Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takiego muzeum w Gdańsku jeszcze nie było. Wkrótce otwarcie Ośrodka Kultury Morskiej [zdjęcia]

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
O nowoczesnych, interaktywnych muzeach dotychczas mogliśmy w ...
O nowoczesnych, interaktywnych muzeach dotychczas mogliśmy w ... Aneta Niezgoda
O nowoczesnych, interaktywnych muzeach dotychczas mogliśmy w Gdańsku pomarzyć. Ale doczekaliśmy się! Ośrodek Kultury Morskiej spodoba się szczególnie dzieciom.

Oficjalne otwarcie muzeum odbędzie się 28 kwietnia. Ośrodek znajduje się nad Motławą, tuż obok Gdańskiego Żurawia. Co wyróżnia to muzeum spośród innych?

"Dzieci nie będą chciały stamtąd wyjść"

Chodzi przede wszystkim o podejście to tematu. Muzeum ma promować szeroką pojętą tematyką morską. Jednak zamiast zwyczajnych i mało ciekawych wystaw, zdecydowano się na utworzenie interaktywnej przestrzeni. Dzieci mogą się w tym miejscu bawić, tańczyć czy sterować statkami.

- Obecnie w OKM będą zaaranżowane trzy wystawy - tłumaczy Jerzy Litwin, dyrektor Cetralnego Muzeum Morskiego, pod które podlega ośrodek. - Będą tam dwie stałe wystawy: "Ludzie, statki, porty", która będzie skierowana do dzieci, ale nie tylko oraz "Łodzie ludów świata". Czasową wystawą będzie "Zanurz się i poznaj tajemnice wraków z Bałtyku".

Pracownicy OKM przyznają, że najbardziej zależało im na tym, by przyciągnąć dzieci.

- Myślę, że to nam się udało. Dzieci nie będą chciały stamtąd wyjść - mówi Maria Derka, wicedyrektor Centralnego Muzeum Morskiego.

Batyskaf, mata do tańczenia, basen z mini żaglówkami

Na wystawie "Ludzie, statki, porty" znajduje się ponad 60 stanowisk interaktywnych. Dzięki nim, możemy znaleźć się na mostku okrętu, zarządzać kontenerem czy odkrywać wrak statku w batyskafie. Duże wrażenie robi także basen z mini żaglówkami, którymi można sterować. Ciekawym pomysłem jest też specjalna mata do tańczenia, grająca dwie morskie piosenki.

Podczas wizyty w muzeum można dowiedzieć się, jak powstaje fala tsunami, jak działa bateria słoneczna, czy zobaczyć konstelacje gwiazd.

Na innych wystawach można podziwiać pełnowymiarowe, oryginalne łodzie z różnych zakątków świata, m.in.  z Grenlandii, Bangladeszu czy Kamerunu. Na miejscu znajduje się także wrak szwedzkiego okrętu wojennego "Solen" czy średniowieczny statek handlowy, zwany Miedziowcem.

Oprócz wystaw, w OKM znajduje się sala multimedialna, restauracja, laboratoria i pomieszczenia, gdzie odbywać się będą warsztaty dla rodzin i uczniów szkół.

Dni otwarte 28-29 kwietnia

Budowa muzeum była możliwa dzięki dofinansowaniu z Mechanizmu Finansowego EOG (stworzyły go trzy kraje: Norwegia, Lichtenstein i Islandia, otrzymując w zamian prawo korzystania ze swobód jednolitego europejskiego rynku). W ten sposób ośrodek otrzymał dofinansowanie 8,6 mln euro. Pozostałą kwotę pochodziła z  dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z udzielonej przez Gdańsk pożyczki.

Planowane są już dni otwarte muzeum. 28 i 29 kwietnia wstęp będzie bezpłatny. Ośrodek będzie otwarty od 12 do 20. Wśród atrakcji znajdą się zwiedzanie muzeum od kulis, pokazy eksperymentów chemicznych, zabawy w tipi przy Długim Pobrzeżu. 28 kwietnia o godz. 20 odbędzie się też widowisko. Przestrzeń między Ołowianką a OKM wypełni się pokazami laserowymi.

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto