Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stulecie Muzeum Wnętrz Mieszczańskich w Gdańsku. Młodzi historycy podążają śladami Uphagena

Marek Adamkowicz
G. Mehring/ Archiwum
Dzieje Gdańska to niewyczerpane źródło inspiracji dla historyków. Ci, którzy dopiero rozpoczynają naukową przygodę, zaprezentują się na konferencji "Młodzi badacze Janowi Uphagenowi". To wydarzenie, które wpisuje się w obchody stulecia Muzeum Wnętrz Mieszczańskich w Domu Uphagena. Pisze Marek Adamkowicz.

- Konferencja pokazuje swego rodzaju ciągłość prowadzonych przez gdańszczan badań historycznych - mówi dr Ewa Barylewska-Szymańska z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. - Historią interesował się Jan Uphagen, teraz mamy okazję poznać osoby, które podążają jego śladami. Można spodziewać się wielu interesujących wystąpień.

Że takie one będą, wskazują tematy prelekcji. Ewa Bojaruniec opowie o nobilitacjach patrycjuszy gdańskich w świetle źródeł wiedeńskich (godz. 9.20), Paweł Sadłoń omówi wielki sztorm z 1497 r. (g. 9.40), a Maja Baran przypomni związki duchowieństwa warmińskiego z gdańskim środowiskiem artystycznym w XVII w. (g. 10). W pierwszej części konferencji wystąpi jeszcze Piotr Paluchowski, który przedstawi wiadomości o Oriencie, jakie w latach 1739-1793 ukazywały się w gdańskim czasopiśmie "Danziger Erfahrungen" (g. 10.20), natomiast Piotr Kociumbas przedstawi Uphagenów w kulturze muzycznej dawnego Gdańska (g. 10.40).

Zobacz także: Gdańsk: Odnowione podwórze Domu Uphagena [ZDJĘCIA]

Po przerwie będzie można posłuchać wystąpień Janusza Dargacza na temat nieistniejącego już kąpieliska w Wisłoujściu (g. 11.30), Natalii Gordon, która opowie o mieszkańcach Jastarni na podstawie ksiąg metrykalnych tamtejszej parafii (g. 11.50), oraz Marcina Szerle, zajmującego się tematem kobiet w gdyńskich strukturach medycznych okresu II RP.

Ponadto Beata Oracz przybliży gdańską architekturę szkolną z lat 1945-1956 (g. 12.30), zaś Sylwia Hinc omówi metodykę wychowania dzieci w wiejskich szkołach podstawowych w okresie stalinizmu na przykładzie gm. Stara Kiszewa (g. 12.50).
W trzeciej części Agnieszka Kobus pokaże kulisy powojennej nominacji biskupa rezydencjonalnego w diecezji gdańskiej (g. 15), Anna Mallek opowie o Domu Opatów Pelplińskich (g. 15.20), Jagoda Załęska-Kaczko zaprezentuje dzieło gdańskiej Fundacji Abegga (g. 15.40), a Piotr Giziński wyjaśni zagadki fryzu heraldycznego z Ratusza Staromiejskiego (g. 16).
Na koniec będzie można wysłuchać Piotra Samóla, który zajął się kościołami dominikańskimi w Chełmnie, Elblągu i Tczewie (g. 16.50), Magdaleny Staręgi, która przedstawi historię miejskiej hali sportowej w Gdańsku (17.10), oraz Anny Perz opowiadającej o zajezdni tramwajowej na Dolnym Mieście w Gdańsku (g. 17.30).

Seminarium "Młodzi badacze Janowi Uphagenowi" odbędzie się w piątek, 19 października, w Domu Uphagena, ul. Długa 12. Początek o godz. 9.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto