Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szwedzi grzeją tanio i ekologicznie

(ros)
Christofer Lorenz, prezes zarządu Rindipolu. Fot. R. Osiński
Christofer Lorenz, prezes zarządu Rindipolu. Fot. R. Osiński
Od kilku dni w Chojnicach działa szwedzka elektrociepłownia należąca do spółki Rindipol. Kotłownia jest przyjazna środowisku - 90 procent opału stanowi biomasa, 10 procent - olej opałowy.

Od kilku dni w Chojnicach działa szwedzka elektrociepłownia należąca do spółki Rindipol. Kotłownia jest przyjazna środowisku - 90 procent opału stanowi biomasa, 10 procent - olej opałowy. Firma codziennie wykorzystuje 400 metrów sześciennych odpadów drzewnych.
Lokalizacja tej inwestycji to jak trafienie w dziesiątkę - w pobliżu tej nowoczesnej kotłowni znajduje się wiele zakładów przemysłowych, a także osiedle mieszkaniowe.
- Rachunki za energię z naszej ciepłowni są porównywalne z rachunkami Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej - informuje Christofer Lorenz, prezes zarządu Rindipol S.A.
Inwestycję chwalą sobie władze województwa.

- Nie dziwię się, że Szwedzi wybrali Chojnice - powiedział na otwarciu Marek Biernacki, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Ziemia chojnicka to teren aktywny i ambitny także w pozyskiwaniu partnerów.
Nowa kotłownia oznacza też nowe miejsca pracy. Spółka Rindipol zatrudniła już 20 specjalistów do eksploatacji urządzeń i co ważne, szuka kolejnych kilkunastu. Powstaje bowiem spółka paliwowa Biopal.
- Liczę na dużo umów z rolnikami, dostarczycielami biomasy -powiedział nam Christofer Lorenz, prezes zarządu Rindipolu. Poprzez zagwarantowane dostawy naszymi partnerami w tworzeniu miejsc pracy będą producenci rolni.

Pomysł nowej inwestycja "zakiełkował" w Chojnicach przed trzema laty.
Szwedzi szukali kotłowni w Polsce, które można kupić i zmodernizować.
- W rozmowach z tym inwestorem pomógł nam konsul generalny Szwecji - wspomina Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic. - Cieszę się, że znalazły one szczęśliwy finał.
Jeszcze przed rokiem właścicielem kotłowni była wytwórnia konstrukcji Stalowych Mostostal. Jednak dla firmy była balastem, trudnym finansowo do utrzymania. Dlatego sprzedano ją spółce Rindipol.
Szwedzi otrzymali dotację z Ekofunduszu w wysokości niemal 2,5 mln złotych, zaciągnęli też preferencyjne pożyczki w Narodowym i Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska. Z tych źródeł sfinansowali modernizację kotłowni.
Chojnicka ciepłownia to pierwsza inwestycja spółki w dziedzinie gospodarki komunalnej w Polsce. Skandynawski koncern Rindi Energy natomiast od kilku lat jest obecny w Polsce, zrealizował 13 innych przedsięwzięć. Najnowsze plany Rindipolu to budowa ogromnej ciepłowni w Hajnówce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto