Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spis powszechny 2011: W Gdyni pojawili się fałszywi rachmistrzowie

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
- Jeśli nie masz pewności, czy odwiedzający cię rachmistrz nie ...
- Jeśli nie masz pewności, czy odwiedzający cię rachmistrz nie ... Maciej Kaczanowski
- Jeśli nie masz pewności, czy odwiedzający cię rachmistrz nie jest oszustem, poproś o legitymację lub zadzwoń na nas - ostrzegają trójmiejscy policjanci. Kilku oszustów pojawiło się już w Gdyni.

Spis powszechny rozpoczął się 1 kwietnia, ale rachmistrzowie zaczęli odwiedzać mieszkańców dopiero po kilku dniach. Nie wiedział o tym gdynianin, który podszywał się pod rachmistrza.

Oszust się pospieszył

- Na szczęście respondenci byli na tyle przytomni, że nie podali żadnych informacji i zadzwonili do nas z zapytaniem, czy spis już się rozpoczął - tłumaczy Joanna Grajter, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Gdyni. - Takich incydentów było kilka. Jeden z oszustów przyszedł do respondenta z plikiem dokumentów, a rachmistrzowie posługują się tylko małym urządzeniem, które przypomina aparat fotograficzny. Dzięki temu od razu przesyłają informacje do centrali GUS-u - wyjaśnia.

Innym razem do jednego z mieszkań przyszedł mężczyzna podający się za rachmistrza, podczas gdy dzień wcześniej prawdziwy rachmistrz umówił już się na spotkanie z respondentem.

W Gdańsku i Sopocie nie odnotowano przypadków podszywania się pod rachmistrzów

- W Sopocie nie odnotowaliśmy takiego przypadku, ale zadbaliśmy o to, aby mieszkańcy byli poinformowani, jak ma przebiegać taka wizyta - wyjaśnia Karina Kamińska, z sopockiej policji. - Dzielnicowi odwiedzali mieszkańców Sopotu i wręczali specjalnie przygotowane ulotki. - W Gdańsku także nie dostaliśmy takich zgłoszeń - mówi Aleksandra Siewert z gdańskiej policji

Wiele osób może dziwić fakt, że ktoś decyduje się podszywać pod rachmistrza. Jednak jak wyjaśnia Joanna Grajter, oszuści wiedzą co robią.

- Tu chodzi nie tylko o kradzież wartościowych przedmiotów czy pieniędzy, ale także o uzyskanie naszych danych osobowych, które mogą być później wykorzystane.

Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza?

Rachmistrzowie zobowiązani są nosić w widocznym miejscu identyfikator ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem. Posługują się terminalem mobilnym, na którym uzupełniają wszystkie pozyskane od respondenta informacje. Dane zapisywane są wyłącznie w formie elektronicznej.

Pomóc w sprawnym i bezpiecznym przebiegu Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011 mają dwie infolinie telefoniczne: 800 800 800 - numer bezpłatny dla połączeń z telefonów stacjonarnych lub 22 44 44 777 - numer dla połączeń przychodzących z telefonów komórkowych, płatny zgodnie z cennikiem operatora. Dane rachmistrzów posiadają także policja i straż miejska. Rachmistrzowie mogą nas odwiedzić wyłącznie w godzinach 8-20, chyba że wcześniej umówiliśmy się z nim na wcześniejszą lub późniejszą godzinę.

W przypadku, gdy rachmistrz nie zastanie danej osoby, zostawia jej awizo ze swoimi danymi i kontaktem, umożliwiającym umówienie dogodnego dla obu stron miejsca i terminu spotkania. Spis może bowiem nastąpić nie tylko w mieszkaniu, ale np. w kawiarni, urzędzie czy biurze spisowym. Internauci mogą się spisać samodzielnie na stronie GUS (do 16 czerwca). Część ankieterów przeprowadzi spis telefonicznie.

Spis tradycyjną metodą potrwa do końca czerwca.

Tak wygląda oryginalna legitymacja rachmistrza:

Kliknij, żeby powiększyć zdjęcie.

Czytaj też:

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię:

Ostatki taneczne...

Cztery pory roku...

Cheerleaderki...
od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto