Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak urokliwe Brzeźno zostało przyłączone do Gdańska. Jak na przestrzeni wieków rozwijała się nadmorska dzielnica? Archiwalne ZDJĘCIA

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Gdańsk Brzeźno - historia kurortu, który odzyskuje swój dawny blask
Gdańsk Brzeźno - historia kurortu, który odzyskuje swój dawny blask www.brzezno-dorota.pl - zbiory Doroty Kuś
Historia Gdańska i Brzeźna zaczyna się w 17.11.1890 roku - momencie, gdy przyłączono część Brzeźna. Przez 130 lat dzielnica znacząco się rozwinęła, od kilkudziesięciu lat znowu stała się popularna wśród turystów, a obecnie władze Gdańska próbują przywrócić jej charakter kurortu.

130. rocznica przyłączenia części Brzeźna do Gdańska

We wtorek 17.11.2020 miinęło 130 lat odkąd do Gdańska przyłączono część Brzeźna. Historia dzielnicy sięga XIII wieku. Były to tereny należące do oliwskiego klasztoru cystersów, od 1480 były wspominane w kronikach jako wieś rybacka. W XVI wieku centrum wsi było wokół obecnej ulicy Pułaskiego. W XVII wieku była tam fabryka saletry. W XIX wieku Brzeźno było częścią pierwszego Wolnego Miasta Gdańska (lata 1807-1815). W 1867 roku wybudowano linię kolejową łączącą Brzeźno z Gdańskiem. Między rokiem 1871 a 1900 ludność Brzeźna wzrosła niemal 10-krotnie do ok. 2000 mieszkańców. W roku 1900 pojawiło się też połączenie tramwajowe z Nowym Portem.

Niemal od początku XIX wieku w Brzeźnie działało kąpielisko odwiedzane przez tysiące osób. Zapewniało ono pokoje, wyżywienie oraz łazienki z podgrzewaną wodą morską. W roku 1813 zostało ono zniszczone przez sztorm, odbudowano je w późniejszych latach. W latach 40. XIX wieku powstał tam popularny dom kuracyjny.

Pod koniec XIX wieku Brzeźno nie było już wioską rybacką, a turystycznym kurortem. Gości przyciągało nie tylko kąpielisko, ale też muszla koncertowa, boiska do krykieta czy korty tenisowe. W 1900 roku między domem zdrojowym a plażą wybudowano halę plażową. Tuż przed I wojną światową decyzją wojska rozebrano łazienki plażowe.

Pozostała część wsi została włączona w granice Gdańska w roku 1914. W okresie drugiego Wolnego Miasta Gdańska prowadzono tam działania wojskowe.

Po II wojnie światowej, pomimo nieodbudowania obiektów kąpieliskowych, Brzeźno wciąż było chętnie odwiedzane przez turystów.

Charakter kąpieliska został przywrócony na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. W latach 90. ponownie otwarto plaże i wybudowano kąpielisko z molem.

Obecnie przy parku Haffnera trwa rewitalizacja Domu Zdrojowego, w którym ma być centrum edukacyjne zarządzane przez Hevelianum.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto