Strajk nauczycieli zawieszony! Od poniedziałku do szkoły?

(KGK)
Strajk nauczycieli zawieszony 25.04.2019. Koniec strajku od soboty. Egzaminy maturalne niezagrożone. Wznowienie strajku możliwe we wrześniu?
Strajk nauczycieli zawieszony 25.04.2019. Koniec strajku od soboty. Egzaminy maturalne niezagrożone. Wznowienie strajku możliwe we wrześniu? Robert Wozniak
Strajk nauczycieli zawieszony 25.04.2019! Związek Nauczycielstwa Polskiego podjął decyzję o zawieszeniu strajku nauczycieli od soboty 27 kwietnia od godz. 6 rano. Od 6 maja 2019 roku rozpoczną się egzaminy maturalne 2019. "Dajemy premierowi czas do września" - powiedział Sławomir Broniarz, szef ZNP.

Strajk nauczycieli zawieszony 25.04.2019. "Dziś zawieszamy strajk"

Decyzję podjęto 26 kwietnia 2019 roku. - Dziś zawieszamy strajk, ale walka trwa i będzie trwała do skutku – zapowiedział Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

- Bardzo doceniamy także poparcie strajku, jakie dostaliśmy: demonstracje, koncerty, zbiórki pieniędzy m.in. na Fundusz Strajkowy. Dziękujemy za ten obywatelski odruch solidarności. Traktujemy go jako wielkie zobowiązanie. I obiecuję, że wykorzystamy ten potencjał, by dalej, nieprzerwanie bronić polskiej szkoły i by doprowadzić do koniecznych zmian - napisał w oświadczeniu Broniarz.

Dodał także, że to nie koniec walki o polską szkołę i zarobki nauczycieli:

Dziś zawieszamy strajk, ale walka trwa i będzie trwała do skutku. Panie Premierze Morawiecki, siadamy do pracy, radzę zrobić to samo. Proszę być gotowym na wrzesień.

Strajk nauczycieli rozpoczął się 8 kwietnia 2019 roku. Pedagodzy domagają się zwiększenia pensji zasadniczej i zmian w polskiej edukacji.

Oto oświadczenie Sławomira Broniarza, prezesa ZNP:

“Dzisiaj w Sejmie mamy do czynienia z próbą finalnego demontażu polskiego systemu edukacji. Dlatego stajemy tu dziś przed Państwem – my, nauczyciele, ale też rodzice i uczniowie - żeby ogłosić wspólną decyzję co do kolejnych kroków.
Od soboty, 27 kwietnia ZNP zawiesza ogólnopolski strajk. Zawiesza, ale nie kończy. Powiem więcej: od dzisiaj wchodzimy w nowy, znacznie ważniejszy etap.

Jesteśmy bowiem w połowie drogi. Dlatego dzisiaj nie podpisujemy tego, co podpisała Solidarność, torpedując negocjacje z rządem.

Żądamy natomiast usystematyzowanej i osadzonej w krótkim czasie rozmowy o pakiecie odbudowy systemu edukacji na miarę XXI wieku i odpowiedniego rozwoju dzieci i młodzieży.

Chciałbym powiedzieć tu jasno: prawda jest taka, że strajk mógłby być prowadzony dalej. Prawda jest taka, że strajk trwałby w czasie matur. I nie zdołalibyście, Panie Premierze Morawiecki, rozwiązać tego problemu. Nie bylibyście w stanie zastąpić nauczycieli, zaryzykowalibyście dobro uczniów, skazalibyście ich na ten stres. Nie wzięliście za nich odpowiedzialności – dlatego bierzemy ją my. Nauczyciele i rodzice. I dlatego, w porozumieniu z samymi uczniami, podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku, by zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku.

Panie Premierze Morawiecki, dajemy Panu czas do września. Czekamy na konkretne rozwiązania. My swoje przedstawiamy jako rozwiązanie całościowe.

Stoję tu dziś naprzeciwko Pana nie ja, jeden związkowiec. Nie jeden związek zawodowy. Ale miliony ludzi. Rodzice, uczniowie i nauczyciele. I nie poddamy się. To nie jest żaden partyjny konflikt, jakich rozgrywacie dziesiątki. To nie jest konflikt PiS czy PO, Jarosława Kaczyńskiego czy Grzegorza Schetyny. Nie zakopiecie go w partyjnych przepychankach i medialnej rozgrywce. To sprawa milionów Polaków. Nie damy się podzielić.

Powiem Panu więcej, jako związkowiec, który pamięta lata ‘80. Wtedy też zaczynało się od pojedynczych akcji. Ale każdy taki zryw, jak wielki strajk nauczycieli, daje ludziom siłę. Tworzy się kula śniegowa, której nie będzie Pan w stanie powstrzymać propagandą. Bo ludzie wiedzą, że jest źle i czują okazywaną im pogardę. Czujemy to my, czują to lekarze, czują to opiekunowie niepełnosprawnych, przedsiębiorcy. Czują to wychodzące na ulice protestować kobiety. Ale też, musi Pan wiedzieć, my czujemy się coraz bardziej razem. Odebrałem przez te dni dziesiątki telefonów od ludzi, których podziwiałem za walkę i przeciwstawianie się niesprawiedliwości. Lekarzy, prawników, artystów, legend strajków z lat ’80-tych, ale też po prostu: rodziców.

I powiem Panu jedno – z taką siłą, z siłą zjednoczenia ludzi, Pan nie wygra.
Jeśli będzie trzeba, staniemy razem jesienią przed Pana Kancelarią, wszyscy. Setki tysięcy nauczycieli, pielęgniarek, rodziców, uczniów, pacjentów, opiekunów niepełnosprawnych, kobiet i mężczyzn.
My, ludzie. Wszystkich nas nie zlekceważycie.
Z całą stanowczością chcę podkreślić: niczego dziś nie podpisujemy. Nie składamy broni. Nie przystąpimy też do fasadowych negocjacji organizowanych przez rząd.

Zamykamy dziś pierwszy etap. Przez 17 dni posunęliśmy negocjacje do przodu. Na ten moment mamy:

 • 10 proc. podwyżki od września
 • skrócenie awansu zawodowego z 15 do 10 lat
 • uwolnienie dodatku stażowego (administracja i obsługa) – skutkuje wzrostem pensji
 • wprowadziliśmy do debaty publicznej sprawę zarobków nauczycieli i innych pracowników szkół i przedszkoli.

To jednak nadal nie rozwiązuje najpoważniejszych problemów, przekładających się na dobro uczniów: czasu dla nich, podstawy programowej, utrzymania w zawodzie najlepszych.

Dzisiaj rozpoczynamy prace w ramach drugiego etapu naszej strategii:

 • zorganizujemy w czerwcu prawdziwy okrągły stół edukacji
 • rozpoczynamy budowę szerokiej koalicji na rzecz stworzenia tzw. pakietu wrześniowego - mamy kalendarz spotkań ze środowiskami, które identyfikują się z mocnym systemem edukacji w naszym kraju
 • Zaczynamy promocję programu „Szkoła na szóstkę”, która będzie elementem szerszego pakietu wrześniowego wypracowanego z naszymi partnerami.
 • Program „Szkoła na szóstkę” to:
 • wzrost nakładów na edukację do 5 proc. PKB
 • odchudzenie podstaw programowych (w tym lekki tornister )
 • kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej
 • zmniejszenie biurokracji w szkołach
 • zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli
 • wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty

Pierwszy etap strajku pokazał nam wszystkim, że można. Że można się zorganizować i przeciwstawić. Że nie trzeba godzić się na niegodne dla uczniów, rodziców i nauczycieli warunki funkcjonowania systemu oświaty. Że nie trzeba uginać się przed propagandą i siłowymi rozwiązaniami rządu. Stoimy tu dziś silniejsi, bo wiemy już, że jesteśmy w stanie skutecznie zorganizować z dnia na dzień pół miliona nauczycieli, tysiące szkół, a przede wszystkim – że są z nami rodzice, uczniowie i wiele środowisk.

W tym miejscu chciałbym ogromnie podziękować i w imieniu ZNP wyrazić podziw dla tych strajkujących, którzy trzy tygodnie wytrwali w proteście mimo akcji zastraszania przez przedstawicieli władzy, kuratoria, czasem nawet policję, którzy nie ulegli nagonce. I apeluję do Was: zawieście strajk. Pokazaliśmy już siłę. Siła w jedności. Mamy plan i zrealizujemy go. W imieniu nauczycieli dziękuję też przede wszystkim uczniom i rodzicom – to da nas bardzo dużo znaczy, że staliśmy i stoimy tu razem.

Bardzo doceniamy także poparcie strajku, jakie dostaliśmy: demonstracje, koncerty, zbiórki pieniędzy m.in. na Fundusz Strajkowy. Dziękujemy za ten obywatelski odruch solidarności. Traktujemy go jako wielkie zobowiązanie. I obiecuję, że wykorzystamy ten potencjał, by dalej, nieprzerwanie bronić polskiej szkoły i by doprowadzić do koniecznych zmian.

Dziś zawieszamy strajk, ale walka trwa i będzie trwała do skutku.
Panie Premierze Morawiecki, siadamy do pracy, radzę zrobić to samo.
Proszę być gotowym na wrzesień."

Strajk nauczycieli zawieszony 25.04.2019. "Dziś zawieszamy strajk"

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Materiał oryginalny: Strajk nauczycieli zawieszony! Od poniedziałku do szkoły? - Dziennik Bałtycki

Komentarze 106

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
A
Proszę administratora o usunięcie tego artykułu lub chamskich i obraźliwych komentarzy. Ludzie upadliście chyba na głowy, żeby zniżyć się do takiego poziomu wpisów. Rozumiem, że wiele może się nie podobać w szkolnictwie, ale pisanie o życiu seksualnym sprzed x lat i to jeszcze zapewne zmyślone to już przesada
s
stary wyga
Obciaganie ssanie i lizanie banana vel penisa to hobby i pasja wielu nauczycielek. Pamietam jak za moich czasów w kwidzynie panie nauczycielki pruły się z panami od w-fu po szatniach i kantorkach
W
Won z LGBT😡
Nauczycielka polskiego ze szkoły w Płocku sprofanowała portret Matki Bożej oklejając go kolorami zboczeńców z LGBT i opisała wulgaryzmami. To już są psychole lewacy co uczą nasze dzieci
G
Gość
2019-04-29T06:58:45 02:00, Gość:

Nauczycieele to ideowcy maga niewiele zarabiac byleby Tuski u władzy były

od dzisiaj prawdziwie ideowi nauczyciele przychodza z bananem w

G
Gość
Nauczycieele to ideowcy maga niewiele zarabiac byleby Tuski u władzy były
C
Człeczek
2019-04-25T22:35:43 02:00, Gość:

Niech się do roboty wezmą a nie żądają kasy. Inne grupy pracownicze nie żądają a więcej pracują... To jest po prostu śmieszne

2019-04-27T22:48:30 02:00, człeczek:

przyjdź do szkoły na jeden dzień. JEDEN. Dłużej nie wytrzymasz, bo nie masz pojęcia o czym piszesz. spójrz na ulice, na place zabaw, pójdź na targowisko wieczorem, za sp4 obojętnie o jakiej porze dnia. Popatrz jak zachowuje się młodzież, starsze dzieci. Przeszkadza Ci, że wyzywają się, biją, śmiecą, nie szanują ani mienia wspólnego ani innych, palą papierosy, piją alkohol? Oczywiście nie wszyscy, bo mamy też wspaniałą młodzież. Nauczyciele z podobnymi problemami spotykają się na codzień. Jakbyś zareagował na to, że uczeń nie robi nic na lekcji, bo mu się nie chce. Na lekcji pije i je, bo ma na to ochotę. Kładzie się na ławce, bo przecież jest zmęczony, rozmawia z kolegą, który siedzi pięć ławek dalej, nogi kładzie na krzesło obok, bo tak wygodniej. Mówi do nauczyciela, że jego to "wali", mruczy pod nosem, komentuje, przerywa itd. Nie porównuj więc grup pracowniczych, bo to nie taki sam nakład pracy. Pracownik marketu zniszczy towar to ew za niego zapłaci, jeśli pod opieką nauczyciela dojdzie do wypadku to odpowiada za to głową. Każda praca jest inna, górnik nie pracuje tak jak pan dbający o zieleń. Lekarz jak salowy, nauczyciel jak sprzedawca itd. Pomyśl zanim coś napiszesz.

2019-04-28T14:58:07 02:00, Gość:

Tak zawsze było i nie rozumiem o co teraz chodzi nauczycielom, widziały gały co brały... A odnośnie wypadków z udziałem uczniów, to jest specjalne ubezpieczenie dla nauczycieli i głową napewno nie odpowiadają.

zawsze?? ? Nie pamiętam by kiedyś uczeń był bezczelny, a rodzic rozczeniowy. Kiedyś przerwa była do tego, by i uczeń i nauczyciel coś zjedli odetchnęłam przed kolejną lekcją. Teraz na przerwie uczniowie biją się (nie wszyscy oczywiście). Jadłeś na lekcji? Chodziłeś po klasie? Kiedyś mówiono do nauczyciela "wali mnie to", "bo co? " " co mi możesz zrobić? " Nie, kiedyś był szacunek, którego uczyli rodzice. Dziś to słowo obce. Brakuje szacunku wszędzie. Mamuśka na zakupach z dziećmi robi awanturę przy kasie w biedrze, bo kasjerka musi zamknąć kasę. co ją obchodzi, że kasjerka już 2godź siedzi i zaraz się zsika. Jaśnie pani musi być natychmiast obsłużona, nie będzie czekać w kolejce, bo ma dzieci. A dzieci słuchają i się uczą. Wszyscy w kolejce zrozumieli i przyjęli do wiadomości sytuację, tylko nie Jaśnie pani. Takie niestety rośnie społeczeństwo. PS. zakupy tych rozczeniowych to chipsy i nic ważnego. Dzieci nie płakały ani nie marudziły, tylko Mamuśka oczekiwała spełnienia jej rządami. nie pisz, że zawsze tak było. Trochę już żyję na tym świecie i nie pamiętam jakoś tego. To że nauczyciel decyduje się na pracę w szkole to nie znaczy, że ma znosić zachowania ucznia niezgodnego z normami społecznymi. W domach na to pozwala się a szkołę wyzywa bo się czepiają synusia czy córeczki

R
Rodzic
2019-04-28T15:04:04 02:00, Anty nauczycieli:

Brawo dla nauczycieli jak się czujecie jako nieudacznicy. Tak samo nieudolnie przekazujecie wiedzę naszym dzieciom.

nie wierzę, że mówisz tak o wszystkich nauczycielach. Nieudacznicy uczą Twoje dziecko? I co z tym zrobiłeś? Pozwalałeś na to, by teraz anonimowo wylać żal? Łatwo wszystkich obsmarować, ale pomyśl zanim coś napiszesz. Moje dzieci miały to szczęście że trafiały na cudowne nauczycielki z powołania w kl I-III. Nie pozwolę, byś JE obrażał. Później w starszych klasach różnie bywało ale jak był problem to jako rodzice reagowaliśmy. Plucie jadem i obrażanie jest bardzo krzywdzące zwłaszcza tych, którzy oddają wiele serducha i dobra dzieciom. Pomyślcie, że swoim wpisem ranicie tych naprawdę oddanych. Ci kiepscy i tak się nie przejmą. A tym z powołania należy się szacunek. Zawsze w szkole można poprosić o to by dziecko trafiło do konkretnego nauczyciela. Jest wielu, którzy słyną z oddanej pracy i miłości do tego co robią. Nie krzywdźmy ich obraźliwymi wpisami. Może zamiast psioczyć pochwalmy tych, którzy odwalają kawał dobrej roboty. Podziękujmy im.

A
Ada
2019-04-28T15:04:04 02:00, Anty nauczycieli:

Brawo dla nauczycieli jak się czujecie jako nieudacznicy. Tak samo nieudolnie przekazujecie wiedzę naszym dzieciom.

2019-04-28T20:29:31 02:00, Gość:

Popieram

To nie nauczyciele są nieudacznikami. To nasz rząd pokazał swoje oblicze. Nie ważni są dla nich inni oprócz nich samych. Nie liczą się matki niepełnosprawnych dzieci, lekarze, sędziowie, nauczyciele poprostu nikt myślący. Stawiają na patologie hodujacą patologie. Przyklakującą Jarosławowi ciesząc się z pieniędzy za darmo.

G
Gość
2019-04-28T15:04:04 02:00, Anty nauczycieli:

Brawo dla nauczycieli jak się czujecie jako nieudacznicy. Tak samo nieudolnie przekazujecie wiedzę naszym dzieciom.

Popieram

A
Anty nauczycieli
Brawo dla nauczycieli jak się czujecie jako nieudacznicy. Tak samo nieudolnie przekazujecie wiedzę naszym dzieciom.
G
Gość
2019-04-27T20:39:19 02:00, K. W:

A jak was wszystkich tak dupa boli, że nauczyciele nic nie robią trzeba było się uczyć w tym kierunku!!!

Uczę się ciągle i nic, etaty pozajmowane przez znajomych znajomych, więc d...a ma mnie prawo boleć!!!!

G
Gość
2019-04-25T22:35:43 02:00, Gość:

Niech się do roboty wezmą a nie żądają kasy. Inne grupy pracownicze nie żądają a więcej pracują... To jest po prostu śmieszne

2019-04-27T22:48:30 02:00, człeczek:

przyjdź do szkoły na jeden dzień. JEDEN. Dłużej nie wytrzymasz, bo nie masz pojęcia o czym piszesz. spójrz na ulice, na place zabaw, pójdź na targowisko wieczorem, za sp4 obojętnie o jakiej porze dnia. Popatrz jak zachowuje się młodzież, starsze dzieci. Przeszkadza Ci, że wyzywają się, biją, śmiecą, nie szanują ani mienia wspólnego ani innych, palą papierosy, piją alkohol? Oczywiście nie wszyscy, bo mamy też wspaniałą młodzież. Nauczyciele z podobnymi problemami spotykają się na codzień. Jakbyś zareagował na to, że uczeń nie robi nic na lekcji, bo mu się nie chce. Na lekcji pije i je, bo ma na to ochotę. Kładzie się na ławce, bo przecież jest zmęczony, rozmawia z kolegą, który siedzi pięć ławek dalej, nogi kładzie na krzesło obok, bo tak wygodniej. Mówi do nauczyciela, że jego to "wali", mruczy pod nosem, komentuje, przerywa itd. Nie porównuj więc grup pracowniczych, bo to nie taki sam nakład pracy. Pracownik marketu zniszczy towar to ew za niego zapłaci, jeśli pod opieką nauczyciela dojdzie do wypadku to odpowiada za to głową. Każda praca jest inna, górnik nie pracuje tak jak pan dbający o zieleń. Lekarz jak salowy, nauczyciel jak sprzedawca itd. Pomyśl zanim coś napiszesz.

Tak zawsze było i nie rozumiem o co teraz chodzi nauczycielom, widziały gały co brały... A odnośnie wypadków z udziałem uczniów, to jest specjalne ubezpieczenie dla nauczycieli i głową napewno nie odpowiadają.

b
bcf
w końcu weedend majowy, wakacje za pasem to trzeba sobie odpocząć a od września dalej wolne
c
człeczek
2019-04-25T22:35:43 02:00, Gość:

Niech się do roboty wezmą a nie żądają kasy. Inne grupy pracownicze nie żądają a więcej pracują... To jest po prostu śmieszne

przyjdź do szkoły na jeden dzień. JEDEN. Dłużej nie wytrzymasz, bo nie masz pojęcia o czym piszesz. spójrz na ulice, na place zabaw, pójdź na targowisko wieczorem, za sp4 obojętnie o jakiej porze dnia. Popatrz jak zachowuje się młodzież, starsze dzieci. Przeszkadza Ci, że wyzywają się, biją, śmiecą, nie szanują ani mienia wspólnego ani innych, palą papierosy, piją alkohol? Oczywiście nie wszyscy, bo mamy też wspaniałą młodzież. Nauczyciele z podobnymi problemami spotykają się na codzień. Jakbyś zareagował na to, że uczeń nie robi nic na lekcji, bo mu się nie chce. Na lekcji pije i je, bo ma na to ochotę. Kładzie się na ławce, bo przecież jest zmęczony, rozmawia z kolegą, który siedzi pięć ławek dalej, nogi kładzie na krzesło obok, bo tak wygodniej. Mówi do nauczyciela, że jego to "wali", mruczy pod nosem, komentuje, przerywa itd. Nie porównuj więc grup pracowniczych, bo to nie taki sam nakład pracy. Pracownik marketu zniszczy towar to ew za niego zapłaci, jeśli pod opieką nauczyciela dojdzie do wypadku to odpowiada za to głową. Każda praca jest inna, górnik nie pracuje tak jak pan dbający o zieleń. Lekarz jak salowy, nauczyciel jak sprzedawca itd. Pomyśl zanim coś napiszesz.

G
Gość
2019-04-25T21:30:13 02:00, baca:

każdemu nauczycielowi mijanemu od poniedziałku splunę w twarz

Proszę redakcję portalu o usunięcie tego postu jako nawołującego do nienawiści.

Dodaj ogłoszenie