Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sopot Non-Fiction wyjątkowe zjawisko na mapie teatralnej Polski. Nad morze zjadą twórcy teatralni z całej Polski

Grazyna Antoniewicz
„Rzeczy, których nie wyrzuciliśmy”
„Rzeczy, których nie wyrzuciliśmy” mat. prasowy/ Dawid Stube
Jak co roku, pod koniec sierpnia, nad morze zjadą twórcy teatralni z całej Polski, zamieniając na tydzień Sopot w stolicę teatru dokumentalnego. Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencja Artystyczna Sopot Non-Fiction to wyjątkowe zjawisko na mapie teatralnej Polski - otwarte laboratorium pracy nad teatrem inspirowanym dokumentem i literaturą faktu.

Otwarty pokaz

Będą pracować nad projektami teatralnymi do których bazą są reportaże, wywiady, artykuły prasowe i inne materiały dokumentalne. Ich pracę, jak co roku, zakończy Maraton Non-Fiction - dwudniowy - otwarty dla publiczności, pokaz pracy warsztatowej.

Sopot Non-Fiction to również prezentacje spektakli, które powstały jako efekt poprzednich edycji festiwalu oraz przedstawień autonomicznych, reprezentujących nurt teatru dokumentalnego.

[wytloczenie] W tegorocznym festiwalu weźmie udział około 40 twórców, a pokazy odbędą się 30 i 31 sierpnia na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże. [/wytloczenie]

Zobaczymy trzy spektakle, których zaczątki można było oglądać w poprzednich latach: „Rzeczy, których nie wyrzuciliśmy” w reżyserii Magdy Szpecht, „Moskwin” w reżyserii Leny Frankiewicz oraz „Grotowski non-fiction” w reżyserii Katarzyny Kalwat.

[gal]38052387;38052405;38052407;38052409[/gal]

„Podróż do Buenos Aires”

Dodatkowo pokazany zostanie monodram „Podróż do Buenos Aires” w reżyserii Adama Nalepy (25 sierpnia, godz.19.00) odbędzie się też pokaz przedpremierowy duetu [Ć/DŹ] „Kończą mi się słowa” (wersja sceniczna) Agafia Wieliczko / Maja Miro-Wiśniewska (24 sierpnia, godz.19.00) spektakle grane będą w Teatrze BOTO.

Teatr Fredry w Gnieźnie pokaże „Rzeczy, których nie wyrzuciliśmy”, w reżyserii Magdy Szpecht spektakl inspirowany książkami Marcina Wichy: „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” oraz „Jak przestałem kochać design”. Bohaterowie spektaklu wspominają zmarłych rodziców. Ale ich historie zostają opowiedziane z perspektywy rzeczy - przedmiotów, które zostawili po sobie rodzice. Jest to opowieść o międzypokoleniowej wymianie przedmiotów oraz o tym, że teksty Marcina Wichy budzą w nas niepohamowaną potrzebę opowiadania własnych historii. Za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcin Wicha otrzymał Nagrodę Nike 2018.

Kości w torbie

Wrocławski Teatr Lalek przygotował spektakl „Moskwin” wg. tekstu Jarosława Murawskiego, w reżyserii Leny Frankiewicz.

Rosja, rok 2011. Policja zatrzymuje na cmentarzu w Niżnym Nowogrodzie 45-letniego mężczyznę, który ma przy sobie torbę z ludzkimi kośćmi. Zatrzymanym okazuje się Anatolij Moskwin, lokalny historyk i znany w Rosji lingwista, władający trzynastoma językami znawca kultury celtyckiej oraz rytuałów pogrzebowych ludów syberyjskich. Co robił na cmentarzu i skąd się wzięły kości w jego torbie?

Wrocławski Teatr Współczesny i Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu „Grotowski non-fiction”, reżyseria Katarzyna Kalwat. Projektem ten został zainspirowanym życiem i twórczością Jerzego Grotowskiego, który tworzył słynny Teatr 13 rzędów w Opolu i Teatr Laboratorium we Wrocławiu.

[wytloczenie]Maraton Non Fiction rozpocznie się 30 sierpnia i kontynuowany będzie 31 sierpnia. Przedstawienia grane będą na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie oraz w Teatrze BOTO. [/wytloczenie]

Bilety 35 zł normalny, 30 zł ulgowy. Organizatorem jest Fundacja Teatru BOTO, a współorganizatorem Teatr Wybrzeże .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto