Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spada dostępność mieszkań w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%. Rekordowe spadki dotyczą m.in. Gdańska

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Duże zainteresowanie zakupem mieszkania w ramach Bezpiecznego Kredytu 2% sprawiło, że coraz mniej jest ich dostępnych. Sprawdź, gdzie najbardziej
Duże zainteresowanie zakupem mieszkania w ramach Bezpiecznego Kredytu 2% sprawiło, że coraz mniej jest ich dostępnych. Sprawdź, gdzie najbardziej 123rf
Rosnące ceny mieszkań i wysokie zainteresowanie zakupami sprawiają, że wyraźnie spada dostępność mieszkań możliwych do kupienia w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%. Rekordowe spadki dotyczą m.in. dwóch miast, w tym Gdańska. W pozostałych badanych pula mieszkań do 600 tys. zł jest także coraz mniejsza.

Mniej mieszkań dostępnych w ramach Bezpiecznego Kredytu 2%

Program Bezpieczny Kredyt 2% cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Według danych Związku Banków Polskich od lipca br. złożono prawe 68 tys. wniosków kredytowych i podpisano prawie 31 tys. umów kredytowych. Choć ustawodawca nie przewidział limitów metra kwadratowego dla mieszkań nabywanych w ramach programu, to beneficjenci programu muszą poszukiwać nieruchomości o maksymalnych kwotach granicznych (500-600 tys. zł) plus wysokość wkładu własnego. Jak podaje w swoim najnowszym raporcie agencja nieruchomości Metrohouse, wyraźnie spada dostępność mieszkań możliwych do kupienia w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%.

- Jeszcze przed wejściem w życie programu (marzec 2023 r.) sprawdziliśmy, jak wiele mieszkań z rynku wtórnego spełniało kryteria cenowe programu - podaje sieciowa agencja nieruchomości Metrohouse. - Monitoringiem objęto lokale z rynku wtórnego w cenie do 600 tys. zł w wybranych największych miastach w kraju. W połowie listopada badanie powtórzyliśmy, aby zweryfikować, jak bardzo zmieniła się dostępność tego rodzaju mieszkań, które można kupić ze wsparciem programu.

Jak można zauważyć, analizując wyniki listopadowego monitoringu Metrohouse, dostępność mieszkań w cenie do 600 tys. zł najbardziej spadła w największych metropoliach.

- W Warszawie oferta mieszkań w tej cenie wynosiła w marcu 2023 r. 35 proc. - obecnie jest to 14 proc. - podaje Metrohouse. - Stolica jest jednocześnie miastem, w którym dostępność takich lokali jest najmniejsza. Rekordowe spadki w dostępności takich mieszkań dotyczą dwóch innych miast - Gdańska, gdzie jeszcze osiem miesięcy temu połowa ofert miała cenę poniżej 600 tys. zł, a obecnie taki parametr ma jedynie co czwarta oferta. Wzrosty cen i szybka wyprzedaż tego segmentu mieszkań doprowadziła do dużego spadku dostępności w Krakowie, gdzie jedynie co piąte mieszkanie można kupić w cenie do 600 tys. zł. W I kw. tego roku było to 45 proc. Znacząco skurczyła się też oferta we Wrocławiu - z 60 do 37 proc.

Odsetek ofert mieszkaniowych z rynku wtórnego poniżej 600 tys. zł
Odsetek ofert mieszkaniowych z rynku wtórnego poniżej 600 tys. zł Metrohouse

W większości analizowanych miast pula takich mieszkań jest coraz mniejsza.

- Są jednak lokalizacje, gdzie nabywcy nie muszą się martwić niską podażą - zaznacza sieć przeprowadzająca monitoring dostępnych nieruchomości. - Do takich miast należą mniejsze ośrodki takie jak między innymi Bydgoszcz, Toruń, Białystok i Olsztyn. Wszędzie tu znakomita większość mieszkań umożliwia zakup z dopłatą. Nie oznacza to jeszcze, że w każdej z lokalizacji znajdziemy mieszkanie, którego parametry będą idealnie dopasowane do potrzeb zakupowych.

Co ze zdolnością kredytową?

Jak podaje Metrohouse, nie tylko dostępność mieszkań jest czynnikiem, który utrudnia skorzystanie z preferencyjnego kredytu.

- Klienci, aby go otrzymać, muszą wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową. Pomimo tego, że kryteria brane pod uwagę przy wyliczaniu zdolności przy Bezpiecznym Kredycie 2% są łagodniejsze niż przy standardowej ofercie, to nadal nie każdy może go uzyskać - zaznaczają analitycy.

Eksperci Credipass wyliczają w Barometrze Metrohouse i Credipass za III kw. br. jakim minimalnym dochodem należy się wykazać, aby uzyskać maksymalne kwoty kredytu w ramach programu.

- Przy założeniu, że nie posiada się wkładu własnego, singiel musi zarobić aż 6 tys. zł na rękę - podają. - W przypadku pary wspólne zarobki muszą wynieść w sumie 7 550 zł netto. Analizując rodzinę z 2 dzieci, uwzględniając przy tym dochody w ramach programu „Rodzina 500+”, minimalne zarobki netto umożliwiające otrzymanie kwoty 600 tys. zł wynoszą 9 637 zł.

ZOBACZ TAKŻE:
Tak kształtują się ceny materiałów budowalnych. Co potaniało, co podrożało i czy będą wzrosty?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spada dostępność mieszkań w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%. Rekordowe spadki dotyczą m.in. Gdańska - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto