Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci z PG docenieni przez Europejską Agencję Kosmiczną

Katarzyna Gruszczyńska
Studenci PG dowiedzieli się o zakwalifikowaniu do programu za pośrednictwem e-maila. Okrzykom radości nie było końca
Studenci PG dowiedzieli się o zakwalifikowaniu do programu za pośrednictwem e-maila. Okrzykom radości nie było końca materiały PG
Pięcioro studentów Politechniki Gdańskiej docenionych przez Europejską Agencję Kosmiczną. Polecą do kosmodromu Esrange w północnej Szwecji, a potem wyślą rakietę w przestworza.

Pięcioosobowy zespół studentów Politechniki Gdańskiej, który przyjął nazwę HEDGEHOG, zakwalifikował się do prestiżowego programu Rexus/Bexus Student Experiment Programme koordynowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). W lutym 2018 roku studenci polecą do kosmodromu Esrange, nieopodal Kiruny w północnej Szwecji. Tam poszerzą wiedzę niezbędną do wykonania swojego eksperymentu kosmicznego. Start rakiety z „gdańskim eksperymentem” zaplanowany jest na początek 2019 roku.


Zobacz też: Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury

- Nasz eksperyment polega na pomiarze warunków, jakie panują w rakiecie. Warto dodać, że lot rakietą jest mało delikatny dla eksperymentu. Jest poddawany różnym drganiom. W trakcie lotu rzuca nim, trzęsie, nie wspominając o podgrzewaniu - mówi nam Adam Dąbrowski, asystent w Katedrze Mechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym PG. - Traktujemy rakietę jak grzejnik i chcemy zbadać jego moc. Docelowo nasze badanie ma pomóc organizatorom przyszłych misji kosmicznych - dodaje.

Rakieta Rexus25 ma około siedmiu metrów długości. Zostanie odpalona ze szwedzkiego kosmodromu Esrange pod Kiruną na wysokość 80-90 kilometrów. - Już w fazie przygotowań otrzymujemy wsparcie naukowo-techniczne od całej uczelni - cieszy się Adam Dąbrowski.

- Studenci zaplanowali i przedstawili organizatorom programu Rexus/Bexus projekt eksperymentu związanego z badaniem drgań oraz przepływu ciepła podczas lotu rakiety suborbitalnej - mówi prof. Edmund Wittbrodt z Wydziału Mechanicznego, inicjator uruchomienia międzyuczelnianego kierunku studiów Technologie kosmiczne i satelitarne, pełnomocnik rektora ds. współpracy z Polską Agencją Kosmiczną oraz ESA i jednocześnie opiekun zespołu. - Spotkał się on z entuzjazmem komisji, w której zasiadali europejscy inżynierowie różnych specjalności, między innymi mechaniki, elektroniki, termodynamiki, projektowania misji kosmicznych - dodaje prof. Wittbrodt.

Kolejne etapy projektu gdańskich studentów obejmują przygotowywanie dokumentacji wykonawczej, wykonywanie części mechanicznych i elektronicznych oraz testowanie eksperymentu. Studenci mogą liczyć nie tylko na wsparcie pracowników Politechniki Gdańskiej, ale także ekspertów Europejskiej Agencji Kosmicznej, którzy przyjadą w tym celu do Gdańska.

Gdański zespół reprezentują studenci Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG: Adam Dąbrowski (asystent w Katedrze Mechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym), Jacek Goczkowski, Karol Pelzner, Agnieszka Elwertowska oraz Szymon Krawczuk.

Program Rexus/Bexus pozwala studentom z europejskich uczelni na przeprowadzanie naukowych lub technologicznych eksperymentów na pokładzie balonów stratosferycznych (Bexus lub rakiet suborbitalnych (Rexus). Celem jest udostępnienie grupom studentów platformy do prowadzenia badań, tak by możliwa była realizacja całego cyklu procesu od pomysłu do jego praktycznej weryfikacji.

Każdego roku startują dwie rakiety i dwa balony z eksperymentami zaprojektowanymi i zbudowanymi przez studentów. Do konkursu stają zespoły z kilkudziesięciu uczelni z całej Europy, ale zakwalifikowanych dalej zostaje tylko kilka najlepszych.

Warto dodać, że w 2012 roku Polska stała się dwudziestym państwem członkowskim Europejskiej Agencji Kosmicznej, wpłacającym składkę o wartości około 30 milionów euro rocznie. Dla polskich firm i ośrodków badawczych otworzyło to drogę do szybszego rozwoju technologii kosmicznych i technik satelitarnych poprzez możliwość pełnoprawnego uczestnictwa w większości programów agencji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto