Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto co można w Gdańsku zobaczyć wykonane z bursztynu. Instrumenty wysadzane bursztynami, dzikie koty ze złota Bałtyku. Czym jest Amberif?

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Wideo
od 16 lat
Targi AMBERIF trwają już w najlepsze. Jedna z najważniejszych na świecie wystaw bursztynu rozpoczęła się już w środę, 22 marca. W Międzynarodowych Targach Bursztynu i Biżuterii AMBERIF udział bierze ponad 250 wystawców.

AMBERIF trwa w najlepsze

To święto bursztynników i jubilerów, na którym mogą prezentować swoje wystawy i szukać nowych klientów. Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii AMBERIF to największa impreza jubilerska w Europie Środkowo-Wschodniej, nic więc dziwnego, że przyciągnęła 252 wystawców z 15 krajów Europy, Afryki oraz Azji. Na targach zjawili się też kupcy z 35 krajów. Wstęp na wydarzenie jest jednak ograniczony.

To szczegół, który trudno jest przemilczeć. Targi, które zazwyczaj tętniły życiem, teraz przyciągnęły mniej gości. W mediach społecznościowych pojawiły się negatywne komentarze o tym, że AMBERIF wymiera. Nic bardziej mylnego - wiosenna edycja jest po prostu skierowana do gości branżowych.

- W odpowiedzi na liczne zapytania przypominamy, że edycja wiosenna nie jest otwarta dla publiczności i skierowana jest wyłącznie do gości branżowych. Wszystkich miłośników bursztynu zapraszamy na edycję jesienną, która otwarta będzie dla szerszej publiczności - wyjaśniają organizatorzy na Facebooku. Wydarzenie zorganizowane jest w halach Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo przy ul. Żaglowej 11.

Goście biznesowi z całego świata przyjechali do Gdańska

A dla gości branżowych jest to faktycznie gratka. Do obejrzenia jest mnóstwo wystaw, które zachwycają zdobieniami i wzornictwem.

- Te targi są najważniejszym wydarzeniem branżowym i handlowym w przemyśle bursztynniczym, jubilerskim na Pomorzu. Dla nas to jest szansa przede wszystkim na poznanie nowych klientów i pokazanie naszej oferty. Szukamy też dostawców bursztynu i dostawców innych usług potrzebnych w procesie produkcji biżuterii - Jacek Leszczyczyn, przedstawiciel firmy BALT Dulińscy z Gdańska. - Targi są zorganizowane jak zawsze bardzo dobrze. Mamy nowe stoisko, a w zasadzie wersję testową nowego stoiska, które jest organizowane przez AmberExpo. Trudno jeszcze powiedzieć, czy targi są udane, bo to dopiero drugi dzień. W piątek będziemy mogli powiedzieć czy są bardzo udane czy tylko udane. Jak na razie są udane - ocenia.

Szanse na rozwój swojego biznesu przyciągnęły firmy nie tylko z Pomorza, ale także i całej Polski, nie mówiąc już o gościach branżowych zza granicy.

- Jesteśmy zainteresowani pozyskiwaniem nowych klientów, jak również dokonywaniem sprzedaży klientom, których już mamy. Jest to znakomita okazja do zwiększenia wolumenu sprzedaży ze względu na to, że na te targi przyjeżdżają wszyscy biznesowi amatorzy bursztynu z całego świata. W 1994 roku były pierwsze targi, z przerwą na pandemię byłem na wszystkich - opowiada pan Tomasz, przedstawiciel Amber-Art-Gutowski. - Nasza firma specjalizuje się w insektach, zwierzątkach, rybach. Wszystkie wykonane z bursztynu i srebra. Są to wyroby powtarzalne, odlewy, ale wymagające niezwykłej precyzji i kunsztu. Kamienie używane do tych wyrobów są niekiedy bardzo malutkie. Klienci cenią sobie to, bo trudno jest uzyskać tego typu kamienie w zwykłych warunkach firm bursztyniarskich, my mamy odpowiedni osprzęt, który pozwala to zrobić - dodaje.

Nie tylko handel. "To wymiana doświadczeń"

AMBERIF to także miejsce edukacji. W trakcie targów odbywa się pełno prelekcji czy seminariów, które poświęcone są właśnie bursztynom, wzronictwu, biżuterii oraz historii. To świetne miejsce dla studentów, którzy mogą jednocześnie chłonąć wiedzę i budować sobie znajomości biznesowe.

- Dla nas jest to przede wszystkim okazja, żeby poznać świat poza akademią, jak wygląda rzeczywisty rynek, czego możemy się spodziewać i oczekiwać po tym, jak opuścimy mury akademii. Na pewno wymiana doświadczeń. Możemy poszukać kontaktów, które w przyszłości może niedługiej będą miały wymiar biznesowy - mówi Jakub Neumann z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. - Mamy tutaj krótką wystawę, wspomnienie z roku pandemicznego, kiedy uczelnia nawiązała kontakt z uczelnią w Hongkongu, prace z bursztynem i jadeitem oraz pokaz możliwości druku tytanowego - dodaje.

- Na (naszej - przyp. red.) wystawie możemy głównie znaleźć prace studentów, które w pracowni designu eksperymentalnego staramy się rozwijać na różne możliwe sposoby. Mamy biżuterię srebrną z bursztynem, która jest bardziej artystyczna i niecodzienna. Staramy się też robić inne rzeczy, mamy na przykład jeszcze biżuterię i inne obiekty zrobione w VR-ze, czyli za pomocą modelowania przestrzennego. Mamy także naczynia szklane i promujemy "Trend Book", który regularnie wydawany jest od kilku lat przez naszego prowadzącego pana Fijałkowskiego. Wystawiamy się z tymi rzeczami też w Muzeum Bursztynu w Gdańsku - opowiadała o wystawie Klaudia Walkusz z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

AMBERIF potrwa do soboty, 25 marca. W piątek będzie otwarte od godziny 10:00 do 18:00, a ostatniego dnia od godziny 10:00 do 16:00.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oto co można w Gdańsku zobaczyć wykonane z bursztynu. Instrumenty wysadzane bursztynami, dzikie koty ze złota Bałtyku. Czym jest Amberif? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto