MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. Projekt Comenius 2004/2005 - Świat różnych kultur

Krystyna Paszkowska
Zdjęcie grupowe uczestników Comeniusa podczas pobytu w malborskim zamku.
Zdjęcie grupowe uczestników Comeniusa podczas pobytu w malborskim zamku.
Tym razem to młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej - Curie w Tczewie gościła zagranicznych uczestników programu Comenius. W grodzie Sambora przebywało około 20 uczniów i nauczycieli placówek ...

Tym razem to młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej - Curie w Tczewie gościła zagranicznych uczestników programu Comenius. W grodzie Sambora przebywało około 20 uczniów i nauczycieli placówek oświatowych uczestniczących w tym europejskim programie. Było to spotkanie podsumowujące pierwszy rok działalności Comeniusa.

- Projekt Comenius 2004/2005 realizuje temat "Jedno środowisko ? różne kultury" - mówi Aleksandra Krzemińska, organizator spotkania w Tczewie. - Aplikacje składały szkoły z Niemiec, Czech, Polski, Węgier, Finlandii, Włoch, Francji i Hiszpanii. Ostatecznie projekt realizują: Gimnazjum Philipinum z Weilburga w Niemczech, jako szkoła koordynująca, nasza szkoła, czyli I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie, Gimnazjum im. Karola Czapka w Dobris w Czechach, Liceum im. Vincentego d?Indy w Privas we Francji oraz Liceum im. Rosy Chacel w Colmenar Viejo w Hiszpanii ? szkoły partnerskie. Całoroczna praca zespołów Comeniusa zaowocowała wspólną dwutomową publikacją liczącą prawie 800 stron i płytą z wersją elektroniczną pracy i prezentacjami w programie PowerPoint.

Na początku roku szkolnego w każdej ze szkół przeprowadzono akcję promującą nową edycję projektu Comenius, tym razem związaną z ochroną środowiska, zwracając uwagę przede wszystkim na sprawy związane z pojęciem "wody" ? w bardzo szerokim znaczeniu. Nad pracą powołanych zespołów pieczę sprawowali nauczyciele i koordynatorzy szkolni.
W tczewskim "ogólniaku" do projektu przystąpiło 36 uczniów klas pierwszych i drugich. Uczniowie pracowali w kilkuosobowych grupach .
- Obecny projekt jest kontynuacją pierwszej edycji ?Dziedzictwo kulturowe i przemysłowe wybranych regionów Europy? i podobnie jak poprzedni jest realizowany, dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej - podkreśla Aleksandra Krzemińska.
Gospodarze zadbali, aby gościom wizyta w grodzie Sambora i związane z tym atrakcje pozostawiły tylko miłe wspomnienia. Nie zabrakło więc choćby wycieczek po Kociewiu. Trzeba było też popracować. W świetlicy I LO odbyła się sesja popularno-naukowa poświęcona prezentowaniu prac tegorocznej edycji projektu. Wśród polskich prac znalazły się m.in. te dotyczące miast Kociewia, zanieczyszczeń Wisły, historii mostów tczewskich, czy też roślin i ptaków chronionych w Polsce.

Zespoły postanowiły kontynuować pracę w przyszłych latach. W przyszłym roku w centrum uwagi uczestników projektu będzie ziemia uprawna - gleba i wszystko co się z nią wiąże. - Niewykluczone, że owocem tego spotkania będzie dodatkowa wymiana uczniów między naszym liceum a Liceum Vincentego Indy w Privas - Francja - Aleksandra Krzemińska. - Nasi uczniowie gościli w swoich domach rówieśników ze szkół partnerskich, wspólnie spędzali czas, porozumiewali się w różnych językach, a przede wszystkim nawiązali przyjaźnie.
- Praca w projekcie jest bardzo interesująca przede wszystkim dlatego, że można poznać wielu ciekawych ludzi pochodzących z różnych miejsc Europy - uważa licealistka Karolina Nalaskowska. - Dzięki kontaktom z nimi poznajemy ich kulturę i obyczaje, a przy okazji pogłębiamy znajomość języka angielskiego i umiejętności komunikowania się.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto