Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Społeczno-polityczny portret Politechniki Gdańskiej. Już w piątek 10 marca odbędzie się spotkanie z autorem książki o historii uczelni

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Wejście do budynku Politechniki Gdańskiej. Dziejom uczelni przyjrzał się dr Piotr Abryszeński.
Wejście do budynku Politechniki Gdańskiej. Dziejom uczelni przyjrzał się dr Piotr Abryszeński. Przemysław Świderski
Historia Politechniki Gdańskiej będzie tematem piątkowego spotkania z dr. Piotrem Abryszeńskim, autorem książki poświęconej zasłużonej uczelni. To najnowsze wydawnictwo IPN.

Dr Piotr Abryszeński - pracownik naukowy Oddziału IPN w Gdańsku, w swojej najnowszej pracy pt. „Politechnika Gdańska 1968-1980. Portret społeczno-polityczny” podjął próbę odpowiedzi na pytanie o wpływ kryzysów społeczno-politycznych lat 1968, 1970 i 1976 na postawy środowiska akademickiego Politechniki Gdańskiej - kadry dydaktycznej, organizacji studenckich i młodzieżowych oraz Komitetu Uczelnianego PZPR.

Książka o historii Politechniki Gdańskiej. W piątek 10 marca odbędzie się spotkanie z autorem

Ukazał także związki personalne między studentami uczelni i rodzącą się w drugiej połowie lat siedemdziesiątych opozycją demokratyczną. Politechnika Gdańska od momentu jej utworzenia w 1945 r. prowadziła działalność dydaktyczną i badawczo-rozwojową ważną nie tylko w skali Pomorza, ale i całego kraju. Jeszcze przed 1956 r. na uczelni rozwinęło się intensywne życie studenckie, w tym także kulturalne.

To właśnie wywodzący się z niej studenci, których opieką artystyczną otoczył młody aktor Zbigniew Cybulski, założyli w 1954 r. legendarny już teatr Bim-Bom - czytamy w opisie książki. - W 1957 r., na fali październikowej odwilży, powstał z kolei Uczelniany Parlament ZSP Politechniki Gdańskiej - rodzaj samorządu studenckiego, stanowiący dla części jego członków przygotowanie do późniejszej dorosłej aktywności politycznej i społecznej.

Czytaj także: Tajemnica tragedii w gdańskim kościele pw. św. Józefa cały czas niewyjaśniona. Zaskakujące wyniki badań odnalezionych szczątków ludzkich

Od drugiej połowy lat sześćdziesiątych na Politechnice studiowały roczniki urodzone już po wojnie. Byli to przedstawiciele pierwszego pokolenia, które mogło mówić o Gdańsku jako o swoim mieście. Ta książka opowiada o ich młodości. Zaznaczmy, dr Piotr Abryszeński (rocznik 1987 r). to absolwent Wydziału Historycznego i Wydziału Nauk Społecznych (Instytut Politologii) Uniwersytetu Gdańskiego.

Jest autorem kilkunastu artykułów naukowych i popularnonaukowych poświęconych najnowszej historii Polski. Dodajmy, spotkanie odbędzie się w piątek 10 marca (godz. 17.30) w sali konferencyjnej budynku Hydromechaniki (ul. Gabriela Narutowicza 11/12). Moderatorem dyskusji będzie dr hab. Daniel Wicenty (IPN Gdańsk). Swoją obecność zapowiedział dr Karol Nawrocki, prezes IPN. Podczas wieczoru będzie możliwość zakupienia książki z autografem autora. Wstęp wolny.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Społeczno-polityczny portret Politechniki Gdańskiej. Już w piątek 10 marca odbędzie się spotkanie z autorem książki o historii uczelni - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto