Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak powstawał Stadion Energa Gdańsk. Gra na nim Lechia Gdańsk, reprezentacja, odbyło się EURO 2012, a będzie finał Ligi Europy [ZDJĘCIA]

(stan)
Tak powstawał Stadion Energa Gdańsk
Tak powstawał Stadion Energa Gdańsk Fot. Przemysław Świderski, Karolina Misztal, Grzegorz Mehring, Tomasz Bołt/Polska Press Grupa
Stadion Energa Gdańsk - tak dziś brzmi nazwa obiektu w Letnicy, którego budowa ma z pewnością duże znaczenie dla Gdańska. Na gdańskim stadionie odbyło się wspaniałe EURO 2012, nie raz zagrała reprezentacja Polski, pojawili się na nim Leo Messi czy Neymar, wiele pamiętnych meczów rozegrała Lechia Gdańsk, w tym ten z Broendby IF w kwalifikacjach Ligi Europy. Wreszcie zaplanowany jest finał Ligi Europy, który przez pandemię koronawirusa został przełożony z maja na razie na sierpień. Przypomnijmy sobie, jak powstawał Stadion Energa Gdańsk.

- Mając na uwadze Pańskie starania o prawo organizacji piłkarskich mistrzostw Europy w roku 2012 w Polsce i na Ukrainie, chciałbym w imieniu gdańszczan zapewnić, że jesteśmy gotowi wziąć na siebie odpowiedzialność i zaszczyt współorganizacji tak prestiżowej piłkarskiej imprezy - napisał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz w liście do Michała Listkiewicza, prezesa PZPN w listopadzie 2004 roku i to był początek inicjatywy budowy stadionu w Gdańsku.

CZYTAJ TAKŻE: Piękne partnerki piłkarzy Lechii Gdańsk ZDJĘCIA

W marcu 2008 roku podpisana została umowa z biurem projektowym Rhode-Kellermann-Wawrowsky z Duesseldorfu, a już w kwietniu ruszyły na Letnicy prace porządkowe na terenie pod budowę stadionu. 15 grudnia 2008 roku rozpoczęto pierwszy etap prac budowlanych na terenie po zlikwidowanych ogródkach działkowych.

10 kwietnia 2009 roku podpisana została umowa z wykonawcą, a zostało nim konsorcjum Hydrobudowa Polska S.A., Hydrobudowa 9, Alpine Bau Deutschland AG Berlin, Alpine Bau GmbH Austria, Alpine Construction Polska Sp. z o.o. W lipcu 2009 roku rozpoczęło się układanie fundamentów obiektu, a dwa miesiące później było już widać pierwsze trybuny. Już w listopadzie 2009 konstrukcja żelbetowa stadionu osiągnęła maksymalną wysokość.

Wiosną 2010 roku rozpoczął się montaż pierwszych z 82 stalowych wręgów, będących szkieletem dachu. To właśnie na na nich zamontowane zostały charakterystyczne, bursztynowe płyty poliwęglanowe. Całość stalowej konstrukcji dachu, do czasu jej ukończenia, musiała być oparta na systemie wież podporowych. W listopadzie 2010 roku podpory zdjęto, a konstrukcja dachu stadionu stała się jedną z największych samonośnych konstrukcji w Europie.

CZYTAJ TAKŻE: Piękne trójmiejskie cheerleaderki [ZDJĘCIA]

25 maja 2010 roku, na rok przed oddaniem stadionu do użytku, bursztynowa arena dostała swoją nową nazwę. Prawa do nazwy stadionu wykupiła PGE Polska Grupa Energetyczna, podpisując kontrakt na 35 mln złotych i na pięć lat nadała stadionowi nazwę PGE ARENA Gdańsk.

24 lipca 2010 roku na stadionie zawisła wiecha, a 25 listopada na poszyciu pojawiła się pierwsza bursztynowa płyta rozpoczynając poliwęglanu. W marcu 2011 roku rozpoczął się proces instalacji murawy, a miesiąc później stadionowych krzesełek. W sumie zamontowano około 42 tysięcy krzesełek. W maju zakończony został montaż całości poliwęglanowej elewacji.

19 lipca 2011 roku Stadion Energa Gdańsk otrzymał pozwolenie na użytkowanie. Pierwszy mecz na Stadionie Energa Gdańsk rozegrano 14 sierpnia 2011 roku - Lechia Gdańsk podejmowała wówczas Cracovię w ramach T-Mobile Ekstraklasy. Na trybunach pojawiło się 34 tysiące kibiców, a spotkanie zakończyło się remisem 1:1. Strzelcem pierwszego gola dla biało-zielonych na nowym stadionie został Fred Benson. 9 listopada 2015 roku stadion otrzymał drugą nazwę. Operator podpisał pięcioletnią umowę z Grupą Energa, na mocy której obiekt nazywa się obecnie - Stadion Energa Gdańsk.

Christian Gytkjaer zamierza odejść z Lecha Poznań
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto