Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szykuje się renowacja pomnika Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym w Gdańsku

opr. MP
Wszelkie potrzebne ekspertyzy i badania stanu technicznego monumentu wykonał Zarząd Dróg i Zieleni. Teraz zgodę na prace renowacyjne musi wydać jeszcze Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Przypomnijmy - pomnik króla Jana III Sobieskiego liczy sobie 120 lat. Jego pierwotną lokalizacją był Lwów, zaś po II Wojnie Światowej, kiedy miasto znalazło się w granicach ZSRR obiekt został przeniesiony do Polski. Od 1950 roku stał przed pałacem w Wilanowie, a w 1965 roku trafił ostatecznie do Gdańska i stał się jednym z najbardziej charakterystycznych monumentów stolicy Pomorza. Ostatnie prace konserwatorskie przy postumencie oraz rzeźbie pomnika wykonane były w 1996 roku. Obecna koneczność wykonania kompleksowego remontu jest spowodowana złym stanem technicznym pomnika. Został on szczegółowo opisany w sporządzonej dokumentacji.

W kilku miejscach widoczne są też ślady dewastacji pomnika, m.in. zacieki po farbie. Cokół monumentu nie oparł się również negatywnemu oddziaływaniu czynników biologicznych – na fragmentach powierzchni znajdują się mchy oraz porosty.

- W ekspertyzie wykazano, iż elementem, który najbardziej wymaga prac renowacyjnych jest kamienny cokół z piaskowca. Występują na nim liczne zniszczenia o różnym stopniu zaawansowania. Dotyczą one łuszczenia się powierzchni kamienia, które prowadzą do jego dezintegracji. Spowodowane są one czynnikami atmosferycznymi, intensywnymi wysoleniami, a także uszkodzeniami mechanicznymi. W kilku miejscach widoczne są też ślady dewastacji pomnika, m.in. zacieki po farbie. Cokół monumentu nie oparł się również negatywnemu oddziaływaniu czynników biologicznych – na fragmentach powierzchni znajdują się mchy oraz porosty. Cokół pokryty jest ponadto zanieczyszczenia powierzchniowymi – kurzem oraz pyłem - wyjaśnia Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy GZDiZ.

W lepszym stanie znajduje się figura króla, która została wykonana z brązu. Postać siedzącego na koniu monarchy nie posiada poważniejszych uszkodzeń. Figura pokryta jest za to licznymi zaciekami zanieczyszczeń i związków chemicznych – siarczków, chlorków i tlenków miedzi.

Oprócz oceny stanu technicznego pomnika przygotowano także wytyczne do przeprowadzenia prac konserwatorskich, które zahamują dalszy proces niszczenia monumentu, odtworzą brakujące elementy oraz zabezpieczą całość obiektu.

Działania konserwatorskie i restauratorskie obejmą m.in. oczyszczenie powierzchni pomnika z zanieczyszczeń, odsolenie części kamiennych cokołu, naprawę pęknięć i ubytków, a także dokonanie korekt i poprawek po nieprawidłowo wykonanych pracach renowacyjnych w przeszłości. Gruntownie oczyszczony zostanie również posąg króla, ponadto usunięta zostanie korozja. Dzięki tym zabiegom pomnik odzyska swoją autentyczną kolorystykę powierzchni brązu z oryginalną, charakterystyczną patyną.

- Wykonawca prac na wykonanie renowacji będzie miał cztery miesiące. Ostateczny termin uzależniony będzie od warunków atmosferycznych. Postęp robót nadzorować będzie specjalna komisja ekspertów z udziałem przedstawiciela Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - dodaje M. Kiljan.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Szykuje się renowacja pomnika Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym w Gdańsku - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto