Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Syców: Uwaga, cukrzyca nie boli! Przyjdź się przebadać!

AM Informacja prasowa
Już w najbliższą sobotę 21 maja 2016r., podczas "Pikniku u Maryśki”, nadarzy się okazja do sprawdzenia swojego stanu zdrowia. W trakcie rodzinnego pikniku, organizowanym na terenie Szkoły Podstawowej nr 2, każda z chętnych osób będzie mogła zmierzyć poziom cukru w organizmie oraz wysokość ciśnienia. To nic nie boli i nie kosztuje, a w zaledwie kilka chwil pozwoli wykluczyć zatajone dolegliwości, które mogą mieć poważne konsekwencje.

Badanie kierujemy zarówno do osób dorosłych, jak i do dzieci. Ważne, by przed tym testem nie zajadać się słodyczami (kolacja poprzedzająca dzień badania i śniadanie w dniu badania nie powinna zawierać dużej ilości cukru). Akcja promująca kontrolę stanu zdrowia jest możliwa dzięki współpracy Pani Marty Hanyż, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Pań Teresy Lach, Małgorzaty Pietras i Doroty Ziental, pielęgniarek z Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Przychodnia".
Nie przegap takiej okazji i sprawdź się!
Nasze zdrowie zależy w 70% od nas samych. Weźmy za nie odpowiedzialność!
Prawie 371 milionów osób na świecie choruje na cukrzycę, w tym 3 mln w Polsce. Co 5 sekund ktoś na świecie dowiaduje się, że jest chory na cukrzycę, co 10 sekund ktoś umiera z powodu powikłań tej choroby. Specjaliści szacują, że w 2030 roku liczba chorych sięgnie 552 mln.

Typy cukrzycy u dzieci
Cukrzyca to niejednorodne schorzenie. U dzieci 90% przypadków cukrzycy to cukrzyca typu 1. Najczęściej rozwija się ona między 7 a 15 rokiem życia i bywa nazywana cukrzycą młodzieńczą. Typowe objawy cukrzycy tupu 1 to pragnienie, utrata masy ciała i zmęczenie, częste oddawanie moczu, bóle brzucha. Do niedawna cukrzyca tupu 2 była zarezerwowana dla dorosłych, ale wraz ze zmianami cywilizacyjnymi diagnozujemy coraz więcej przypadków cukrzycy typu 2 dzieci. Otyłość i nadwaga to główne czynniki ryzyka u dzieci, a leczenie cukrzycy typu 2 początkowo głównie polega na diecie i aktywności fizycznej.

Zastanawiasz się jakie są objawy cukrzycy u dzieci?
Najczęściej diagnozowaną u dzieci cukrzycą, jest cukrzyca typu 1. Z naszego poradnika dowiesz się, na jakie objawy należy zwrócić uwagę, aby móc ją rozpoznać u swojego dziecka. W cukrzycy typu 1 zazwyczaj wszystkie objawy choroby pojawiają się łącznie. Mimo to, jeżeli zobaczysz choć jeden z nich i nie będzie on typowym zachowaniem dla twojego dziecka, zwróć się do lekarza. Pomoże to w postawieniu właściwej diagnozy i rozpoczęciu właściwego leczenia. Przy nie leczonej cukrzycy typu 1 może dojść do rozwinięcia się stanu zwanego kwasicą ketonową. Przeczytasz także o tym, czym charakteryzuje się kwasica ketonowa (cukrzycowa). Jeśli ją rozpoznasz, niezwłocznie zadzwoń na pogotowie.

Cechy charakterystyczne cukrzycy u dzieci
Objawy cukrzycy typu 1 u dzieci narastają w szybkim tempie w ciągu kilku dni do kilku tygodni. Dlatego tak ważna jest szybka wizyta u lekarza i postawienie właściwej diagnozy. Symptomy pojawiają się wszystkie naraz, w ostrej formie. Cukrzyca typu 1 nie ma żadnego powiązania z otyłością, ani nadmiernym jedzeniem słodyczy, dzieci na nią chorujące są zazwyczaj szczupłe i aktywne.

W jakim wieku występują objawy cukrzycy dla dzieci?
Dzieci do 1 roku życia rzadko chorują na cukrzycę typu 1. Ilość zachorowań wzrasta wraz wiekiem. Szczególnie dużo dzieci zapada na cukrzycę typu 1 między 4 a 6 rokiem życia, a następnie między 10 a 14 rokiem życia. Ale pamiętajmy, że dziecko w każdym wieku może zachorować na cukrzycę. Szczyt zachorowań przepada na jesień i zimę, ale nie musi to być regułą.

Typowe objawy cukrzycy u dzieci:
1. Bardzo częste oddawanie moczu
2. Siusianie w nocy więcej niż jeden raz
3. Moczenie łóżka, szczególnie jeśli wcześniej się to nie zdarzałoi
4. Mocz może być lepki lub słodki

Częste oddawanie moczu
Jednym ze sposobów, w jaki organizm próbuje sobie poradzić z cukrzycą, jest wydalanie nadmiaru glukozy wraz z moczem. U dzieci podejrzanie duża częstotliwość wizyt w toalecie jest jednym z najczęstszych symptomów choroby! Uważnie obserwuj swoją pociechę, ponieważ może się zdarzyć, że dziecko wstydząc się problemów z utrzymaniem moczu, będzie próbowało ukryć „dowody”. Może na przykład w tajemnicy przed tobą zaprać ubrania czy wysuszyć pościel.

Zwiększone pragnienie
Z powodu częstego oddawania moczu, czyli wydalania pitej litrami wody, dzieci mają znacznie zwiększone pragnienie. Nagle zaczynają pić jedną szklankę wody za drugą. Zatem twoją uwagę powinny zwrócić uwagę takie symptomy dziwnego pragnienia jak:
1. Picie napojów innych niż zwykle, tzn. tych, które wcześniej nie były zbyt lubiane
2. Picie wody prosto z kranu
3. Picie w nocy, które najczęściej zdarza się tuż po skorzystaniu z toalety
4. Picie dwóch szklanek wody na raz

Zmęczenie
Insulina jest hormonem, który przenosi glukozę z krwi do komórek, aby mogła dostarczyć energii organizmowi. W przypadku rozwijającej się cukrzycy u dzieci, brak tej energii zaczyna powodować nietypowe zmęczenie. Dziecko, które wcześnie było aktywne i rozbrykane, zaczyna się pokładać w środku dnia.

Typowe objawy cukrzycowego zmęczenia:

1. Senność w ciągu dnia
2. Wystąpienie zmęczenia w ciągu godziny lub dwóch od spożycia posiłku z większą ilością węglowodanów\
3. Niechęć do dłuższego chodzenia
4. Nagłe pogorszenie wyników w sporcie, spadki energii podczas treningów czy Wfu

Utrata wagi
Gdy brak wystarczającej ilości insuliny, będącej paliwem dla komórek, przełączamy się na produkcję innej formy energii, zwanej ketonami. Żeby je wyprodukować, organizm zaczyna rozbijać własną tkankę tłuszczową i mięśnie, a w rezultacie dziecko zaczyna tracić na wadze. Czasami spadek masy ciała może wyglądać naprawdę dramatycznie.Łatwo zauważyć ten objaw, gdyż w okresie wzrostu dzieci systematycznie przybierają na wadze, a przy cukrzycy nagle zaczyna się dziać coś zupełnie przeciwnego.

Wściekły głód lub brak apetytu
Niedobór insuliny powoduje, że organizm zaczyna walczyć o przetworzenie glukozy na energię, przez co dzieci mogą odczuwać znacznie zwiększony apetyt, szczególnie na słodycze. Głód może wydawać się wręcz absurdalny, a potrzeba jego zaspokojenia natychmiastowa.

Jeżeli u dziecka rozwija się kwasica ketonowa, sytuacja wygląda odwrotnie: traci ono apetyt. W takim przypadku, jeżeli podejrzanej niechęci do jedzenia towarzyszą inne objawy wyglądające na kwasicę, koniecznie wezwij pogotowie!

Kwasica ketonowa
Wraz z rozwojem choroby, poziom insuliny spada a poziom cukru we krwi wzrasta i może dojść do kwasicy ketonowej. Kilkadziesiąt lat temu większość przypadków diagnozy cukrzycy typu 1 odbywała się na etapie kwasicy, dziś już zazwyczaj wyłapuje się objawy wcześniej.Jeśli zauważysz objawy kwasicy ketonowej u swojego dziecka, natychmiast zadzwoń na pogotowie, gdyż jest to stan zagrażający życiu i zdrowiu.

Objawy kwasicy cukrzycowej:
1. Słodkawy zapach z ust – zapach acetonu lub zapach owoców. Jest to bardzo typowy objaw kwasicy
2. Suchość w ustach, zajady, bardzo sucha skóra i śluzówki
3. Utrata apetytu
4. Wysypka i rumieniec
5. Nudności, wymioty
6. Utrata przytomności

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto