Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpitale w Gdańsku. Szpital na Zaspie i im. Mikołaja Kopernika jedną spółką

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Szpitale w Gdańsku zostały połączone w jedną spółkę
Szpitale w Gdańsku zostały połączone w jedną spółkę Robert Kwiatek / Archiwum Polskapresse
Zdecydowaną większością głosów Sejmik Województwa Pomorskiego zdecydował o powierzeniu zarządzania dwoma gdańskimi szpitalami - Specjalistycznym na Zaspie i Szpitalem im. Mikołaja Kopernika, jednej spółce o roboczej nazwie Pomorski Szpital Wojewódzki.

Jak się wczoraj okazało, jednym ze współautorów projektu konsolidacji marszałkowskich szpitali (wkrótce ten sam proces czeka gdyński szpital im. św. Wincentego a'Paulo i szpital im. PCK w Redłowie) jest obecny senator Leszek Czarnobaj, były wicemarszałek. Został zdymisjonowany po ujawnieniu, że operowana w Gdańsku Szwedka zapadła w śpiączkę. Wywołany do tablicy przez opozycyjnych radnych (głównie PiS), nie tylko przyznał się do tego, ale wyraził również satysfakcję, że po sześciu latach od zgłoszenia jego projekt doczekał się wreszcie realizacji. Zdaniem Czarnobaja, docelowo szpitalami marszałka powinny zarządzać najwyżej trzy spółki.

Przeczytaj: Szpital na Zaspie w Gdańsku otrzymał certyfikat Centrum Monitorowania Jakości

Czemu służyć ma konsolidacja? Nie sposób było się tego dowiedzieć ani od prezentujących ten projekt przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, ani z przygotowanego dla #radnych "uzasadnienia uchwały" - kipiącego od sloganów i ogólników w rodzaju "to strategia silnej ekspansji i zdywersyfikowanego rozwoju" czy "połączenie szpitali jest szansą na ich dalszy rozwój i realną szansą na poprawę ich sytuacji finansowej". Nic więc dziwnego, że radnych opozycji brak rzeczowych argumentów sprowokował do kilkugodzinnej dyskusji.

Prof. Barbara Kamińska, kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia - Szpital im. Mikołaja Kopernika

Jako lekarz i jako konsultant ds. pediatrii jestem gorącą zwolenniczką połączenia naszego szpitala i szpitala na Zaspie pod zarządem jednej spółki, bo będzie to służyć dobru małego pacjenta. Mamy bardzo dobrych specjalistów pediatrów w obu szpitalach, nie stanowimy dla siebie konkurencji. Po połączeniu dwa oddziały w moim szpitalu i jeden na Zaspie znajdą się niejako w jednym worku, co ułatwi współpracę i pozwoli sprofilować je dla dobra chorych dzieci. Ordynator oddziału pediatrii w szpitalu na Zaspie jest wybitnym hepatologiem, czyli specjalistą od chorób wątroby, więc naturalną rzeczą jest, że to jej oddział powinien mieć taki właśnie profil. Chętnie zrezygnuję z członu "hepatologia" w nazwie naszej kliniki i przekażę leczenie dzieci z chorobami wątroby na oddział na Zaspie, bo kierująca nim ordynator ma głęboką wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie oraz świetne kontakty z Centrum Zdrowia Dziecka.

Planuję spotkanie z ordynatorami oddziałów pediatrycznych wszystkich szpitali marszałkowskich i będę ich namawiała, byśmy się podzielili tematami, bo to bardzo ułatwi życie pacjentom. Dziecko z chorobą wątroby prostą drogą trafi pod opiekę najlepszego specjalisty w tej dziedzinie, podobnie jak mały pacjent z przewlekłym schorzeniem jelit czy chorobą oskrzeli i płuc. W jednej spółce nic sobie nie będziemy "sprzedawać", a jedynie dawać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto