Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stroje karnawałowe i wisior w darze dla gdańskiego Muzeum Bursztynu. Zainaugurowano program Darczyńca Muzeum Gdańska

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Przekazanie nowych pamiątek do zasobów Muzeum Gdańska
Przekazanie nowych pamiątek do zasobów Muzeum Gdańska Karolina Misztal
Stroje karnawałowe i wisior z bursztynem bałtyckim trafią do Muzeum Bursztynu, które będzie miało siedzibę w Wielkim Młynie. Przekazanie na rzecz instytucji nowych pamiątek było okazją do zainaugurowania projektu Darczyńca Muzeum Gdańska.

Do zasobów Muzeum Gdańska przekazano już ponad 200 pamiątek od osób prywatnych. To m.in. błony fotograficzne z widokami Gdańska w czasie II wojny światowej czy pamiątki po gdańszczanach żydowskiego pochodzenia z początku XX wieku.

Stroje karnawałowe i wisior - dary dla Muzeum Bursztynu

Muzeum Gdańska zainicjowało program Darczyńca Muzeum Gdańska. Z inauguracją połączone było przekazanie do zbiorów kolejnych pamiątek, tym razem od trójmiejskich artystów Joli Słomy, Mirka Trymbulaka oraz Sergia i Massima Boldrin z Włoch. Przekazali oni stroje karnawałowe i wisior z bursztynem bałtyckim. Bracia Sergio i Massimo Boldrin z Wenecji słyną z produkcji masek karnawałowych.

- Gdy dowiedziałam się o tej uroczystości, byłam bardzo zaskoczona, że ten drobny gest spowodowany chęcią podzielenia się ciekawą rzeczą, która zrobiliśmy, spowodował taką lawinę wydarzeń - mówiła Jola Słoma podczas uroczystości. - Myślałam, że damy kostiumy i maski, bo chcieliśmy, żeby inni mogli też je oglądać. Nie pomyślałam wtedy o tym, czym dla mnie są muzea. Teraz przypomniałam sobie historię z dzieciństwa, kiedy tata pierwszy raz zabrał mnie do muzeum, było to Muzeum Narodowego w Gdańsku. Pamiętam, że byłam wtedy w wielkim zachwycie, że jestem wśród przedmiotów i obrazów, które stworzyli ludzie przed setkami lat. Oni wówczas, te kilkaset lat temu je tworzyli, żyli wśród nich, a teraz byłam pośród nich ja. Dla mnie to było tak, jakbym znalazła się w świątyni. Teraz dowiedziałam się, jak to się dzieje, że eksponaty znajdują się w muzeum. Nasz prosty gest doprowadził to tego, że rzeczy, które daliśmy, staną się eksponatami - dodała.

Kto może zostać Darczyńcą Muzeum Gdańska?

Darczyńcą Muzeum Gdańska może zostać każda osoba prywatna, osoba prawna, bądź stowarzyszenie niebędące partią polityczną bądź komitetem wyborczym. Wystarczy przekazać pamiątkę związaną z historią Gdańska, zarówno tą dawną bądź współczesną do zbiorów Muzeum. Przedmiot może zostać przyjęta na mocy umowy, bądź wpisany protokołem do rejestru na mocy decyzji Kolegium złożonego z ekspertów i specjalistów. O korzyściach dołączenia do tego grona mówił na konferencji prasowej Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

- U nas, co oddaje istotę i ducha muzealnictwa, Darczyńcą zostaje każdy, kto przyczynia się do rozbudowy naszej kolekcji - mówił Waldemar Ossowski. - Choć program jest elitarny, każdego traktujemy na tych samych zasadach, tak jak pamiątki, które do nas trafiają. W zamian za przekazanie przedmiotu do naszych zbiorów Darczyńca jest uprawniony do bezpłatnego wstępu do Muzeum, a jego goście do biletu ulgowego. Darczyńcom i ich pamiątkom poświęcimy także wystawy czasowe, umożliwiając integrację środowiska miłośników historii Gdańska z całego świata. Dodatkowym uprawnieniem będzie także forma upustu na nasze wydawnictwa, a bezpłatnie przekażemy te pozycje, w których umieszczono wizerunek podarowanego przedmiotu. Darczyńcy Muzeum Gdańska to grono 205 osób, przeważnie gdańszczanek i gdańszczan, następnie Polek i Polaków oraz 35 miłośników Gdańska z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Norwegii i Kanady. Ta liczba niebawem ulegnie zwiększeniu. Czekamy na przyjęcie nowych pamiątek związanych ze strajkiem kobiet oraz innych przekazanych pod koniec tego roku darach - zachęcał dyrektor.

- To, że ktoś daruje wykonane przez siebie dzieła, tak jak najnowsze dary wykonane wspólnie przez trójmiejskich i włoskich artystów, to jest cos bardzo ważnego - mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Dziękuję, że mają do nas zaufanie ludzie, którzy przekazują do muzeum swoje pamiątki rodzinne, najcenniejsza łączność z rodzinnymi korzeniami, tak jak było w przypadku wielu darczyńców, którzy tworzą kolekcje Muzeum Poczty Polskiej czy kolekcje po Polakach w Wolnym Mieście Gdańsku. Zależy nam, żeby tego zaufania nie zawieść, odpowiednio dbać i archiwizować darowane eksponaty, żeby jeszcze długo służyły przyszłym pokoleniom. Dziękuje za ten pomysł wyrażenia wdzięczności i budowanie więzi i wspólnoty, która rodzi się z między ludźmi tworzącymi muzeum, a darczyńcami. Wierzę, że ta współpraca będzie fundamentem działalności przez przynajmniej kolejne 50-lat, a nasze ambicje są znacznie większe. Planujemy w przyszłym roku spotkać się w nowym Muzeum Bursztynu, a to jeszcze nie koniec. Mamy więcej planów, o których będziemy informować na bieżąco - zapowiedziała.

Chęć przekazania pamiątek można zgłosić mailowo pod adresem [email protected].

Do Muzeum nadaje się każda pamiątka związana z historią Gdańska – zarówno tą współczesną i tą dawną. Warto przechować ją dla przyszłych pokoleń.

Przekazanie nowych pamiątek do zasobów Muzeum Gdańska

Stroje karnawałowe i wisior w darze dla gdańskiego Muzeum Bu...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto