Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stara boazeria jak nowa. Kupiłeś mieszkanie z wystrojem z czasów PRL, do remontu? Nie wyrzucaj boazerii! Drewno na ścianach jest znowu modne

Alicja Charzyńska
Jeżeli szukasz najtańszych ofert na rynku wtórnym – zwróć uwagę na ogłoszenia: mieszkanie do kapitalnego remontu. Czasami trafiają się prawdziwe perełki, z wystrojem jeszcze z lat 70. i 80., z obowiązkową drewnianą boazerią na ścianach. Nie zaczynaj od demolki!

Moda na lata 80. powraca – nie tylko w kulturze

Dużo z zastanego wyposażenia da się uratować: zwróć uwagę na fotele, stoliki i biblioteczki, po renowacji będziesz miał najmodniejsze meble. Nie podejmuj również pochopnej decyzji o usunięciu starej boazerii. Odświeżenie tego typu retro-wykończenia nie jest ani trudne, ani drogie, a ty będziesz miał designerskie mieszkanie.

To prawda, że drewniana boazeria, która królowała w naszych domach w okresie PRL-u, w ostatnich dekadach stała się symbolem tzw. obciachu, takim jeleniem na rykowisku współczesnej doby. Jednak moda ma to do siebie, że lubi powracać do motywów z przeszłości. Były więc modne lata 60., których symbolem stał się słynny fotel Chierowskiego.

Fabryka w Świebodzicach wyprodukowała (od 1962 roku) ponad pół miliona mebli według oryginalnego projektu, naśladowców z lat 70. i 80. nikt nie jest w stanie policzyć. Teraz, na fali mody na PRL – ten kultowy mebel powrócił nowe, wykonane według oryginalnego projektu modele, oferuje studio Concept 366). Tak samo wróciła do łask boazeria, która w naszych mieszkaniach i domach pojawiła się masowo w latach 70. i jeszcze w 80. była uważana za szczyt elegancji. Jest znowu modna i ponownie staje się ważnym elementem wystroju wnętrz.

Jak samodzielnie, w prosty i niedrogi sposób, nadać naszym ścianom pokrytym boazerią zupełnie nowy, atrakcyjny wygląd.

W mieszkaniach z czasów PRL-u boazerię najczęściej można spotkać przedpokojach. Układano ją z szerszych sosnowych lub świerkowych listewek, pionowo mocowanych na wpust lub na tzw. cudze pióro, w każdym jednak przypadku całość nabijano na umieszczony na ścianie drewniany ruszt.

Jeśli trafimy w kupionym lokum na tak wykończone ściany - zamiast usuwać boazerię możemy pokusić się o jej samodzielną renowację. Przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy i niezbyt wysokich kosztach osiągniemy ciekawy efekt i modne wykończenie.

Przy okazji zaoszczędzimy, bowiem po zerwaniu boazerii i usunięciu rusztu trzeba dużo pracy i większych nakładów, by doprowadzić ścianę do przyzwoitego wyglądu. Renowacja starej, drewnianej boazerii nie musi być trudnym zadaniem. Można wykonać ją samodzielnie, bez potrzeby wzywania fachowca. Warto jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kolejności prac.

zobacz także

Zaczynamy od oczyszczenia i uzupełniania ubytków w starej boazerii

Podobnie jak i w przypadku renowacji ścian, tak i przy odnawianiu starej, drewnianej boazerii należy najpierw sprawdzić, w jaki jest stanie. Jeżeli znajdziemy uszkodzenia (a o te w przypadku wykonanej z miękkiego drewna boazerii, która przetrwała tyle lat nietrudno), trzeba je uzupełnić.

W przypadku ubytków – jedynym wyjściem jest dosztukowanie kawałka uszkodzonej listewki. W przypadku mniejszych uszkodzeń mechanicznych (najczęściej są to wgniecenia) można naprawić szkodę używając szpachli do drewna.

Jasność w tej materii będziemy mieli dopiero po oczyszczeniu całej boazerii ze starych warstw lakierku, kurzu, farby, gromadzącego się latami tłustego osadu. Powierzchnię trzeba najpierw dokładnie umyć, można ją również odtłuścić środkiem chemicznym.

Po wysuszeniu drewna należy je delikatnie przeszlifować. Można to zrobić przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego, ale tu potrzebna jest pewna wprawa, bo nieumiejętne szlifowanie może spowodować porysowanie listew. Możemy do tego celu wykorzystać szlifierkę do drewna, co przyspieszy cały proces. Należy przy ty pamiętać o dokładnym wyszlifowaniu nie tylko desek, lecz również wszelkich zagłębień. Im bardziej precyzyjnie wykonamy ten proces, tym lepszy efekt końcowy osiągniemy.

Zanim rozpoczniemy kolejny etap renowacji – musimy przeszlifowaną powierzchnię dokładne odpylić – miękką szczotką, odkurzaczem ze specjalną ssawką. Na koniec pozostaje jeszcze przetarcie boazerii wilgotną szmatką. Dopiero, kiedy drewno dobrze wyschnie, możemy zabrać się do jego zabezpieczania. Najpopularniejsze jest bejcowanie i lakierowanie albo malowanie drewna. Jeżeli nie chcemy używać chemii – można boazerie również woskować, ale warto pamiętać, że ten zabieg trzeba co jakiś czas powtarzać.

Wykończenie powierzchni boazerii po renowacji: malowanie czy lakierowanie?

Wybór sposobu, w jaki będziemy odnawiać boazerię zależy przede wszystkim od tego czy chcemy nadać jej zupełnie nowy wygląd czy też odświeżyć. W pierwszym przypadku najlepiej zastosować emalię akrylową w jasnych, pastelowych barwach, które pomogą rozświetlić wnętrze. Możemy tu również pobawić się kolorami, zestawiając je w dowolny sposób, np. malując listwy innymi odcieniami farby oraz dodając ozdobne elementy.

Gdy zdecydujemy się na klasyczną biel, wpiszemy drewniane wykończenie w cieszący się popularnością w polskich domach styl skandynawski – takie rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdzi się w kuchni. Odcień bieli dopasujmy przy tym np. do kolorystyki mebli kuchennych oraz innych elementów wyposażenia wnętrza, aby zapewnić spójność całej aranżacji.

Gdy zależy nam na tym, aby odzyskać utracony w skutek upływu czasu, naturalny wygląd drewna, wybierzmy dedykowane do tego materiału produkty – lakierobejcę lub impregnat. Dzięki temu, nadamy powierzchni atrakcyjny kolor, podkreślając jednocześnie drewniane usłojenie.

Czy zabezpieczyć odnowioną boazerię, jak przywrócić urok starego drewna

Szlachetny, satynowy połysk i trwałe wykończenie boazerii uzyskamy wykorzystując do jej renowacji lakierobejcę dekoracyjno-ochronną. To dobry wybór dla stawiających pierwsze kroki majsterkowiczów. Żelowa konsystencja wyrobu zapewnia łatwość i wygodę w stosowaniu: lakierobejca nie kapie podczas malowania, nie pryska i w niewielkim stopniu spływa spływaniem z powierzchni pionowych. Lakierobejcę można nanosić pędzlem, wałkiem lub tamponem w 2-3 warstwach, w zależności od chłonności drewna. Przed aplikacją podłoże przygotowujemy zgodnie ze wskazówkami z pierwszego etapu prac.

Innym rozwiązaniem, które warto zastosować np. przy renowacji drewnianej boazerii np. w domkach letniskowych - co jest obecnie bardzo na czasie, ale również w wilgotnych pomieszczeniach (np. w kuchni) - jest użycie impregnatu powłokotwórczego. Wysokiej jakości wyroby zapewniają uzyskanie estetycznej powłoki, jednocześnie zabezpieczając drewno przed grzybami pleśniowymi.

Przy wyborze impregnatu zwróćmy uwagę, czy preparat, który chcemy zastosować, zawiera w swoim składzie wosk. Ten stosowany od wieków do konserwacji drewna materiał zwiększa wodoodporność boazerii. Przy aplikacji kierujmy się zaś wytycznymi producenta, zawartymi na opakowaniu lub w karcie technicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto