kosztują 30 zł.

Ze szczegółowym programem Sopot Fringe Festiwal można zapoznać się na stronie internetowej organizatorów.

Arkadiusz Gołka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto