Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spektakl dziecięcy w Operze Bałtyckiej. Stowarzyszenie Ingenium wystawiło musical [ZDJĘCIA]

Martyna Misiewicz
Co powstanie po zmieszaniu dziecięcej spontaniczności, energicznej muzyki wpadającej w ucho i olbrzymiej dawki pozytywnej energii? Moc wrażeń . I to właśnie zaserwowali widzom mali aktorzy ze Stowarzyszenia Ingenium w musicalu "Trudne Pytania – Świat należy do Ciapków".

To już druga produkcja Stowarzyszenia Ingenium, w którym główną rolę odegrały dzieci. Pod kierownictwem Karola Świtajskiego, producenta i reżysera, 18 września odbyła się premiera musicalu w Operze Bałtyckiej.

Podczas przedstawienia poprzedzonego wielogodzinnymi próbami, wydarzyć się mogło wszystko. Główne role obsadzone były przez dzieci. Nie są to profesjonaliści, którzy potrafią poradzić sobie ze stresem związanym z występem na tak dużej scenie, potrafią obdarzyć jednak widzów naturalnością i spontanicznością.

Teatr Miniatura w Gdańsku: Światowa prapremiera 'Tajemnicy diamentów' Martina Widmarka

Musical opowiada o bajkowej krainie - Ciapkolandii. Mieszkają w niej kolorowe istoty, nieustanie bawiące się i cieszące wolnością. W krainie nie istnieje pojęcie zazdrości czy zawiści.

Ciapki żyją w harmonii z przyrodą i jeśli coś im się nie uda, mogą to zmienić. Potrafią bowiem czarować. Jednak jak to bywa w bajkach, kraina zaczyna się zmieniać i magia mieszkańców przestaje działać. Bohaterowie Kichatka i Przewrotek wyruszają w podróż, aby odnaleźć jedynego dobrego człowieka - Krzysia. On potrafi marzyć i kieruje się sercem. Na swojej drodze spotkają różnych ludzi, którym udowodnią, że wiele problemów ma proste rozwiązania, tylko trzeba się dobrze rozejrzeć.

W porównaniu do pierwszego spektaklu "Okruchy życia", w którym też zagrały dzieci, ten spektakl był dopracowany choreograficznie i wokalnie. Śpiew niektórych małych aktorów nie raz przyprawił widzów o gęsią skórkę. Na wyróżnienie zasługuje talent Agnieszki Piech, która grała Michalinę.

Teatr Miniatura w Gdańsku

Scenografia ograniczona do minimum była dość praktyczna, lecz całego efektu dopełniły kolorowe stroje bohaterów, szczególnie peruki we wszystkich kolorach tęczy. Ważna była też gra świateł.

Pomimo kilku niedociągnięć należy docenić niesamowitą grę aktorską dzieci. Na scenie wyróżniała się Kichatka, grana przez Debore Sobieską . Od samego początku widownia polubiła ją za charyzmę i piękny śpiew. Wśród chłopów dominował Maciej Pitucha – Przewrotek. Młody aktor twierdzi, że stojąc przed publicznością, czuje się jakby był Michaelem Jacksonem.

Co o przedstawieniu sądzą młodzi widzowie oraz ich rodzice?

– Mi najbardziej podobał się taniec Pani Złego Snu – mówi Asia lat 5. – Trochę się bałam, jak straszyła Przewrotka.

Rodzice jednogłośnie stwierdzili, że musical jest dla starszych dzieci, ponieważ poruszał trudne problemy, których maluchy nie zrozumieją.

– Musical oglądałam z przyjemnością. Wiadomo, że było kilka wpadek, ale grały tak cudowne i radosne dzieciaki, że wszystko można im wybaczyć – skomentowała Katarzyna Prusik, mama Jakuba.

Trud, jaki młodzi adepci sztuki aktorskiej włożyli w przygotowania do przedstawienia zasługuje na uznanie. Widownia doceniła spektakl gromkimi brawami.

center>

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto