Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strażacy z Wejherowa najszybsi na schodach Olivia Business Centre w Gdańsku. 34 piętra pokonali w ponad 6 minut ZDJĘCIA

Rafał Rusiecki
Rafał Rusiecki
Bieg po schodach na najwyższe piętro wieżowca Olivia Business Centre (2.06.2022)
Bieg po schodach na najwyższe piętro wieżowca Olivia Business Centre (2.06.2022) Jakub Steinborn
Adam Dettlaff oraz Jan Oreszke z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie pokazali wyjątkową formę podczas mistrzostwa województwa pomorskiego w biegu po schodach. 952 stopnie, w pełnym oporządzeniu, pokonali w czasie 6 minut, 4 sekund i 44 setnych.

Mistrzostwa województwa pomorskiego w biegu po schodach 2022

Zadanie było takie, aby 34 piętra wieżowca Olivia Business Centre w Gdańsku przy ul. Grunwaldzkiej 472A pokonać w jak najkrótszym czasie. Zawody strażaków odbywały się w duetach. Dodatkowym utrudnieniem był kompletny strój, a do tego hełm oraz aparat powietrzny.

Najlepiej z tym zadaniem poradzili sobie strażacy z Wejherowa. Adam Dettlaff oraz Jan Oreszke, po przebiegnięciu 952 stopni, osiągnęli metę w czasie 6.04,44. Drugie miejsce i trzecie należało do pożarników komendy miejskiej z Gdyni. Andrzej Zaborowski i Piotr Dembicki uzyskali czas 6.22,80, a Artur Piechowski i Dominik Łoś w czasie 7.03,41. Dla porównania skali trudności dodajmy, że ostatnia, 24 załoga miała rezultat 10.46,46.

- W straży do działań wchodzimy w rocie, czyli w dwuosobowych zespołach. Wynika to z tego, że jeden asekuruje drugiego. Pomaga, jeśli miałoby się coś wydarzyć. Nasze zawody imitują sytuacje przy pożarze, gdyby przestały działać windy, a trzeba by ewakuować ludzi. Strażacy ubrani są w ubranie do działań ratowniczo-gaśniczych. Mają ze sobą aparat powietrzny i hełm. W prawdziwej sytuacji mieliby jeszcze węże. Ten sprzęt waży ok. 14-15 kg, bo obecne butle są kompozytowe, a nie stalowe. Te starszego typu były cięższe i wtedy sprzęt ważył 17-18 kg - wyjaśnia bryg. Mirosław Cyrson z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.

Strażacy dbałość o formę fizyczną mają wpisaną w etos swojej pracy. Sportowe zawody nawiązujące do zadań, które wykonują w akcjach ratowniczych, ale i wszelkie inne formy aktywności są przez nich bardzo lubiane. Mistrzostwa w biegu po schodach należy jednak do tych najbardziej ekstremalnych.

ZOBACZ TEŻ: Pożar w Gdańsku. Strażacy ugasili palącą się halę magazynową na terenie Lodmoru

- To doskonalenie sprawności fizycznej. To nieodzowny element w działaniu. Dodatkowo to trening mentalny. W tego typu akcjach w pewnym momencie przychodzi kryzys i wtedy głowa musi umieć sobie z tym poradzić. Nie ma takiego pewnika, że tego typu konkurencje wygrywają młodzi strażacy. W tegorocznej edycji druga załoga była najstarsza, a ta pierwsza była tuż za nią pod względem wieku - dodaje Mirosław Cyrson.

To była piąta edycja strażackich zawodów w biegu po schodach. Pierwsza rozgrywana była jeszcze w tzw. Zieleniaku, ale tam do pokonania było "jedynie" 17 pięter.

Druga edycja przeprowadzona już była w centrum biznesowym w Oliwie, ale na dystansie 30 pięter. Od czwartej edycji wojewódzkiej rywalizacji strażacy sprawdzają swoją formę na wysokości 34 pięter.

- Dwie najlepsze załogi pojadą na mistrzostwa Polski, które rozgrywane są w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki (42 piętra - przyp.). W tym roku zawody zaplanowano 1 października, więc zostało bardzo dużo czasu i można doszlifować przez to formę - uzupełnia Mirosław Cyrson.

Ćwiczenia straży pożarnej w gdyńskim porcie ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto