Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spór o tereny Westerplatte. Wojewoda pisze do prezydenta Adamowicz o "wstrzymanie działań"

Szymon Zięba
Zaognia się spór o tereny Westerplatte, którymi zarządza Gdańsk. Miejscy urzędnicy poinformowali w czwartek 14.06 o piśmie, które otrzymali z urzędu wojewody Dariusza Drelicha. Urzędnicy zwrócili się do prezydenta Pawła Adamowicza z prośbą wstrzymanie działań na Półwyspie, w związku z wystąpieniem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jak czytamy w piśmie skierowanym do prezydenta Gdańska przez urzędników gdańskiego PUW, chodzi o "zbadanie z urzędu prawidłowości komunalizacji nieruchomości, położonych na Półwyspie Westerplatte w Gdańsku".

Przedstawiciele Gdańskiego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego zwracają się z prośbą o "niewykonywanie czynności prawnych i faktycznych, które uniemożliwią unieważnienie decyzji komunalizacyjnych, w razie ewentualnego uznania, że decyzje te są wadliwe".


Czytaj: Muzeum II Wojny Światowej twierdzi, że teren Westerplatte jest zaniedbany i rozsyła zdjęcia [GALERIA]

W sprawie gdańscy samorządowcy zorganizowali konferencję. W jej zapowiedzi pytali o to "czy Westerplatte zostanie odebrane Gdańskowi".

- Pismo od Wojewody mówi o tym, żeby prezydent Gdańska powstrzymał się od wszystkich czynności prawnych i faktycznych, które uniemożliwią unieważnienie decyzji komunalizacyjnych - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, wiceprezydent Gdańska.

Wytłumaczyła, że chodzi o decyzje z 1993 roku, kiedy podczas powstawania samorządu, jego majątek był wnoszony przez wojewodę.

- Była to właśnie komunalizacja. W tamtym czasie były to 34 tysiące decyzji komunalizacyjnych. Pierwszy raz, od 25 lat otrzymaliśmy pismo mówiące o sześciu decyzjach komunalizacyjnych - wskazała wiceprezydent, pytając przy tym, czy "przypadkiem zostały wybrane działki znajdujące się na Westerplatte".

- Śmiem wątpić - stwierdziła, przypominając o propozycji dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, Karola Nawrockiego, który proponował odkupienie terenów na Westerplatte za 2 mln złotych.

- Dzisiaj mamy kolejny odcinek tego serialu, czyli wzruszenie decyzji z 1993 roku. Czy to jest tak że wojewoda Dariusz Drelich chce podważyć decyzje wydane przez ś.p. wojewodę [Macieja - red.] Płażyńskiego? - pytała.

Podkreśliła, że miasto nie zamierza powstrzymywać się przed "żadnymi działaniami faktycznymi". - Cy to znaczy, że mielibyśmy nie utrzymywać terenów Westerplatte? Nie sprzątać tam? Mamy nie dopuszczać ruchu turystycznego? - stwierdziła wiceprezydent Dulkiewicz.

Podkreśliła także, że działania prawne zostały podjęte. - W kwietniu tego roku Rada Miasta Gdańska upoważniła prezydenta do wniesienia darowizny na rzecz Muzeum Gdańska - przypomniała, precyzując, że chodzi o tereny będące (w wyniku komunalizacji) własnością gminy.

W kwietniu tego roku Rada Miasta Gdańska upoważniła prezydenta do wniesienia darowizny na rzecz Muzeum Gdańska - wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz

- Na razie mamy do czynienia z użyczeniem - doprecyzowała, wskazując, że chodzi o trzyletni okres użyczenia.

Prezydent Paweł Adamowicz w odpowiedzi do wojewody stwierdził z kolei, że pismo z Gdańskiego PUW przyjął z "zaskoczeniem i zdziwieniem". I on odniósł się do tematu darowizny.

- Radni Miasta Gdańska upoważnili mnie uchwałą w kwietniu 2018 roku do przekazania w formie darowizny należącego do miasta terenu Westerplatte miejskiej placówce - Muzeum Gdańska. Nawet pisemna "prośba" wojewody tego procesu wstrzymać nie może - stwierdził m.in. Adamowicz.

W sprawie czekamy na stanowisko wojewody. Zamieścimy je niezwłocznie po otrzymaniu.

Przegląd najważniejszych informacji ostatnich dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto