Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sopot miastem w którym żyje się najlepiej. Na którym miejscu Gdańsk i Gdynia? "Polityka" opublikowała ranking jakości życia w miastach

red.
W Sopocie mieszka się najlepiej. Tak wynika z rankingu jakości życia w miastach opublikowanego przez tygodnik "Polityka". Na miejsce w rankingu wpływ mają oceny w 10 kategoriach.

Na czele ogólnego zestawienia znalazł się Sopot, za nim Warszawa i Kraków, a kolejne miejsca zajmują Poznań, Rzeszów, Gdańsk, Wrocław, Opole, Gdynia, Olsztyn.

Tworząc ten ranking, badacze wzięli pod uwagę miasta na prawach powiatu. W oparciu o zalecenia zawarte w zbliżonych tematycznie raportach i rankingach opracowanych w innych krajach europejskich, określili dziesięć obszarów wpływających na jakość życia. Są to edukacja, praca, mieszkania, środowisko, zdrowie, bezpieczeństwo, społeczność, czas wolny, samorząd oraz transport i łączność.

Edukacja
Przy konstruowaniu indeksu edukacji i wykształcenia brali pod uwagę średnie wyniki uczniów uzyskane na egzaminie gimnazjalnym z matematyki i liczbę absolwentów szkół wyższych z tytułem magistra na 10 tys. mieszkańców oraz aktywną i sprzyjającą jakości politykę samorządów w zakresie edukacji.

Czas wolny
Oferta zagospodarowania czasu wolnego umożliwia mieszkańcom podtrzymywanie kontaktów społecznych, rozwijanie sieci relacji oraz realizację dodatkowych zajęć czy pasji. Według badających uczestnictwo w programach instytucji kultury „wysokiej” (jak teatr czy filharmonia) ma mniejsze znaczenie z perspektywy ośrodków niedysponujących odpowiednią i drogą infrastrukturą kulturalną.

Mieszkania
Koszty mieszkaniowe stanowią znaczną część budżetu gospodarstw domowych, co istotnie wpływa na ograniczenie wydatków przeznaczanych na inne sfery życia. To dlatego miasta takie jak Sopot, Warszawa czy Kraków, choć są liderami w całym rankingu, zajmują dalsze pozycje w tej kategorii (odpowiednio 46., 51. i 59. miejsce).

Samorząd
Idąc tropem poprzedniego rankingu "Polityki", w którym zaproponowano dodatkowe kryterium oceny – „Jakość samorządu”, badający postanowili uwzględnić złożony wskaźnik, który – przy wykorzystaniu częściowo tych samych mierników – określić można mianem zrównoważonego samorządu.

Praca
W tym indeksie nie branopod uwagę wyłącznie stopy zarejestrowanego bezrobocia oraz stosunku liczby osób pracujących do niepracujących czy też przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto. Dodatkowo wyróżniono także czynniki, które świadczą o możliwościach zarobkowych mieszkańców miast, jak opieka nad dziećmi w wieku żłobkowym oraz liczbę podmiotów i przedsiębiorstw wpisanych do bazy REGON.

Środowisko
Tereny zielone w miastach oferują ludziom możliwości rekreacji w bezpośrednim sąsiedztwie bez konieczności ucieczki poza miejsce zamieszkania. Udział parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w powierzchni ogółem jest zatem istotnym czynnikiem wpływającym na jakość życia. Pobliski park może okazać się wielkim sojusznikiem w walce o zdrowsze życie mieszkańców, stając się de facto elementem publicznej infrastruktury ochrony zdrowia.

Społeczność
Zaangażowanie obywatelskie jest niezbędne dla funkcjonowania demokracji. Poprzez uczestnictwo w życiu politycznym i społecznym obywatele mogą wyrażać swoje potrzeby i wpływać na decyzje.

Bezpieczeństwo
Na bezpieczeństwo osobiste wpływa przede wszystkim poziom przestępczości i jej wykrywalność, ale także przestępstwa drogowe prowadzące do szkód w zdrowiu lub mieniu. W tej kategorii uwzględniliśmy zarówno te przestępstwa, które prowadziły do utraty mienia, jak i te poważniejsze, a więc przeciwko życiu i zdrowiu mieszkańców.

Zdrowie
Na zdrowie ludzi w miastach wpływają różnorodne czynniki – od formy urbanistycznej po infrastrukturę. Jakość życia w mieście obrazują m.in. odnotowany przyrost naturalny czy liczba zgonów przed 65. rokiem życia na tysiąc mieszkańców.

Komunikacja
Dla wielu osób dobra sieć transportowa jest kluczowa dla zaspokojenia potrzeb takich jak zakupy, edukacja czy rekreacja. Patrząc na ekosystem telekomunikacyjny, dostrzeżemy jak długą drogę przeszliśmy od publicznych aparatów telefonicznych do WhatsAppa, Skype’a czy komunikacji e-mailowej. Przed podobną rewolucją stajemy, gdy mowa o mobilności miejskiej.

Oznacza to, że wysoka pozycja w rankingu ogólnym może być wypadkową zupełnie odmiennych czynników. „Warszawa oferuje dostęp do najlepszego rynku pracy w Polsce, za cenę jednak astronomicznych kosztów mieszkań. Olsztyn jest biedniejszy, ale z kolei oferuje znakomite warunki środowiskowe i tańsze mieszkania. Kraków ma dobry rynek pracy, świetną ofertę edukacyjną, ale ciągle boryka się z problemami środowiskowymi” komentuje na łamach tygodnika Edwin Bendyk.

Sopot zwycięża w czterech składowych kategoriach: Edukacja, Czas wolny, Środowisko i Społeczność. W kategorii Mieszkania na czele stawki są Tychy, w kategorii Bezpieczeństwo: Leszno, a Samorząd – Świnoujście. Rzeszów jest najlepszy w kategorii Zdrowie, a Gdańsk w Komunikacji. Warszawa jest liderem w kategorii Praca. Gdynia zajęła drugie miejsce w kategorii Środowisko i Komunikacja.

Dziennikarze „Polityki” przy opracowywali zestawienie wspólnie z naukowcami z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Cały ranking tygodnika "Polityka"


POLECAMY W NASZEMIASTO.PL:

Pomorze jest najpiękniejsze! Zobaczcie niesamowite zdjęcia!

TOP 10 najtańszych dzielnic Gdańska. Gdzie są najtańsze mieszkania?

TOP 5 najczystszych jezior na Pomorzu. Musisz tam pojechać!

Trójmiasto z lotu ptaka. Rozpoznasz te miejsca? Rozwiąż quiz!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto