Urzędnicy Urzędu Miejskiego w Gdańsku twierdzą, że demonstracja na poszczególnych ulicach była nielegalna. Innego zdania są organizatorzy, którzy zapowiadają, że złożą doniesienie do prokuratury.
W sobotę odbyła się trzecia już manifestacja organizowana przez grupę "Nic O Nas Bez Nas". Spod City Forum mieszkańcy, którzy chcieli zaprotestować przeciwko podwyżkom cen w mieszkaniach komunalnych zamierzali przejść obok Placu Solidarności na ul. Jana z Kolna. Ich plan został pokrzyżowany przez pracowników firmy ochroniarskiej, którzy na Wałach Piastowskich zagrodzili im drogę.
Gdy protestujący chcieli iść dalej, atmosfera się zaogniła, a jeden z ochroniarzy użył gazu pieprzowego, chcąc stłumić naciskający tłum. W efekcie kilka osób potrzebowało pomocy oddziału medycznego.
- Zatrzymanie naszego marszu było złamaniem prawa - uważa Mateusz Żuk z "Nic O Nas Bez Nas". - Jeszcze nasze emocje nie ostygły, ale niebawem złożymy doniesienie do prokuratury o poejrzeniu popełnienia przestępstwa przez miasto - zapowiada.
"Demonstracja była nielegalna"
Władze miasta jednak się bronią. Dostaliśmy z Urzędu Miejskiego skan decyzji, w której odmawia się sobotniej demonstracji ulicami "Wały Piastowskie, Jana z Kolna, Robotnicza, Nowomiejska". Zawiadomienie o przeprowadzeniu zgromadzenia publicznego wpłynęło do Urzędu Miejskiego w Gdańsku 5 maja, natomiast odmowa magistratu datowana jest na 13 maja.
Ustawa o zgromadzeniach wyraźnie daje trzy dni na ewentualne wydanie zakazu przeprowadzenia manifestacji od dnia wpłynięcia do urzędu zawiadomienia.
- Zakaz został wydany w terminie ustawowo zagwarantowanym - twierdzi jednak Dariusz Wołodźko z biura prasowego gdańskiego magistratu. - Zakaz został wydany 13 maja o godzinie 10:53, czyli co najmniej 24 godziny przed rozpoczęciem zgromadzenia - mówi Wołodźko.
I owszem, ustawa zezwala na wydanie decyzji w takim terminie, jeżeli jednak zawiadomienie wpłynęło na trzy dni przed wydarzeniem. To wpłynęło 9 dni wcześniej.
Ustawa z dnia 5 lipca 1990 r. Prawo o zgromadzeniach. (Dz. U. z dnia 1 sierpnia 1990 r.) Art. 9. 1. Decyzja o zakazie zgromadzenia publicznego powinna być doręczona organizatorowi w terminie 3 dni od dnia zawiadomienia, nie później jednak niż na 24 godziny przed planowanym terminem rozpoczęcia zgromadzenia. 2. Odwołanie wnosi się w terminie 3 dni od dnia doręczenia decyzji. 3. Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania decyzji. 4. Decyzję wydaną w wyniku rozpatrzenia odwołania doręcza się organizatorowi w terminie 3 dni od dnia otrzymania odwołania. |
Gaz pieprzowy nieuzasadniony?
Nie wiadomo także, czy użycie przez pracownika ochrony gazu pieprzowego wobec demonstrantów było uzasadnione. Zadecyduje o tym Komenda Główna Policji.
- W tej sprawie wszelkie materiały i ustalenia przesłano do Komendy Głównej Policji, która oceni czy ochroniarze działali zgodnie z prawem i czy nie przekroczyli uprawnień - mówi Magdalena Michalewska, rzeczniczka gdańskiej policji. - Dopiero wnioski kończące to postępowanie ostatecznie odpowiedzą, czy użycie gazu pieprzowego było właściwe - dodaje.
Tak było w sobotę:
Jeżeli grupa "Nic o Nas Bez Nas" zdecyduje się na złożenie doniesienia do prokuratury oba spory rozstrzygnie sąd.
Czytaj więcej:
- Maszerowali z pustymi garnkami. Dostali gazem po oczach, bo chcieli zakłócić uroczystości ECS
- Puste garnki w centrum miasta: Mieszkańcy niezadowoleni z polityki mieszkaniowej [zdjęcia]
- Anarchiści: Urzędnicy magistratu szkalują nas w Internecie!
- Marsz Pustych Garnków: stop podwyżkom
- Marsz Pustych Garnków w Gdańsku [zdjęcia]
Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię z Marszu Pustych Garnków:![]() | |||
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?