Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Taniec z ogniem a stan nawierzchni na Długim Targu w Gdańsku. Kto zapłaci za czyszczenie nowej kostki po występach?

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Nadesłane od czytelniczki
Życie w Śródmieściu Gdańska nie należy do najłatwiejszych. Zakłócanie ciszy i awantury pod klubami są na porządku dziennym. To jednak nie koniec problemów mieszkańców Głównego Miasta. Czytelnicy skarżą się również na uciążliwe występy ulicznego żonglera ogniem na Długim Targu.

Taniec z ogniem a stan nawierzchni na Długim Targu

Mieszkańcy od dwóch lat informują o niebezpieczeństwie zaprószenia ognia podczas pokazów, a także zagrożenie bezpieczeństwa przechodniów na Trakcie Królewskim i uciążliwości hałasu, który towarzyszy występom.

- Głośna, wzmocniona muzyka jest bardzo uciążliwa dla nas mieszkańców. Zwłaszcza że seanse odbywają się do późnych godzin nocnych - powiedziała pani Barbara, mieszkanka Śródmieścia.

Podczas tegorocznego sezonu pokazów tańca z ogniem na Długim Targu, mieszkańcy mieli regularnie zgłaszać policji oraz straży miejskiej zakłócenia spokoju.

- Niestety żadnej skutecznej reakcji ze strony służb bezpieczeństwa w odróżnieniu od skarg dot. innych muzyków, którzy po interwencji opuszczają miejsce występu - dodała czytelniczka.

Co więcej, gdańszczanie zwracają uwagę, że przez pokazy tańca z ogniem dochodzi do niszczenia nowej nawierzchni na Długim Targu, która została oddana do użytku 24 czerwca 2022 roku. Wówczas po jednym z takich występów nowa nawierzchnia musiała zostać oczyszczona - potwierdzone przez pracowników działu oczyszczania GZDiZ oraz straż miejską.

Oddany fragment ma kilkadziesiąt metrów długości. Ułożona kostka - skandynawski bohus - ma ok. 10-12 cm szerokości, 18-20 cm długości i 10 cm grubości. Remont nawierzchni został przeprowadzony na środkowym pasie w odcinku Fontanna Neptuna - Zielona Brama.

Inwestycja kosztowała 3,1 mln zł.

Czy zostały wyciągnięte jakieś konsekwencje prawne od osoby występującej? Czy środki na oczyszczenie nawierzchni zostały sfinansowane z pieniędzy podatników? Jak często po takich występach trzeba było oczyszczać nawierzchnię w tegorocznym sezonie pokazów? 18 listopada 2022 roku przesłaliśmy takie pytania do rzecznika prasowego Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, lecz do tej pory odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

Jak wygląda praca straży miejskiej i policji dotyczącej interwencji w sprawie pokazów ognia na Długim Targu?

- od 1 stycznia do 31 października br. na numer 986 wpłynęło sześć zgłoszeń dotyczących hałasu i używania nagłośnienia podczas pokazów tańca z ogniem i jedno dotyczące zanieczyszczenia nawierzchni paliwem - poinformowała "Dziennik Bałtycki" Marta Drzewiecka, rzeczniczka prasowa Straży Miejskiej w Gdańsku. - Strażnicy nie potwierdzili używania nagłośnienia. Sprawa zanieczyszczenia nawierzchni trafiła do właściwego referatu dzielnicowego. Warto też wspomnieć, że Straż Miejska w Gdańsku pracuje do godziny 22:00. Po tej godzinie zgłoszenia dotyczące hałasu podczas pokazów mogły już trafiać tylko do policji.

Rzeczniczka prasowa Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku, podinsp. Magdalena Ciska przekazała, że od początku września 2022 roku na ul. Długi Targ policjanci odnotowali trzy zgłoszenia dotyczące mężczyzny, który tańczył z ogniem i miał włączoną głośną muzykę.

- Funkcjonariusze, którzy podejmowali interwencje w związku z tymi zgłoszeniami, przyjeżdżając na miejsce, w dwóch przypadkach nie potwierdzili takiego zdarzenia, natomiast podczas jednej z interwencji w dniu 16.10.2022 r. po godz. 19:00 wylegitymowali i pouczyli sprawcę wykroczenia, który w obecności funkcjonariuszy wyłączył muzykę - dodała podinsp. Magdalena Ciska.

Park Kulturowy w Gdańsku

Park Kulturowy w Gdańsku ma umożliwić używanie konkretnych narzędzi prawnych, pomagających regulować kwestie m.in. dotyczące poziomu dopuszczalnego hałasu. Od września 2021 roku prowadzone są konsultacje społecznie na temat utworzenia Parku Kulturowego w Śródmieściu Gdańska. Kolejne takie spotkanie odbędzie się 7 grudnia 2022 r. o godz. 17:00. Tematem rozmów będzie "projekt uchwały dot. utworzenia Parku Kulturowego w Śródmieściu Gdańska - najważniejsze założenia".

Od 30 listopada 2022 roku pod adresem internetowym "Formularz zgłaszania uwag do projektu uchwały w sprawie utworzenia parku kulturowego na terenie Śródmieścia Gdańska" dostępny jest projekt uchwały dot. utworzenia Parku Kulturowego w Śródmieściu Gdańska oraz formularz zgłaszania uwag, który aktywny będzie do 21 grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Taniec z ogniem a stan nawierzchni na Długim Targu w Gdańsku. Kto zapłaci za czyszczenie nowej kostki po występach? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto