Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawa Sławomira Nowaka. Gdańska delegatura CBA zatrzymała 3 osoby, które miały działać w zorganizowanej grupie przestępczej

Redakcja
Centralne Biuro Antykorupcyjne
Centralne Biuro Antykorupcyjne informuje o nowych zatrzymaniach w sprawie dotyczącej Sławomira Nowaka. Gdańska delegatura CBA zatrzymała trzech przedsiębiorców, którym postawiono już zarzuty.

W czwartek, 7.01.2021 r. rano gdańska delegatura CBA zatrzymała trzy osoby na terenie:

  • Małopolski,
  • Podkarpacia,
  • Pomorza.

To przedsiębiorcy działający w branży doradczej oraz inżynieryjnej: Łukasz Z., Grzegorz W., i Paweł G.

Wszyscy mają mieć postawione zarzuty:

  • korupcji,
  • działania w zorganizowanej grupie przestępczej,
  • prania pieniędzy.

Zatrzymania mają związek z postępowaniem przeciwko Sławomirowi Nowakowi – byłemu ministrowi transportu w rządzie Donalda Tuska.

CBA zatrzymała kolejne osoby w związku ze sprawą Sławomira Nowaka

Po zakończeniu czynności procesowych, wszyscy trzej zostaną przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszą zarzuty.

Działania CBA mają związek ze śledztwem dot. zorganizowanej grupy przestępczej, którą, zdaniem prokuratury, miał kierować Sławomir Nowak. Celem działania grupy miało być żądanie oraz przyjmowanie korzyści majątkowych w związku z pełnieniem przez Nowaka funkcji szefa Państwowej Służby Dróg Samochodowych na Ukrainie Ukravtodor.

Wśród podejrzanych są również:

  • Dariusz Z. – były dowódca JW 2305 „GROM”,
  • Jacek P. – gdański przedsiębiorca,
  • Dariusz K. – były prezes PKN Orlen,
  • Wojciech T. – były członek zarządu spółek energetycznych.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie i gdańska delegatura CBA prowadzą tę sprawę wspólnie z prokuratorami Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej w Kijowie oraz Narodowym Antykorupcyjnym Biurem Ukrainy.

W tym tygodniu ukraińska prokuratura postawiła Sławomirowi Nowakowi zarzut celowego niewykonania decyzji i postanowienia sądu, co jest równoważne z utrudnianiem jej wykonania. Chodzi o decyzję ukraińskiego sądu miejscowego oraz Sądu Najwyższego Ukrainy ws. przywrócenia na stanowisko szefa struktur Ukravtodoru w jednym z ukraińskich obwodów. Ukravtodor otrzymał wówczas karę finansową, a jej ówczesny szef wezwanie do wykonania decyzji. Grozi za to kara nawet do 8 lat więzienia. Były polityk PO jest podejrzany o popełnienie 11 czynów korupcyjnych.

Od lipca Sławomir Nowak przebywa w warszawskim areszcie. Jego zdaniem sprawa ma charakter polityczny. Zgadza się na publikację wizerunku oraz pełnego nazwiska.

Sławomir Nowak był w czwartek, 7 stycznia przesłuchiwany w warszawskiej prokuraturze, która zawnioskowała o przedłużenie aresztu.

Komunikat Prokuratury Okręgowej w Warszawie:

Kolejne osoby z zarzutami udziału w grupie przestępczej kierowanej przez byłego ministra transportu Sławomira N.

W śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie przeciwko byłemu ministrowi transportu Sławomirowi N., podejrzanemu o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, czerpiącą korzyści z korupcji, zarzuty udziału w grupie oraz o charakterze korupcyjnym usłyszały kolejne osoby.

Co zarzuca się podejrzanym?

Łukasz Z. oraz Grzegorz W. usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kierowanej przez Sławomira N., jak też prania pieniędzy pochodzących z przestępstw korupcyjnych.

Według ustaleń śledztwa, Łukasz Z. czterokrotnie wspólnie i w porozumieniu ze Sławomirem N., przyjął pieniądze w łącznej kwocie około 1,3 miliona złotych, w zamian za podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu spraw oraz zapewnienia przychylnego potraktowania spółek w postępowaniach m.in. administracyjnych, arbitrażowych oraz o charakterze międzynarodowym. Przyjęcie korzyści majątkowych poprzedzone było faktem wywołania u osób reprezentujących spółki przekonania o posiadaniu przez Sławomira N. rozległych wpływów na arenie międzynarodowej. Pieniądze przekazywane były każdorazowo jako opłata za fikcyjne usługi doradcze. W zakresie jednego z wyżej wymienionych czynów podejrzany współdziałał z Grzegorzem W.

Łukasz Z. usłyszał również zarzut przyjęcia, wspólnie i w porozumieniu ze Sławomirem N., od Pawła G. korzyści majątkowej w kwocie około 77 tysięcy złotych, w zamian za wspieranie małopolskiej spółki, w której wiceprezesem jest Paweł G., w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego dotyczącego obsługi autostrad w obwodzie lwowskim. Udzielenie łapówki nastąpiło w formie opłacenia faktury za usługi doradcze, które nie miały miejsca. Czyn ten został objęty zarzutami sformułowanymi zarówno wobec Łukasz Z., jak i Pawła G.

Sławomir N. usłyszał dodatkowe zarzuty

Poczynione ustalenia faktyczne w sprawie skutkowały koniecznością rozszerzenia zarzutów przedstawionych Sławomirowi N. Zarzuty te dotyczą m.in. czynów o charakterze korupcyjnym (przyjmowanie łapówek oraz powoływanie się na wpływy), popełnionych wspólnie i w porozumieniu z Łukaszem Z. oraz Grzegorzem W.

Za zarzucane przestępstwa podejrzanym mężczyznom grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Kolejny etap śledztwa

Ostatnie zatrzymania to kolejny etap postępowania prowadzonego przeciwko byłemu ministrowi transportu Sławomirowi N. Do chwili obecnej w polskim wątku śledztwa, poza ww., zarzuty usłyszało 10 osób. Podejrzanym zarzuca się m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych oraz pranie brudnych pieniędzy.

Wobec podejrzanych dokonano zabezpieczeń majątkowych na łączną kwotę ponad 7,5 miliona złotych, na poczet przepadku uzyskanych korzyści i kary grzywny.

Śledztwo ma charakter rozwojowy.

Aleksandra Skrzyniarz
Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sprawa Sławomira Nowaka. Gdańska delegatura CBA zatrzymała 3 osoby, które miały działać w zorganizowanej grupie przestępczej - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto