MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. Bazunowa Kraina Łagodności

Krystyna Paszkowska
Występ łodzian, zespołu Paradoks podobał się publiczności.
Występ łodzian, zespołu Paradoks podobał się publiczności.
31. edycja Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej Bazuna po raz pierwszy odbywać się będzie w Tczewie. To już trzecia edycja tej imprezy w powiecie tczewskim.

31. edycja Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej Bazuna po raz pierwszy odbywać się będzie w Tczewie. To już trzecia edycja tej imprezy w powiecie tczewskim. Dwie poprzednie Bazuny, w tym jubileuszowa 30., odbyły się w gniewskiej warowni.

Organizatorem przeglądu od początku jego istnienia był Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej Fify. W tym roku realizatorem imprezy jest Pomorskie Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne "Pestka".
Powołano je wiosną tego roku właśnie z myślą o Bazunie.
Pierwsze trzy edycje odbywały się w gdańskim klubie Żak. Później na kartach historii Bazuny pojawił się tzw. cykl zamkowy, a w nim Gniew. Na przestrzeni 30 lat na scenie zaprezentowało się około 1500 solistów, duetów i zespołów.
Laureatami Bazuny są m.in. Rudi Schuberth, zespoły Wolna Grupa Bukowina, Stare Dobre Małżeństwo, Nasza Basia Kochana czy też Babsztyl.

Jarosław Gawryś, lider zespołu Timur i Jego Drużyna, którego można będzie posłuchać na Bazunie w tym roku, podkreśla, że przegląd idzie "do przodu". - To niepowtarzalna impreza plenerowa o specyficznej atmosferze - podkreśla. - Bazuna ciągle się odmładza i to jest bardzo fajna rzecz. Konkurować z nią może jedynie Giełda ze Szklarskiej Poręby. Jednak tam przyjeżdżają głównie starsi wykonawcy.
Dla "Timura" przygoda z piosenką turystyczną, a później z Bazuną rozpoczęła się kiedy był jeszcze uczniem podstawówki. - Jeździłem na rajdy - wspomina. - Co ciekawe piosenki śpiewane wówczas przetrwały do dziś. Z tymi nowszymi różnie bywa. W 1985 roku zostałem zaproszony na obóz harcerski, aby rozśpiewać towarzystwo. Bardzo się zdziwiłem, kiedy całkiem słuchając śpiewu harcerzy. Oni śpiewali moją piosenkę, chociaż w zupełnie nowej aranżacji.
Jako złote lata dla Bazuny określa się czas do końca lat 80. Kiedy nastał trudny okres w dziejach przeglądu prawdziwą opoką imprezy okazał się Marek Skowronek.

Prawdopodobnie gdyby jego zabrakło dziś Bazuna byłaby tylko wspomnieniem. - Dawniej bazunowe granie bardziej skierowane było do ludzi - uważa "Timur". - Mniej ważne było na czym się gra niż to czy piosenka dociera do odbiorcy. Śpiewaliśmy słodkie, zabawne piosenki i to się ludziom podobało. Teraz wykonawcy raczej poszli w artystycznym kierunku muzycznego wyżycia się. Zresztą nasza grupa też niewiele już ma z "Krainy łagodności". Poszliśmy raczej w stronę rocka.

• Program Bazuny

Piątek, 27 czerwca

* godz. 17 - pierwsza część konkursowa

* godz. 20 - koncert nocny

Sobota, 28 czerwca

* godz. 12 - druga część konkursowa

* godz. 15 - trzecia część konkursowa

* godz. 20 - nocny maraton

Niedziela, 29 czerwca

* godz. 12 - koncert laureatów

• Koncerty nocne

Zaproszenia przyjęli, m.in.:

Bez Jacka ? Danuta Błażejczyk ? Czerwony tulipan ? Olek Grotowski i Małgorzata Zwierzchowska ? Aśka Kondrat i Laureaci ? Krążek ? Mietek Blues Band ? Słodki całus od Buby ? Smugglers ? Andrzej Starzec ? Timur i jego drużyna ? Vergil van Troff ? Wodny patrol ? Wolna grupa Bukowina

od 7 lat
Wideo

Viki Gabor - 5 Deresza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto