Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Supergimnazja w Gdańsku. Czy powstaną szkoły dla wybitnie uzdolnionych?

A. Mizera-Nowicka, E. Oleksy
www.sxc.hu
Na czwartkowej sesji radni mają zdecydować, czy powstaną trzy nowe szkoły dla wybitnie uzdolnionych. Pomysł budzi jednak sporo wątpliwości.

Władze Gdańska chcą, by od 1 września w mieście powstały trzy supergimnazja. Wszystkie mają funkcjonować przy liceach: I LO, XX LO, III LO. Ich dyrektorzy już opracowali autorskie programy nauczania, by przyciągnąć wybitnie zdolnych uczniów. Ci później kontynuowaliby naukę w tych liceach. Pomysł jednak wzbudza kontrowersje.

Stypendium prezydenta Gdańska.Paweł Adamowicz wręczył nagrody dla najlepszych uczniów

Miejscy radni, którzy na czwartkowej sesji podejmą decyzję ws. utworzenia nowych szkół, przyznają, że są w kropce i jeszcze nie wiedzą, co z tym fantem zrobić.

- Nie ma jeszcze stanowiska Komisji Edukacji w tej sprawie. Decyzję podejmiemy dopiero w czwartek, przed sesją. Nie wiem, czy ostatecznie te uchwały zostaną podjęte. Wydaje się, że tak, bo sama idea pewnie jest dobra, ale trzeba przeanalizować wątpliwości, które jednak się pojawiły - mówi Wojciech Błaszkowski, radny PO z Komisji Edukacji.

Maturzysta z Gdańska zagrał na międzynarodowym konkursie chopinowskim.

Sporo z nich sygnalizują radnym zaniepokojeni dyrektorzy innych szkół. Wskazują m.in., że w nowo powstałych gimnazjach nie będzie obowiązywać rejonizacja.

- Można powiedzieć, że to zakłóci uczciwą konkurencję na rynku gimnazjalnym. Spowoduje też odpływ najlepszych do nowych placówek. Nastąpi więc swego rodzaju segregacja. Trudno powiedzieć, czy te argumenty są uzasadnione, ale warto je wziąć pod uwagę, zwłaszcza że płyną do nas ze środowiska oświatowego. Dlatego nie jesteśmy jeszcze pewni, jak w tej sprawie głosować - tłumaczy Błaszkowski.

Wiceprezydent Gdańska przekonuje jednak, że wszelkie obawy są nieuzasadnione.
- Wynikają z lęku dyrektorów innych gimnazjów. To nieprawda, że nowe szkoły zabiorą im uczniów, bo my walczymy o tych, którzy dziś są w placówkach niepublicznych albo poza granicami Gdańska, bo nie mają tu takiej oferty, jaką przedstawia np. gdyńska „Trójka”. To są wymagający uczniowie, którzy potrzebują indywidualnego prowadzenia, a takie zapewnią im gimnazja z autorskimi programami - wskazuje wiceprezydent Piotr Kowalczuk. - W każdej z nowych placówek powstanie maksymalnie jedna lub dwie klasy na danym poziomie.

Dyrektor XX LO, przy którym jedno z gimnazjów ma powstać, liczy na to, że uchwały jednak zostaną przyjęte.
- Aby zrealizować to przedsięwzięcie, mamy już gotowy projekt porozumienia z Politechniką Gdańską, które gwarantuje opłacane przez uczelnię dodatkowe zajęcia w ich laboratoriach. Przygotowani jesteśmy również do tego, aby zajęcia zgodnie z wymaganiami dwujęzycznego gimnazjum prowadzone były w języku angielskim - mówi Bożena Kondratiuk, dyrektor XX LO. - Mamy doskonałe warunki, by stworzyć klasę dla uczniów szczególnie uzdolnionych, którzy uciekają do gimnazjum przy III LO w Gdyni lub do niepublicznych. Sukcesy naszych uczniów z elitarnych klas, jakie mamy w LO, są ewidentne. Powstanie gimnazjum to więc stworzenie spójnego programu.

Odkrywamy talenty na Pomorzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto