Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Wolności i Demokracji w Gdańsku. Bohaterki „Solidarności” Olga Krzyżanowska i Alina Pienkowska patronkami dwóch gdańskich tramwajów

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Bohaterki „Solidarności” patronkami dwóch gdańskich tramwajów
Bohaterki „Solidarności” patronkami dwóch gdańskich tramwajów Karolina Misztal
Na ulice Gdańska wyjechały w czwartek, 27.08.2020 r. dwa nowe tramwaje, których patronkami zostały bohaterki strajków ‘80. Miasto uhonorowało w ten sposób Alinę Pienkowską – pielęgniarkę i bohaterską współorganizatorkę strajków, a także Olgę Krzyżanowską – lekarkę, która zasiadała w Krajowej Komisji Koordynacyjnej Służby Zdrowia, a następnie była czynnym politykiem i działaczem społecznym.

Bohaterki „Solidarności” Olga Krzyżanowska i Alina Pienkowska patronkami dwóch gdańskich tramwajów

W ramach obchodów Święta Wolności i Demokracji w Gdańsku, organizowanych z okazji 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, dwa tramwaje zyskały imiona bohaterek strajków ‘80.

– Na ulice Gdańska wyjechały dwa nowe tramwaje. Mają szczególne patronki. Jeden z nich otrzymał imię Aliny Pienkowskiej, pielęgniarki, kobiety, która podczas kryzysu na początku strajku była jedną z tych, która zatrzymała strajkujących, powiedziała, że nie mogą wyjść, że muszą zostać. To jedna z bohaterskich kobiet, której, uważam, należy się także takie wspomnienie – mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Alina Pienkowska. Kim była?

W 1973 roku Alina Pienkowska ukończyła Pomaturalne Medyczne Studium Zawodowe. Pracowała w zakładzie opieki zdrowotnej przy Stoczni Gdańskiej. Mieszkała w Gdańsku. W latach 70. organizowała Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża, w sierpniu ‘80 była współorganizatorką strajku w Stoczni Gdańskiej oraz sygnatariuszem porozumień sierpniowych. W stanie wojennym została internowana na okres ponad siedmiu miesięcy.

W latach 1991-1993 zasiadała w Senacie z listy związkowej, reprezentując województwo gdańskie. Od 1993 roku działała w Unii Demokratycznej i Unii Wolności. W latach 1998-2002 radna Gdańska.

Była żoną Bogdana Borusewicza. Miała dwoje dzieci (Sebastiana i Kingę). Zmarła 17 października 2002 roku, została pochowana na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.

Olga Krzyżanowska. Kim była?

– Drugi gdański tramwaj otrzymał imię Olgi Krzyżanowskiej. Olga Krzyżanowska była doktorem, lekarzem, pracowała w szpitalu stoczniowym. Była czynnym politykiem i działaczką społeczną. Zmieniała naszą ojczyznę – mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

W 1952 roku Olga Krzyżanowska ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku. Pracowała w szpitalu powiatowym w Pucku, szpitalu wojewódzkim i AM w Gdańsku. Do 1989 roku kierowała Wojewódzką Przychodnią Przemysłową w Gdańsku. W 1980 roku wstąpiła do „Solidarności”, zasiadała w Krajowej Komisji Koordynacyjnej Służby Zdrowia.

W latach 1989-2001 sprawowała mandat posłanki na Sejm z ramienia Komitetu Obywatelskiego, Unii Demokratycznej i Unii Wolności.

Była żoną Jerzego Krzyżanowskiego, profesora i pracownika Polskiej Akademii Nauk. Miała córkę Magdalenę.

Zmarła 22 czerwca 2018 roku, została pochowana na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto