Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sposoby na zdrową i piękną opaleniznę, czyli jak dbać o skórę podczas upałów.

Redakcja
(fot. Teraz Białystok)
(fot. Teraz Białystok) Teraz Białystok
Nadmiar słońca może doprowadzić do oparzeń słonecznych, przedwczesnego starzenia skóry, a nawet nowotworów.

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Najczęściej powstaje w obrębie znamion barwnikowych, nazywanych potoczne pieprzykami. Jeśli czerniak jest wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. Niestety, w Polsce większość osób zgłasza się do lekarza, gdy zmiany trwają już kilka miesięcy i są bardzo zaawansowane.
Aby uzyskać pewność, że nasze pieprzyki nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia, powinniśmy odwiedzać dermatologa.
- Wprawdzie czerniak może rozwinąć się również na skórze bez zmian, ale wszelkie znamiona powinny wzmóc naszą czujność z trzech powodów - mówi Małgorzata Suszko, dermatolog z Centrum Dermatologii Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermedica w Białymstoku. - Po pierwsze, komórki produkujące w nim barwnik mogą ulec przemianie w złośliwe. Po drugie, czerniak może wyglądać jak zwykły "pieprzyk". Po trzecie, osoby z wieloma znamionami częściej zapadają na ten nowotwór.
Każdy z nas powinien regularnie odwiedzać dermatologa, który dokładnie obejrzy i oceni ich wygląd. Warto też samemu kontrolować.
- Niepokojące są wszelkie zmiany - brzegu, koloru, symetrii, wielkości, wypukłości oraz świąd, zaczerwieniona obwódka, krwawienie i nagłe pojawienie się znamienia lub powiększenie się już istniejącego - mówi lekarz.
Osoby ze znamionami na skórze powinny szczególnie ostrożnie korzystać ze słońca i używać tzw. sunblockerów - kosmetyków niemal całkowicie chroniących przed działaniem promieniowania UV. Kosmetyk trzeba dobierać indywidualnie, znając typ własnej skóry i jej reakcję na słońce.
- Najsilniejszej ochrony wymagają dzieci, osoby z jasną cerą i dużą ilością znamion barwnikowych oraz ze skórą skłonną do fotoalergii czy naczyniową - mówi Małgorzata Suszko. - Przed promieniami UV najskuteczniej chroni krem z najmocniejszym filtrem oznaczonym symbolem SPS 50 na opakowaniu.
Dla osób ze zmianami trądzikowymi do ochrony przed słońcem służą specjalne kosmetyki z linii antytrądzikowych, zwykle o lżejszej konsystencji. Kremy ze słabszym filtrem (40, 30, 20) można stosować, na skórę opaloną.
Maluchy mają wyjątkowo delikatną skórę, a na słońcu zwykle spędzają dużo czasu.- Zawsze minimum pół godziny przed ekspozycją na słońcu dokładnie nasmarujmy im całe ciało kosmetykiem wodoodpornym z odpowiednim filtrem, szczególną uwagę zwracając na miejsca narażona na działanie promieni tj twarz, szyja, czoło, brzegi uszu, ramiona - radzi lekarz. - Smarujmy grubą warstwą najlepiej co 2 godziny.
Na czerniaka może zachorować nawet kilkuletni maluch, a rozwój choroby zdarza się częściej u osób, które w dzieciństwie przeszły silne oparzenie słoneczne.
Kilka dobrych rad

należy unikać słońca w godzinach od 10 do 13 – wtedy, kiedy słońce świeci najmocniej;

należy używać kremów z wysokimi filtrami UVA i UVB

należy nosić nakrycie głowy i przewiewne ubranie;

warto uzyskać informacje, czy przyjmowane przez nas leki w połączeniu ze słońcem nie zaszkodzą skórze;

warto zasięgnąć porady, czy stosowane kosmetyki w połączeniu ze słońcem nie zaszkodzą skórze.

Ponadto warto:

nosić okulary z filtrami UV;

w okresie nasłonecznienia pić soki i wodę (zawierają mikro- i makroelementy)

zwracać uwagę na wszelkie nowe zmiany na skórze

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sposoby na zdrową i piękną opaleniznę, czyli jak dbać o skórę podczas upałów. - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto