Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkołę Wyższą Prawa i Dyplomacji przejmie Wyższa Szkoła Bankowa. Wszystko przez problemy finansowe

Ksenia Pisera
archiwum NM
Szkołę Wyższą Prawa i Dyplomacji w Gdyni do lipca mają przejąć władze Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. Uczelnia ukierunkowana na naukę prawa, założona 17 lat temu przez miliardera Ryszarda Krauzego, stopniowo popadała w coraz większe problemy finansowe.

Na fuzję zgodę musi wydać jednak minister nauki. Jeżeli tak się stanie, zarówno studentów, jak i kadrę dydaktyczną czekają poważne zmiany.

Problemy finansowe SWPD spowodowane były spadkiem liczby studentów, a przy tym wysokim kosztem utrzymania siedziby przy ulicy Śląskiej 35/37 w Gdyni. Kłopoty wyszły na jaw, gdy władze uczelni nie złożyły do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego sprawozdania z działalności za rok akademicki 2011/2012, sprawozdań z wykonania planu rzeczowo-finansowego na rok 2011 i planów rzeczowo-finansowych na rok 2012.

Co więcej, wobec SWPD wytoczono egzekucję komorniczą. Spółka Prokom Śląska domagała się spłaty blisko miliona złotych zaległego czynszu za wynajem lokalu. Doszło do ugody, szkoła spłaciła część należności. Teraz zobowiązania gdyńskiej uczelni mają przejąć władze WSB.

- Od kwietnia będziemy wspomagać finansowo SWPD w tych obszarach, w których do tej pory brakowało stabilności z miesiąca na miesiąc - zapewnia Emilia Michalska, kanclerz WSB. - Kłopoty finansowe uczelni się skończą. Bierzemy na siebie jej zobowiązania. Dokładna kwota jest tajemnicą handlową. Nie bez znaczenia jest jednak fakt, że uczelnia ma również własne środki finansowe.

Czytaj także: Na połączenie uczelni musi zgodzić się minister nauki

Dotychczas Wyższa Szkoła Bankowa nie miała ministerialnych pozwoleń do prowadzenia specjalizacji prawniczych. Jeżeli jednak resort nauki i szkolnictwa wyższego wyrazi zgodę na połączenie uczelni, szkoła bankowa przejmie wszelkie uprawnienia SWPD - w tym rekrutację i kształcenie na kierunku prawo. Według władz gdańskiej uczelni, do lipca powinna ona otrzymać z ministerstwa wszelkie niezbędne pozwolenia. Jak podkreślają przedstawiciele WSB to najważniejszy aspekt fuzji. Według rankingów SWPD jest drugą uczelnią w Polsce pod względem liczby absolwentów prawa zdających na aplikacje.

- To interesowało nas najbardziej - przyznaje Michalska. - Studia prawnicze znakomicie uzupełnią naszą ofertę, w której dominują kierunki biznesowe.

Do końca tego roku akademickiego nauka w obu uczelniach ma przebiegać bez zmian. Te zaczną się właśnie od lipca. Studenci SWPD, którzy nie obronią prac licencjackich czy magisterskich do końca czerwca, zakończą naukę z dyplomem WSB. Studenci kierunku prawo na SWPD mają mieć zapewnioną naukę w Gdyni, w dotychczasowej siedzibie. Z kolei studenci Stosunków Międzynarodowych I stopnia na początku przeniosą się do Gdańska. Taką propozycję otrzymają również studenci II stopnia. Nie wiadomo jeszcze, czy i jakie zmiany czekają kadrę dydaktyczną.

- To obszar indywidualnych decyzji i podlega odrębnym ustaleniom między szkołą, a nauczycielem - zastrzegają władze WSB. - Zależy nam jednak na tym, żeby wykładowcy zostali w komplecie.

[email protected]

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto