Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szermierka na słowa na uniwersytecie [wideo]

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
Zawzięty oskarżyciel lub wytrwały obrońca - studenci prawa mogli się sprawdzić w swoich przyszłych zawodach podczas konkursu krasomówczego.

- Wystartowało dwunastu uczestników, którzy prezentują bardzo wysoki poziom - zapewnia Agata Plutowska, prezes gdańskiego oddziału Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA, organizatora wtorkowego konkursu na Wydziale Prawa i Administracji UG. - Studenci są w tym roku świetnie przygotowani, elokwentni, posiadają dużą wiedzę prawniczą, co nas oczywiście bardzo cieszy. Najlepszy okazał się Macięj Trąbski.

XIV Lokalny Konkurs Krasomówczy na Uniwersytecie Gdańskim jest eliminacją do konkursu finałowego, który w tym roku odbędzie się w Krakowie (Gdańsk był gospodarzem finału dwa lata temu). Uczestnicy musieli przygotować 10-minutową mowę kończącą postępowanie przed sądem pierwszej instancji. Mieli także prawo do 3-minutowej repliki. Studenci losowali kazusy z zakresu prawa cywilnego, karnego oraz administracyjnego, które zostały opracowane na podstawie prawdziwych spraw sądowych. Występowano w parach, dzieląc się rolami obrońcy i prokuratora.

Jury, w skład którego wchodzili sędziowie i przedstawiciele korporacji adwokackich oceniali styl, rzeczowość i sensowność wypowiedzi. Studenci musieli wykazać się także dużą koncentracją, gdyż do sali wciąż dochodziły odgłosy prac remontowych, które były prowadzone na terenie budynku.

- Czy ciężko było się skupić? Ja nie lubię występować jako pierwszy i do tego sam, więc trochę się denerwowałem, ale hałas mi nie przeszkadzał - opowiada Michał Plewiński, który jako pierwszy występował przed jury. - Moja partnerka zrezygnowała, więc nie miałem okazji do podyskutowania, ale myślę, że wypadłem nieźle. Fajnie, że organizowane są tego typu konkursy, bo dzięki nim mamy szansę poćwiczyć mowy i zapoznać się z prawdziwymi sprawami. Na studiach wbrew pozorom, nie ma ku temu wielu okazji.

- Przygotowywaliśmy się niezbyt długo - przyznaje Karolina Wasiniewska, która wystąpiła w parze z Piotrem Adamem. - Wydaje się nam, że zasadą tego konkursu jest umiejętność mówienia bez przygotowania, dlatego nie poświęcaliśmy zbyt dużo czasu na ułożenie przemówienia, aby w pełni ukazać umiejętności, które nie są nabyte, ale są wrodzone. Wydaje mi się, że taka jest idea tego konkursu.

Co daje zwycięstwo w konkursie krasomówstwa?

- Tytuł najlepszego mówcy wśród studentów znaczy wiele. Oprócz nagród pieniężnych, wygranie takiego konkursu często ma duże znaczenie w ubieganiu się o pracę - dodaje Plutowska.

Zobacz jakie możliwości daje Ci MMTrojmiasto.pl >>

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto