Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Suwerenna Polska w Gdańsku. Tadeusz Cymański i Aleksander Jankowski o najbliższej przyszłości partii

Michał Karcz
Michał Karcz
Suwerenna Polska w Gdańsku. Tadeusz Cymański i Aleksander Jankowski o najbliższej przyszłości partii
Suwerenna Polska w Gdańsku. Tadeusz Cymański i Aleksander Jankowski o najbliższej przyszłości partii Przemysław Świderski
Suwerenna Polska zorganizowała konferencję przed Pomorskim Urzędem Wojewódzkim, by opowiedzieć o przyszłości nowej partii. Tadeusz Cymański oraz Aleksander Jankowski w sobotę 20 maja 2023 roku przedstawili filary swojego programu.

Suwerenna Polska to nowy byt na polskiej scenie politycznej. W znacznej mierze to przedstawiciele - do niedawna - Solidarnej Polski, która powstała w 2012 roku. Ta ostatnia od 8 lat wchodziła w skład Zjednoczonej Prawicy, czyli obozu rządzącego w Polsce.

Przedstawiciele Suwerennej Polski w Gdańsku

W Gdańsku spotkali się dwaj czołowi przedstawiciele Suwerennej Polski na Pomorzu, by krótko przedstawić swoje główne założenia co do przyszłości partii.

- Suwerena Polska to nowy powiew w Zjednoczonej Prawicy, zmieniają się postulaty. Uznaliśmy jako cała formacja, że Solidarna Polska wykonała już swoje zadanie. Dzisiaj sytuacja na świecie stawia przed nami nowe wyzwania, dlatego jest to czas dla Suwerennej Polski. Dzisiaj naszym zdaniem to właśnie suwerenność jest najważniejsza. Stawiamy w programie 6 punktów, które są naszą podstawą - mówił wicewojewoda pomorski, Aleksander Jankowski

Konferencja Suwerennej Polski w Gdańsku

W wypowiedziach polityków mogliśmy usłyszeć negatywne komentarze odnośnie działalności Unii Europejskiej. Solidarna Polska od samego początku była eurosceptyczna, co jak widać, przełożyło się na program Suwerennej Polski. Politycy w Gdańsku mówili m.in. o sprzeciwie, wobec "federalizacji Unii Europejskiej".

- Te założenia są sformułowane bardziej lub mniej ogólnie, ale najważniejszym jest pierwszy punkt. Przeciwstawiamy się federalizacji Unii Europejskiej. Przed nami stoją dwie opcje, "Europa ojczyzn" lub państwo federacyjne. Mówimy o tym głośno, ponieważ jest to postulat wyprzedzający. Są obozy polityczne w Polsce, które chciałyby takiego rozwiązania jak federalizacja - powiedział poseł Tadeusz Cymański.

Nie wiadomo jeszcze, czy Suwerenna Polska wystartuje wspólnie razem z Prawem i Sprawiedliwością w ramach Zjednoczonej Prawicy. Wciąż trwają negocjacje, decydujące o tym, czy partia Zbigniewa Ziobry wejdzie w skład możliwego nowego rządu. Zadecydują o tym najprawdopodobniej najbliższe tygodnie lub miesiące.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto