Szkoła w Kokoszkach powołana z naruszeniem prawa. Wyrok sądu

Monika Jankowska
T.Bołt/ archiwum
Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie szkoły w Kokoszkach - szkoła została powołana z naruszeniem prawa.

Rozprawa odbyła się po skardze wniesionej przez NSZZ „Solidarność“, która wyraziła negatywne stanowisko wobec projektu Prezydenta Miasta Gdańska dotyczącego przekazania szkoły w Kokoszkach podmiotowi niepublicznemu. WSA orzekł, że zarządzenie dotyczące wyboru prywatnego zarządcy szkoły wydane zostało z naruszeniem prawa. Dziś Pozytywna Szkoła Podstawowa przy ul. Azaliowej prowadzona jest przez Pozytywne Inicjatywy.

CZYTAJ TAKŻE: Szkoła w Kokoszkach: prywatny operator od początku wzbudzał kontrowersje.

W uzasadnieniu wyroku sędzia Dorota Jadwiszczok zaznaczyła, że szkoła nie mieści się w definicji lokalu użytkowego - jak opisano to w uchwale Rady Miasta Gdańska. Kolejną sprawą był brak zasięgnięcia opinii związków zawodowych przez miasto podczas podejmowania decyzji o wynajmie.

- Cieszymy się, że oceniono jako niezgodne z prawem postępowanie prezydenta. Werdykt jest ważny nie tylko dla Gdańska, ale też dla innych samorządów, które chciałyby wejść na gdańską ścieżkę przekształceń w oświacie. Zależało nam też na wywalczeniu lepszych warunków dla nauczycieli pracujących w szkole w Kokoszkach. Mamy nadzieję, że wyrok WSA spowoduje, iż ani samorząd Gdańska , ani inne organy prowadzące szkoły nie będą już w taki sposób próbowały prywatyzować-komercjalizować oświaty - mówi Bożena Brauer, przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ ”Solidarność” w Gdańsku. Jak dodaje, uczniowie nie mają się czego obawiać. Zajęcia prowadzone będą tak, jak dotychczas.

Przypomnijmy, że w sierpniu 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał, że związek zawodowy nie jest stroną i nie rozpatrzył argumentów merytorycznych „Solidarności”. W maju tego roku Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł jednak, że NSZZ ”Solidarność” ma interes prawny w sporze z Prezydentem Miasta Gdańska.

Do strony skarżącej dołączył Związek Nauczycielstwa Polskiego:
- Związkom zawodowym chodzi przede wszystkim o to, by nie zostało łamane prawo ustawy o systemie oświaty, który wyraźnie mówi, w jakich przypadkach organ prowadzący może przekazać szkołę publiczną w zarząd podmiotu niepublicznego - komentuje Elżbieta Markowska, prezes pomorskiego ZNP.

Na ogłoszeniu wyroku obecny był Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.
- Jesteśmy pionierami, a pionierzy zawsze mają najtrudniej. Jest to pierwszy tego typu przypadek. Samego wyroku nie komentuję. Bardzo spokojnie czekamy na szczegółowe uzasadnienie, by móc podjąć kolejne kroki prawne. Na wyrok przysługuje kasacja do Naczelnego Sądu Administracyjne Administracyjnego.O działaniu zgodnie z prawem jesteśmy przekonani od początku projektu.
Wyrok nie jest prawomocny.

Podatek od psa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie