Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stocznia Gdańsk pomoże w budowie elektrowni atomowych

Jacek Klein
Stocznia Gdańsk związana jest już z energetyką. Montuje wieże do siłowni wiatrowych
Stocznia Gdańsk związana jest już z energetyką. Montuje wieże do siłowni wiatrowych Przemek Świderski
Stocznia Gdańsk może mieć udział w budowie elektrowni atomowych. W przyszłym tygodniu, w środę podpisze porozumienie o współpracy z GE Hitachi Nuclear Energy. Amerykańsko-japoński gigant branży energetycznej jest jednym z konsorcjów zabiegających o kontrakt na dostawę reaktorów dla pierwszej polskiej elektrowni atomowej

W podpisaniu porozumienia w historycznej Sali BHP wezmą udział wicepremier Waldemar Pawlak i ambasador USA Lee Feinstein. GE Hitachi podpisze także porozumienie z Politechniką Gdańską.
**
8 milionów rocznie z farmy wiatrowej

Jaki udział w programie atomowym ma mieć gdańska stocznia? Przedstawiciele stoczni szczegóły na razie trzymają w tajemnicy. Jak się dowiedział "Dziennik Bałtycki", na jej terenie mają być składane moduły pierwszej elektrowni, jeśli Polska Grupa Energetyczna wybierze GE Hitachi na dostawcę reaktorów.
Elektrownia węglowa z promesą**

To jednak nie wszystko. Nawet jeśli GE Hitachi nie zdobędzie kontraktu, Stocznia Gdańsk może być dla koncernu logistycznym przyczółkiem na Europę Środkową.

PGE, odpowiedzialna za program budowy elektrowni atomowych w Polsce, w tym roku ma wybrać konsorcjum, które dostarczy reaktory. O umowę zabiegają GE Hitachi Nuclear Energy, także amerykańsko-japoński Westinghouse Electric Company LLC oraz francuskie konsorcjum EDF/Areva, z którymi PGE powołało zespoły robocze.

Wszystkie firmy w ostatnich tygodniach mocno promują swoje technologie i korzyści ze współpracy dla polskich firm. Budowa tylko jednej elektrowni o mocy 3 tys. MW ma kosztować 40 mld zł. - Standardowa inwestycja, niezależnie od tego, kto ją buduje, realizowana jest w 50 proc. lub więcej z udziałem lokalnego biznesu - przekonywał niedawno wiceprezes GE Hitachi Danny Roderick.

Z racji dużego prawdopodobieństwa, że elektrownia atomowa powstanie na Pomorzu, Trójmiasto w przyszłym tygodniu przeżyje prawdziwe atomowe oblężenie. W Gdańsku będą gościć nie tylko przedstawiciele GE Hitachi. Dzień później w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym i z pomorskimi firmami spotka się wiceprezes Westinghouse Electric Company LLC na Europę. Rozmowy będą dotyczyć konkretnej oferty współpracy przy budowie elektrowni.

- Jeśli polskie firmy okazałyby się odpowiednio konkurencyjne, ich udział w ciągu całego procesu realizacji inwestycji wyniósłby ok. 900 mln zł na jeden reaktor - mówił "Dziennikowi Bałtyckiemu" Robert Pearce, dyrektor ds. projektów międzynarodowych w Westinghouse.

Koncern także rozmawiał już ze Stocznią Gdańsk o współpracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto