Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szybsze przekształcenia

Kazimierz Netka
Na nowego właściciela czeka Przedsiębiorstwo Połowów i Usług Rybackich Szkuner we Władysławowie.
Fot. Robert Kwiatek
Na nowego właściciela czeka Przedsiębiorstwo Połowów i Usług Rybackich Szkuner we Władysławowie. Fot. Robert Kwiatek
Do końca przyszłego roku wojewodowie będą musieli pozbyć się przedsiębiorstw państwowych pozostających pod ich zarządem. Tak przynajmniej zakłada projekt nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, którym Sejm ...

Do końca przyszłego roku wojewodowie będą musieli pozbyć się przedsiębiorstw państwowych pozostających pod ich zarządem. Tak przynajmniej zakłada projekt nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, którym Sejm zajmie się w przyszłym miesiącu.

Wojewodowie będą musieli je sprywatyzować bądź zlikwidować. Te firmy, których nie da się sprzedać, zostaną skomercjalizowane, czyli staną się jedoosobowymi spółkami Skarbu Państwa. W pomorskim istnieje obecnie prawie 40 takich firm.
- Spośród nich 22 znajdują się w upadłości. Jedno zaś w likwidacji - informuje Jarosław Maciejewski z Zespołu Obsługi Medialnej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Pozostałe objęte są różnego rodzaju formami zarządu: menedżerskim, komisarycznym, dyrektorskim. Pracuje w nich ponad 2200 osób.
Co można kupić?
Na sprywatyzowanie czekają m.in. Przedsiębiorstwo Połowów i Usług Rybackich Szkuner we Władysławowie, Zakłady Elektromechaniki Motoryzacyjnej Polmo w Kwidzynie, Zakłady Budownictwa Kolejowego i Biuro Projektów Kolejowych w Gdańsku, Przedsiębiorstwo Geologiczno-Geodezyjne Geoprojekt w Gdańsku. Na kupców czekają też przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej (PKS) w Bytowie, Słupsku, Gdyni, Chojnicach, Tczewie, Starogardzie Gdańskim.
Działania przedprywatyzacyjne wszczęto także w Przedsiębiorstwie Budownictwa Drogowego w Kwidzynie, w Zakładzie Produkcji Pomocniczej Zaplecza Technicznego w Pszczółkach. W stanie upadłości są m.in. Kruszgeo w Gdańsku, Energoblok w Gdyni, Rejonowe Przedsiębiorstwo Melioracyjne w Słupsku, Wejherowskie Zakłady Obuwia.
Czy będą chętni?
Wszystko zależy od tego, czy zakłady okażą się łakomym kąskiem. Niestety, wojewoda nie chciał przedstawić nam strategii dla tych zakładów i skomentować projektu nowelizacji ustawy.
- Nie mamy takiego zwyczaju i byłoby to dla nas niezręczne - mówi Anna Dyksińska, rzecznik prasowy wojewody. - Możemy to zrobić dopiero wówczas, gdy ustawa zostanie opublikowana.
Nie wiadomo także, co będzie z miejscami pracy.
- W każdym przypadku prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych nowy właściciel negocjuje ze związkami zawodowymi treść tzw. pakietu socjalnego. Zwykle nabywca firmy zobowiązuje się do utrzymania zatrudnienia przez jakiś czas, np. przez 2 lata, na niezmienionym poziomie - mówi Maciejewski.
Sejm stara się znowelizować ustawę, gdyż spada tempo przekształceń własnościowych. Z 2869 firm, dla których na koniec 1997 r. organem założycielskim był wojewoda, pozostało na początku 2005 r. tylko 322. Jednak tempo prywatyzacji bezpośredniej, dzięki której państwo przestaje być właścicielem przedsiębiorstwa, spada co roku prawie o połowę. Kuleje także forma prywatyzacji najbardziej opłacalna dla budżetu, czyli sprzedaż. W 2002 r. wojewodowie sprzedali 19 firm, w 2003 r. zaledwie 9.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto