Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlak kajakowy na Wdzie jest dostępny dla wszystkich

Joanna Surażyńska
Ten szlak kajakowy prowadzi od Lipusza do Borska.
Ten szlak kajakowy prowadzi od Lipusza do Borska. Joanna Surażyńska
Miłośnicy spływów kajakowych nie będą żałować, jeśli wybiorą się na wyprawę malowniczą rzeką Wdą. Szlak o długości około 30 km prowadzi od Lipusza przez jeziora Schodno, Słupinko, Radolne i Wdzydze, do Borska. Według klasyfikacji zaliczany jest do łatwych i dostępnych nawet dla początkujących turystów.

Wda, nazywana też Czarną Wodą, jest największą rzeką przepływającą przez teren Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Wypływa z małego jeziora Krążno i po 198 km biegu przez Równinę Charzykowską i Bory Tucholskie wpływa w Świeciu do Wisły.

Wyprawa z Kaszub do Kociewia rowerem

Najpopularniejszym miejscem rozpoczynania spływów w okolicy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego jest wieś Lipusz. Tutaj można bez problemu wypożyczyć potrzebny sprzęt. Za kajak 2-osobowy zapłacimy od 25 zł/za dzień.

- Początkowo Wda płynie wśród pól i łąk - mówi Andrzej Penk, kierownik Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. - Granicę WPK Wda przecina pod mostem na trasie z Dziemian do Kościerzyny. Wówczas wpływamy w malowniczy, zalesiony wąwóz. Rzeka na tym odcinku zmienia swój wygląd. Dno jest urozmaicone, nurt zmienny, koryto przegradzają zwalone pnie drzew. Mimo to odcinek nie jest trudny. Mijamy pojedyncze zabudowania niedaleko brzegów rzeki. Wtedy rzeka przyspiesza i płynie wartkim nurtem aż do otwartego terenu, gdzie w otoczeniu łąk zwalnia i wpływa do jeziora Osty. W tym miejscu przekopano kanał skracający bieg rzeki i kierujący wodę prosto do jeziora Schodno. Na brzegu jest platforma służąca do obserwacji ptactwa wodnego. Na końcu jeziora znajduje się pole biwakowe, gdzie można odpocząć. Tędy też biegnie piesza ścieżka przyrodnicza wokół jeziora Schodno.

Tam też jest pierwsze z dwóch miejsc postojowych. Drugie znajduje się w pobliżu Loryńca.

Wda rozlewając się szeroko i płynąc powoli, kieruje nas do Loryńca. Przed wsią z lewej strony do Wdy wpływa Trzebiocha, druga pod względem wielkości rzeka we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym. Pod mostem w Loryńcu rzeka znacznie przyspiesza, by po chwili się uspokoić. Płynąc wśród łąk, docieramy do Czarliny. Rzeka tu skręca na zachód i mijając porośnięte trzciną brzegi, wpływamy do jeziora Słupinko. Tu skręcamy w lewo i pod malowniczym drewnianym mostem wypływamy na Jezioro Radolne. Wówczas docieramy do miejsca, gdzie łączą się cztery jeziora - Wdzydze, Radolne, Jelenie i Gołuń.

Z Wdzydz Kiszewskich szlak kajakowy Wdy skręca na południe i prowadzi przez cały akwen Jeziora Wdzydzkiego. Na początku przepływamy między półwyspami Kozłowiec i Zabrody i wypływamy na Wielką Wodę. Mijamy wyspę Ostrów Wielki i kolejne mniejsze - Sorkę, Glonek i Ostrów Mały. W Jasnochówce opuszczamy Wdzydze i wpływamy na Wdę. Tutaj, przy śluzie, czeka nas około 150 metrów przenoszenia kajaków.

Teren wdzydzkiego parku Wda opuszcza we wsi Borsk pod mostem na trasie Wdzydze - Wiele. Za Borskiem przy przepuście trzeba przenieść kajaki na starorzecze Wdy. Płynący początkowo przy rzece wybudowany w XIX w. Kanał Wdy oddala się na wschód, zaś rzeka prowadzi na południe w kierunku Czarnej Wody.

Spływ to doskonały sposób na poznanie terenu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Rzekę Wdę zasiedlają rzadkie i chronione gatunki roślin i zwierząt.

Zobacz wakacyjne propozycje na Pomorzu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto