Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprzątają Gdańsk. Miasto rozpoczyna wiosenne porządki

Anna Werońska
fot. Arek Gancarz/archiwum
Gdańsk po zimie trzeba doprowadzić do ładu, więc lada dzień na ulicach rozpoczną się generalne porządki - zmywanie znaków drogowych, odpiaszczanie i mycie jezdni oraz mechaniczne zdzieranie chwastów, które od jesieni narosły wokół ulic.

Wszystko potrwa kilka dni. Ile dokładnie, jeszcze nie wiadomo, bo jak podkreślają pracownicy Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, zależy to od pogody i stanu zabrudzenia tablic czy dróg.

Czytaj także: Gdańsk: Zarząd Dróg i Zieleni usuwa znaki drogowe z gdańskich ulic

- Takie generalne porządki wykonujemy dwa razy w roku - na wiosnę i przed zimą. Wtedy to myte są wszystkie znaki drogowe - informuje Katarzyna Kaczmarek, rzecznik ZDiZ w Gdańsku. - Ulice myjemy natomiast od wiosny do jesieni. Główne ciągi komunikacyjne 16 razy, ulice o mniejszym znaczeniu - siedem razy w roku.

Zdarza się jednak, że znaki drogowe - z powodu niesprzyjających warunków pogodowych, opadów deszczu czy błota brudzą się szybciej niż zwykle i wtedy czyścimy je na bieżąco - dodaje.

Mieszkańcy z wiosennych porządków się cieszą, bo jak mówią - może dzięki nim oraz planowanym naprawom nawierzchni ulic w końcu zrobi się przyjemniej.
- Widok, który co roku pojawia się, gdy stopnieje śnieg, jest wręcz przerażający - gigantyczne wyrwy w ulicach, rozpadające się skrajnie jezdni, piach na chodnikach, niewidoczne pasy na przejściach dla pieszych i przykryte brudem tablice znaków drogowych - wylicza Aleksandra Macieja z Gdańska.

Urzędnicy zachęcają, by niezadowoleni z pozimowego wyglądu Gdańska mieszkańcy zgłaszali im miejsca, które wymagają interwencji.

- Jak na razie zgłoszenia brudnych znaków są sporadyczne, te dane przekazują nam w większości nasi inspektorzy, którzy krążą po gdańskich ulicach i sprawdzają to, co się na nich dzieje - mówi Katarzyna Kaczmarek i dodaje, że mieszkańcy raczej zgłaszają w ZDiZ dziury w drogach. Dziennie - od 5 do 10. - Około 70 proc. z nich naprawiane jest na bieżąco, pozostałe poczekać muszą na polepszenie się pogody.

Czytaj też: Trójmiasto: Gigantyczne wyrwy w ulicach zmorą kierowców. Drogi do naprawy - łatanie za kilka tygodni
Gdy temperatura wzrośnie, czyli w okolicach połowy marca rozpocznie się też długo wyczekiwany remont Traktu św. Wojciecha, a dokładnie - jego półtorakilometrowego odcinka od granicy Gdańska do obwodnicy południowej. Zniszczona droga wjazdowa, podobnie jak chodniki, ulice i znaki będą doprowadzone do ładu w maju lub wcześniej, czyli przed Euro 2012, na które do Gdańska przyjadą tysiące turystów.

Wszystkie miejsca, które wymagają interwencji, przez całą dobę można zgłaszać dyżurnemu inżynierowi miasta, pod nr. tel. 58 52 44 500.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdyni prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto