Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztuczna inteligencja pomoże leczyć raka nerki? Naukowcy z UG pracują nad systemem medycyny spersonalizowanej

OPRAC.:
Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Tomasz Bolt/Polskapresse
Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi Uniwersytetu Gdańskiego bierze udział w międzynarodowym projekcie badawczym, która skupia się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji w kontekście spersonalizowanej terapii raka nerki.

Interdyscyplinarne i międzynarodowe konsorcjum projektu „Knowledge at the Tip of your Finger: Clinical Knowledge for Humanity” (KATY) realizuje zaawansowane badania w temacie modelowania efektów leczenia przy pomocy sztucznej inteligencji. To jeden z najnowszych trendów medycyny spersonalizowanej, która ma w przyszłości stanowić ważny element systemu opieki zdrowotnej.

- Każdy pacjent podczas leczenia podąża indywidualną ścieżką. Drogi te mogą być różne, ale na każdym rozdrożu pacjenci mają jedno wspólne doświadczenie: lekarz, bazując na własnym rozumieniu choroby i praktyce klinicznej, przedstawia pacjentom opcje leczenia, które pomagają ukształtować drogę ich powrotu do zdrowia - mówi dr Javier Alfaro z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi Uniwersytetu Gdańskiego. - Obecnie obserwujemy falę szybko rozwijających się technologii sztucznej inteligencji, które uczą się złożonych wzorców wpływania na decyzje w różnych sektorach.

W projekcie bierze udział również jednostka Uniwersytetu Gdańskiego. Uczelnia informuje, że jako proof of concept, konsorcjum KATY opracuje i przetestuje pomysł w kontekście złożonego i niejednorodnego nowotworu, jakim jest rak nerki.

- Leczenie nowotworów jest wyjątkowo różnorodne, a sztuczna inteligencja jest doskonale przygotowana do dostarczania pacjentom indywidualnie dopasowanego leczenia. Personalizowane terapie w leczeniu nowotworów są już rzeczywistością w postaci immunoterapii i leków małocząsteczkowych. Jednak obecna praktyka w leczeniu nowotworów nie wykorzystuje możliwości użycia sztucznej inteligencji do wspierania ważnych decyzji klinicznych. Medycyna personalizowana wspomagana przez sztuczną inteligencję wprowadzi terapie ukierunkowane na wyższy poziom, łącząc historie choroby pacjentów z zasobami publicznie dostępnych danych klinicznych i badawczych - tłumaczy dr Javier Alfaro.

W badania zaangażowało się łącznie kilkudziesięciu partnerów. Realizacja projektu jest możliwa dzięki unijnym grantom w wysokości prawie 8,5 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sztuczna inteligencja pomoże leczyć raka nerki? Naukowcy z UG pracują nad systemem medycyny spersonalizowanej - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto