Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowe Jamboree Skautowe 2027 może odbyć się w Gdańsku. Miasto jest jedynym kandydatem do organizacji

Redakcja
Wyspa Sobieszewska jest przygotowana na światowy zlot harcerzy, odbywają się tutaj zloty krajowe.
Wyspa Sobieszewska jest przygotowana na światowy zlot harcerzy, odbywają się tutaj zloty krajowe. Przemysław Świderski
Kandydatura Związku Harcerstwa Polskiego została zatwierdzona przez Światowy Komitet Skautowy podczas posiedzenia w Kuala Lumpur. Malezja gościła Komitet między 28 a 29 września. Niemal pewne jest, że Światowe Jamboree Skautowe 2027 odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej, choć decyzja ma zapaść dopiero w przyszłym roku na Światowej Konferencji Skautowej.

Decyzję Światowego Komitetu Skautowego na początku tygodnia w Hevelianum przekazały harcmistrz Anna Nowosad (naczelniczka ZHP) oraz władze Gdańska.

- Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że w 2027 będziemy w Gdańsku gościli kilkadziesiąt tysięcy harcerzy - mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - W tym roku mieliśmy okazję być w Stanach Zjednoczonych na Światowym Zlocie Jamboree. Ja jestem pod wielkim wrażeniem tego wydarzenia, przede wszystkim ze względu na różne walory edukacyjne. Cieszę się, że w partnerstwie ze Związkiem Harcerstwa Polskiego możemy robić wielkie rzeczy nie tylko na skalę Gdańska, Europy, ale jak się okazuje i świata - dodała.

- ZHP aspiruje do budowania swojej pozycji na arenie międzynarodowej - mówiła naczelniczka związku Anna Nowosad. - Dzięki wysiłkowi naszych instruktorek i instruktorów w przyszłym roku organizujemy Europejskie Jamboree Skautowe na Wyspie Sobieszewskiej. Jesteśmy rozpoznawani jako wiarygodny partner, jako organizacja, której można powierzać rzeczy ważne, duże i znaczące. Taka właśnie duża i znacząca rzecz została wczoraj decyzją Światowego Komitetu Skautowego powierzona Polsce. Związek Harcerstwa Polskiego oficjalnie jest jedynym kandydatem do zorganizowania Światowego Jamboree 2027. To jest największe wydarzenie edukacyjne dla skautów z całego świata. Wydarzenie na ponad 40 tys. osób - podkreślała.
Decyzja Światowego Komitetu Skautowego poprzedzona była analizą koncepcji organizacyjnej oraz wysłuchaniem raportu z wizytacji w Polsce. Została ona przeprowadzona w maju tego roku przez Światowe Biuro Skautowe. Jego przedstawiciele zostali przyjęci m.in. przez ministra Wojciecha Kolarskiego z Kancelarii Prezydenta RP, wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha oraz prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz.

W drugiej połowie lipca Aleksandra Dulkiewicz, wraz ze swoim zastępcą Piotrem Grzelakiem oraz przedstawicielami ZHP, odwiedziła Światowy Zlot Skautów organizowany w Stanach Zjednoczonych.

- Mieliśmy okazję być w Stanach i widzieć ogrom wielkiego przedsięwzięcia jakim jest Światowe Jamboree Skautowe - mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska do spraw zrównoważonego rozwoju. - To jest wielki wysiłek organizacyjny dla ZHP. Miasto Gdańsk już dzisiaj dysponuje infrastrukturą, które jest przygotowana na tego typu zlot, również światowy. Dzięki wspólnemu wysiłkowi Gdańska i ZHP w trakcie organizacji polskiego i europejskiego zlotu, dysponujemy już odpowiednią infrastrukturą na Wyspie Sobieszewskiej. Wysiłki inwestycyjne ze strony miasta, jeśli w ogóle będą, to w ograniczonym stopniu. Gratuluję ZHP podjęcia tej, chyba jeszcze trudniejszej, decyzji, niż ta, którą było kandydowanie do organizacji jamboree w 2023 rok. Dla Gdańska to bardzo ważne, bo jest to kolejny element napędowy zmian na Wyspie Sobieszewskiej - dodał wiceprezydent Gdańska.
W zlocie wezmą udział tysiące młodych ludzi. Organizatorzy muszą zapewnić dla nich odpowiedni program edukacyjny. Część zajęć odbywa się zazwyczaj na terenie zlotu, a część poza jego obszarem. Program Jamboree musi odpowiadać aktualnym potrzebom młodych ludzi. Działania skautów, uzgodnione między organizatorami a samorządem, dają łącznie 200 000 godzin pracy na rzecz lokalnej społeczności. To między innymi drobne prace renowacyjne w takich miejscach jak szkoły czy przedszkola.

Miasto Gdańsk już dzisiaj dysponuje infrastrukturą, które jest przygotowana na tego typu zlot, również światowy. Dzięki wspólnemu wysiłkowi Gdańska i ZHP w trakcie organizacji polskiego i europejskiego zlotu, dysponujemy już odpowiednią infrastrukturą na Wyspie Sobieszewskiej.

Jamboree to nie tylko trzynastodniowy pobyt na terenie zlotu, ale także program "Home Hospitality", w ramach którego goście będą mogli zobaczyć atrakcje regionu. Ta część programu jest wzmocniona o uzgodnienia o współpracy z wojewodami i samorządami województw.

Jamboree to cykliczne spotkanie harcerzy organizowane co cztery lata przez Światową Organizację Ruchu Skautowego. To zlot, w którym można uczestniczyć tylko raz w życiu i mogą brać w nim udział osoby w wieku 14-17 lat. Bierze w nim udział blisko 50 000 skautów ze wszystkich kontynentów. Pierwsze Jamboree odbyło się w 1920 roku w Londynie. Polska nie była jeszcze gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego.

Miasteczko zlotowe odwiedza każdego dnia blisko 5000 osób. Zazwyczaj jest to kilkudniowy wyjazd do kraju organizującego. To najczęściej kilkudniowy wyjazd do kraju, w którym odbywa się zlot. Jamboree jest odwiedzane przez głowy państw, szefów rządów, ministrów odpowiedzialnych za edukację i politykę młodzieżową, a także przez liderów organizacji międzynarodowych wspierających skauting.

W 2018 roku na Wyspie Sobieszewskiej odbył zlot ZHP, który świętował wówczas stulecie istnienia. W roku 2020 Gdańsk będzie gościć skautów z całej Europy w ramach Europejskiego Jamboree.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Światowe Jamboree Skautowe 2027 może odbyć się w Gdańsku. Miasto jest jedynym kandydatem do organizacji - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto