Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci pierwszego roku Etnofilologii kaszubskiej na Uniwersytecie Gdańskim rozpoczęli zajęcia

Monika Jankowska
Monika Jankowska
fot.http://belok.kaszubia.com/
Wraz z nowym rokiem akademickim na Uniwersytecie Gdańskim rozpoczęły się zajęcia dla studentów pierwszego roku etnofilologii kaszubskiej. W tym roku uczelnia przyjęła 28 osób spośród 69 kandydatów.

- Jak dotąd, w zajęciach brało udział około 12-14 osób. Trzy osoby znają już język kaszubski ze szkoły, z czego dwie zdawały z języka kaszubskiego maturę. Jest kilka osób, dla których etnofilologia kaszubska jest drugim kierunkiem studiów, mamy np. studentkę krajoznawstwa i turystyki historycznej. Jest też wśród studentów jedna osoba nieco starsza od pozostałych, co bardzo cieszy, gdyż taka osoba ma już za sobą pewne doświadczenia życiowe i edukacyjne, a to ubogaca dyskurs w grupie studentów – mówi dr Justyna Pomierska z UG, opiekun I roku etnofilologii kaszubskiej.

Dlaczego etnofilologia kaszubska?

Jak dodaje wykładowczyni, powody, dla których studenci zdecydowali się na naukę tego kierunku, były bardzo różne. - Jest wśród nas np. student z Pruszcza Gdańskiego, który kiedyś został zaproszony na imprezę w miejscowości Zgorzałe w powiecie kartuskim. Uczestnicy wydarzenia rozmawiali po kaszubsku, z czego niestety student niewiele zrozumiał. Postanowił więc nauczyć się kaszubskiego. Inna pani zdecydowała się na wybór kaszubistyki podczas spaceru po Wejherowie, gdy natknęła się na pomnik Remusa – opowiada dr Pomierska.

Studia w trybie hybrydowym

Tak, jak na pozostałych kierunkach na Uniwersytecie Gdańskim, nauka na etnofilologii odbywa się w trybie hybrydowym, co oznacza, że część zajęć jest prowadzona on-line, a część w trybie stacjonarnym. - Zajęcia w murach uczelni dla studentów etnofilologii odbywają się w piątki. To zajęcia z praktycznej nauki języka kaszubskiego oraz zajęcia z fonetyki – mówi dr Pomierska. W planie są wyjścia i spotkania z działaczami kaszubskimi.Wszystko odbywa się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.
Pozostałe zajęcia odbywają się przez internet. Studenci chwalą sobie ten system, a wykładowcy uniwersyteccy, nie tylko z etnofilologii, podkreślają, że taka forma prowadzenia zajęć sprawiła, iż zainteresowanie studiowaniem wzrosło, gdyż dostęp do szkolnictwa wyższego stał się łatwiejszy dla osób spoza Gdańska, których nie byłoby stać na przeprowadzkę na czas nauki.

Jaka przyszłość po etnofilologii?

Po ukończeniu etnofilologii kaszubskiej można szukać zatrudnienia jako dziennikarz w mediach lokalnych, działacz kultury (pracownik domu kultury, animator życia społecznego, specjalista w urzędach administracji publicznej), edytor czy korektor w redakcjach prasowych i w wydawnictwach. Wciąż nie wiadomo, jak wyglądać ma kwestia zdobycia uprawnień nauczycielskich przez studentów tego kierunku. Przypomnijmy: chodzi o zdobycie uprawnień do nauczania j. kaszubskiego w szkole. Według nowych przepisów warunkiem uzyskania uprawnień nauczycielskich jest ukończenie studiów pierwszego i drugiego stopnia bądź jednolitych studiów magisterskich. Tymczasem, jak podaje UG, w obecnej chwili nie został przygotowany projekt uruchomienia studiów drugiego stopnia na kierunku etnofilologia kaszubska – jak dotąd nie było wystarczającej liczby chętnych. Plany dotyczące kierunku etnofilologia kaszubska uzależnione są od efektów działań Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego pod przewodnictwem senatora Kazimierza Kleiny, który stara się o modyfikację tych przepisów dla przyszłych nauczycieli języka regionalnego.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto