Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpik od dawców z Pomorza. Ponad 125 tysięcy mieszkańców regionu zgłosiło się do rejestru potencjalnych dawców szpiku

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Pomorzanie mają wielkie serca! Już ponad 125 tysięcy mieszkańców naszego regionu zgłosiło się do rejestru potencjalnych dawców szpiku. Blisko 600 z nich już podzieliło się nim z ciężko chorymi i to nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Po ten bezcenny lek przyjeżdżają do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku kurierzy m.in. z Włoch, Francji, Kanady i Izraela.

To, że udało się zbudować na Pomorzu tak duży rejestr potencjalnych dawców szpiku jest niewątpliwie zasługą Fundacji DKMS, która działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. To na jej poruszające apele o ratunek dla chorych na białaczkę, m.in. z Gdańska, Sopotu, Gdyni, Słupska natychmiast odpowiadają setki ochotników. DKMS łączy dawców i biorców w pary i organizuje całą procedurę pobrania szpiku. Dawcy, których szpik pasuje pod względem genetycznym do biorcy dzielą się nim w Klinice Hematologii i Transplantologii w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Materiał do przeszczepu, a konkretnie komórki macierzyste z krwi obwodowej, pobiera się od dawców w należącej do kliniki - Pracowni Aferezy. Właśnie ta pracownia została ostatnio doposażona w najnowszej generacji sprzęt do pobierania komórek macierzystych z krwi obwodowej. Urządzenie o nazwie Spectra Optia, warte ponad ćwierć miliona złotych ufundowała klinice, a tak naprawdę pacjentom, również Fundacja DKMS.

- Najprościej mówiąc - służy on do przeprowadzania procedur aferezy, których celem jest odseparowanie z krwi pacjenta lub dawcy szpiku jej wybranych składników: osocza, krwinek czerwonych, płytek czy też krwiotwórczych komórek macierzystych - tłumaczy Iwona Tomanek z działu medycznego DKMS.
- Procedura pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych na starych aparatach trwa około 4,5 godziny - szacuje dr hab. n. med. Maria Bieniaszewska, z-ca ordynatora Kliniki Hematologii i Transplantologii UCK. - Nowy aparat pozwala w określonych sytuacjach skrócić ten czas i tym samym zwiększyć komfort pacjentów i zdrowych dawców. Aparat Spectra Optia ma kilka zalet - po pierwsze pozwala modyfikować - stosownie do parametrów pacjenta - sam zabieg, po drugie - zmniejszyć objętość preparatu , czyli ułatwić jego przechowywanie, po trzecie - pozwala uzyskać preparat o bardzo dużej czystości, bez zanieczyszczenia erytrocytami. Urządzenie wyposażone jest w „podgląd” pokazujący ile komórek macierzystych udało się już pozyskać , dzięki czemu można zabieg zakończyć wcześnie.

Czytaj także:

Ilość komórek które potrafią odtworzyć szpik ocenia się na kilogram wagi ciała biorcy. Komórki macierzyste wykorzystuje się w tzw. przeszczepach autologicznych (pobiera się je od chorego, zabezpiecza, zamraża, a na pewnym etapie terapii ponownie mu się podaje) oraz allogenicznych - od dawców rodzinnych oraz dawców niespokrewnionych, które ratują życie chorym na całym świecie. Ostatnio komórki macierzyste pobrane od dawcy z Pomorza w Pracowni Aferezy w UCK „poleciały” aż do Kanady.

Pracownia Aferezy funkcjonuje praktycznie non stop, czasami łącznie z sobotami i niedzielami. Nie służy ona bowiem wyłącznie do poboru komórek macierzystych. Stoi w niej również aparat do fotoferezy, który służy do leczenia pacjentów z przewlekłą chorobą zwaną przeszczepem przeciw gospodarzowi, czyli powikłaniami po transplantacji szpiku. Metoda ta jest małoinwazyjna, a jednocześnie daje bardzo dobre efekty.

Klinika Hematologii i Transplantologii - pobiła ostatnio rekord pod względem liczby przeszczepów w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, w którym pierwsze miejsce zajmowały dotąd transplantacje nerek. W ub. roku przeprowadzono w klinice 128 transplantacji komórek macierzystych.

Stało się to możliwe, jak klinika przeprowadziła się do nowej części szpitala - do Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. Dzięki temu mogą tu być bezpiecznie leczeni pacjenci z powikłaniami po przeszczepie oraz chorzy po przeszczepach autologicznych.

- Pod względem liczby przeszczepów szpiku w kraju zajmujemy średnią wyższą pozycję, podobnie jak Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie oraz klinika w Poznaniu - szacuje prof. dr hab. med. Maciej Zaucha, szef Kliniki Hematologii i Transplantologii. Najwięcej tego typu procedur wykonują ośrodki w Katowicach i Gliwicach. - Natomiast potrzeby pacjentów nadal są ogromne.

Zdaniem prof. Zauchy udałoby się je choć częściowo zaspokoić gdyby klinikę wspomogły mniejsze ośrodki - oddziały hematologii w Słupsku oraz w Szpitalu im. PCK w Gdyni Redłowie.

Polecamy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szpik od dawców z Pomorza. Ponad 125 tysięcy mieszkańców regionu zgłosiło się do rejestru potencjalnych dawców szpiku - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto