Szybka Ścieżka jeszcze bardziej przyjazna dla innowatorów. Jak skutecznie starać się o dofinansowanie w tym konkursie?

Materiał informacyjny
Na spotkaniu w Gdańsku dowiesz się tego bezpośrednio od ekspertów

29 stycznia odbędzie się spotkanie NCBR dla Firm – wsparcie przedsiębiorców z POIR (Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój). Na prezentację i warsztaty w gdańskim Inkubatorze Starter Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaprasza przedsiębiorców i naukowców z regionu, którzy planują uruchomienie projektów badawczo-rozwojowych (B+R) i potrzebują wsparcia. Pula środków w ogłoszonym właśnie konkursie Szybkiej Ścieżki to 1,2 mld zł.

Szybka Ścieżka jeszcze prostsza

Z myślą o wnioskodawcach Szybka Ścieżka przeszła w tym roku duże zmiany, które dotyczą m.in. kryteriów konkursowych. Jest ich teraz mniej niż w poprzednich edycjach konkursu. Wszystkie one służą temu, by aplikowanie było jeszcze bardziej proste i przystępne.

Konkurs został podzielony na cztery rundy, przy czym rundy I-II oraz III-IV adresowane są do różnych podmiotów. W dwóch pierwszych, trwających łącznie od 7 lutego do 3 kwietnia 2020 roku, na dofinansowanie mają szansę projekty realizowane przez duże przedsiębiorstwa oraz konsorcja złożone z dużych przedsiębiorstw (także z udziałem MŚP lub jednostek naukowych). Z kolei w rundach III i IV, trwających od 4 kwietnia do 1 czerwca, wsparcie mogą uzyskać projekty realizowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa oraz ich konsorcja (także z udziałem jednostek naukowych). Oznacza to, że firmy z sektora MŚP mogą ubiegać się o dofinansowanie w każdej z rund: w dwóch pierwszych jako konsorcjanci dużych przedsiębiorstw, a w dwóch ostatnich w konsorcjum z inną małą firmą, z jednostką naukową lub samodzielnie. Po raz pierwszy ustalono alokację dla poszczególnych rund naboru wniosków: w pierwszej na wnioskodawców czeka 300 mln zł, w drugiej 100 mln zł, w trzeciej 500 mln zł, a w czwartej 300 mln zł.

Pomorskie stawia na innowacje

Ranking Innowacyjności Regionów (Regional Innovation Scoreboard) opublikowany przez Komisję Europejską klasyfikuje województwo pomorskie w grupie unijnych umiarkowanych innowatorów[1]. Zamyka ono pierwszą czwórkę najbardziej innowacyjnych województw w Polsce. Jeden z atutów regionu to nowoczesny sektor usług. Pomorskie jest również silnym ośrodkiem działalności badawczo-rozwojowej, co znajduje odzwierciedlenie w dużych wydatkach na B+R i znaczącej liczbie kadry naukowej zaangażowanej w innowacyjne projekty. Według danych GUS, w 2018 roku blisko połowę nakładów wewnętrznych na B+R przeznaczono w regionie na nauki przyrodnicze, co stanowi ewenement w skali kraju. Urząd informuje również, że pomorskie, obok województwa podkarpackiego, odnotowało największy udział finansowania działalności badawczej i rozwojowej ze środków sektora przedsiębiorstw (68,7 proc.)[2]. Dzięki dofinansowaniu z Szybkiej Ścieżki współpraca biznesu ze środowiskami naukowymi może przyczynić się do dalszego rozwoju nowoczesnych branż na północy Polski.

POIR – bogata oferta konkursów w 2020 roku

Drugi konkurs Szybkiej Ścieżki w tym roku NCBR ogłosi 1 lipca. Jego budżet poznamy za pewien czas. Łącznie z funduszy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w 2020 roku Centrum przeprowadzi 11 konkursów, przeznaczając na to co najmniej 2 mld zł. Tradycyjnie, jak co roku, wnioski będzie można składać także w konkursie Szybka Ścieżka dla MŚP posiadających certyfikat Seal of Excellence. Wnioski będą przyjmowane od 14 lutego do 30 września, w ramach 7 rund. Warto przypomnieć, że obecnie trwa nabór w tematycznej Szybkiej Ścieżce – Urządzenia grzewcze (wnioski można zgłaszać do 31 marca).

NCBR kontynuuje także konkursy wspólnych przedsięwzięć (Wspólne przedsięwzięcie z województwem śląskim w obszarze tworzenia rozwiązań minimalizujących przyczyny i skutki negatywnego oddziaływania zanieczyszczenia powietrza; Wspólne przedsięwzięcie z województwem lubelskim w obszarze technologii fotonicznych; Wspólne przedsięwzięcie INGA z PGNiG oraz GAZ-SYSTEM w zakresie innowacji z sektora gazownictwa). Inne propozycje to konkursy GameINN (branża gier wideo) oraz Projekty aplikacyjne (konkursy skierowane do konsorcjów złożonych z jednostek naukowych i przedsiębiorców, którzy wspólnie chcą realizować projekty badawczo-rozwojowe).

Harmonogram konkursów NCBR w ramach POIR znajduje się na stronie NCBR oraz na stronie POIR.

Satelitarny kontroler splątania kwantowego od pomorskich innowatorów

Wśród beneficjentów konkursu Szybka Ścieżka jest firma Syderal Polska Sp. z o.o. z Gdańska, która we współpracy ze środowiskami akademickimi opracowuje elektroniczny kontroler satelitarnego generatora splątania kwantowego. Syderal specjalizuje się w kontrolerach mechanizmów oraz instrumentów dla misji kosmicznych. Technologie kwantowe, szczególnie te dotyczące generacji klucza kwantowego na satelitach, również wymagają starannej kontroli ich działania. Jednocześnie jest to bardzo przyszłościowa technologia, która w niedalekiej przyszłości pozwoli na tworzenie kluczy zabezpieczających komunikację w miejscach, gdzie jest to najbardziej niezbędne, czyli np. w obszarach dotyczących bezpieczeństwa państwa czy bankowości. Rozwiązanie proponowane przez pomorską firmę jest innowacją przynajmniej na skalę europejską.

Praktyczne informacje podczas warsztatów

Przedsiębiorców i naukowców z regionu, którzy chcą realizować prace badawczo-rozwojowe, zapraszamy 29 stycznia do Gdańska. Podczas warsztatów będzie można poznać warunki i zasady konkursów prowadzonych przez NCBR oraz zadać pytania ekspertom. Opowiemy, jak zaplanować projekt B+R, na co można przeznaczyć dofinansowanie, jak je uzyskiwać i rozliczać. Harmonogram spotkania w Gdańsku dostępny jest na stronie www.ncbrdlafirm.pl. Udział w nim jest bezpłatny.

· Więcej informacji o nowościach w konkursie Szybka Ścieżkadostępnych jest na stronie ncbr.gov.pl/szybkasciezka.

· Jeśli chcesz zweryfikować założenia swojego projektu i dowiedzieć się, czy ma on szanse na dofinansowanie, skorzystaj z Asystenta Innowacji na www.ncbr.gov.pl.

· Pytania dotyczące konkursów organizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju możesz zgłaszać również w Punkcie Informacyjnym w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 47a, pod numerem telefonu 22 39 07 170 lub pisząc na adres info@ncbr.gov.pl.

Nie wiesz, jak zacząć? Zrób STEP

Przedsiębiorcy zainteresowani realizacją projektów badawczo-rozwojowych przy wsparciu z Funduszy Europejskich mogą również skorzystać z bezpłatnego narzędzia Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł (STEP), funkcjonującego dzięki współpracy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, instytucji wdrażających działania konkursowe w ramach POIR, sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich (PIFE), Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej oraz ekspertów posiadających doświadczenie w ocenie wniosków konkursowych. STEP składa się z dwóch ścieżek wsparcia, dostosowanych do potrzeb poszczególnych przedsiębiorców.

STEP ścieżka I, Weryfikacja Pomysłu na Projekt jest skierowany do przedsiębiorców, którzy mają już konkretny pomysł na projekt i chcieliby go sprawdzić pod kątem możliwości uzyskania dofinansowania z POIR oraz pod kątem określenia mocnych i słabych stron pomysłu w kontekście kryteriów konkursowych. Z kolei STEP ścieżka II, Innovation Coach to oferta dla firm, które chciałyby prowadzić prace z obszaru B+R+I, ale nie mają doświadczenia w tym zakresie ani nie mają doświadczenia w pozyskiwaniu środków publicznych na realizację innowacyjnych projektów.

Oba instrumenty są bezpłatne, dostępne dla wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców. Można z nich skorzystać w każdej chwili. Informacje o zasadach i korzyściach z udziału dostępne są na stronach: www.poir.gov.pl/step (STEP I) oraz www.innovationcoach.pl (STEP II).

Kontakt dla mediów ze strony NCBR: Kamil Melcer, kom. 724 583 536 kamil.melcer@ncbr.gov.pl

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3