MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew-Zdarzenia. Parada motyli i szczudlarzy

(józ)
"Opera za trzy grosze"
"Opera za trzy grosze"
No i zaczęło się. Od 1 września Tczew jest kulturalną stolicą Pomorza, a wszystko za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych Zdarzenia Tczew-Europa i artystów, którzy biorą w nim udział.

No i zaczęło się. Od 1 września Tczew jest kulturalną stolicą Pomorza, a wszystko za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych Zdarzenia Tczew-Europa i artystów, którzy biorą w nim udział. Już wczoraj w hallu Tczewskiego Domu Kultury otwarto wystawę fotograficzną "Zdarzenia w obiektywie", a wieczorem w sali Eaton można było zobaczyć "Hamleta" Wiliama Szekspira w wykonaniu zwycięzców ubiegłorocznego konkursu, czyli Teatru Clipperton ze Słowacji.

2 września zaś prawdziwa feta dla miłośników twórczości Jana Englerta. Ten znakomity artysta jest w tym roku przewodniczącym festiwalowego jury. Wybrane spektakle teatralne z udziałem aktora będzie można oglądać non stop od dzisiaj od godz. 14 aż do niedzieli do godz. 16 w TDK, w sali nr 103.
W ramach konkursu widzowie będą mogli obejrzeć 14 spektakli przygotowanych przez młodych artystów. Dzisiaj prezentacja pięciu z nich. Siedem zobaczymy w sobotę, 3 września i dwa w niedzielę. Werdykt jury poznamy w niedzielę, podczas ceremonii finałowej w sali widowiskowej TDK.

Jeszcze 1 września o godz. 19 będziemy świadkami kolorowej parady, która przejdzie ulicami miasta. Oczy tczewian będę cieszyć kolorowe motyle i taneczni szczudlarze, którym będzie towarzyszył ogromny smok. - Tym razem do parady postanowiliśmy zaangażować artystów z Teatru Akt z Warszawy. W paradzie będą brać udział także tczewskie stowarzyszenia, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku - mówi Halina Kasjaniuk, dyrektor festiwalu.
W niedzielę warto zaś zobaczyć musicalową wersję "Przygód Fausta", w wykonaniu słynnego Praskiego Teatru Czarnych Świateł, który w Polsce będzie gościł po raz pierwszy. Zobaczyć go będą mogli posiadacze zaproszeń i karnetów. Początek o godz. 18 w sali widowiskowej TDK.
W kawiarni festiwalowej przez trzy dni będą się toczyć "Nocne artystów rozmowy". To nie mniej ciekawa propozycja, na którą warto zarezerwować sobie czas. Właśnie podczas tych pogawędek będzie można dowiedzieć się, w jakim kierunku podążają Zdarzenia i co artyści chcieli nam powiedzieć przez swoje spektakle.

• Na plac z leżakami

Organizatorzy zapraszają na spektakl "Na pełnym morzu 44 lp", który zagra Teatr Akt na pl. Hallera, w sobotę o godz. 15. - Proponujemy, aby uczestnicy zabrali ze sobą dmuchane piłki, leżaki i inne akcesoria plażowe - zachęca Halina Kasjaniuk, dyrektor festiwalu.

• Opera za trzy grosze

Dzisiaj w ramach festiwalu, o godz. 21 w amfiteatrze w Parku Miejskim zostanie wystawiona "Opera za trzy grosze" Bertolta Brechta w wykonaniu Kaliningradzkiego Obwodowego Teatru Muzycznego. To niespodzianka, przygotowana przez Urząd Miejski w Tczewie oraz Stowarzyszenie Integracji Humanistycznej "Pomost", która zakończy "Tczewskie lato w amfiteatrze".
"Opera za trzy grosze" była pierwszym światowym triumfem nie tylko Brechta - dramaturga, ale i jego teatru - zasad jego teorii w działaniu. O czym opowiada? Wytrawni oszuści małżonkowie Peachum zorganizowali firmę produkującą pokraki i inwalidów, zarabiających na swym nędznym wyglądzie na ulicach miasta. Opracowali oni system, w którego skład wchodzi pięć podstawowych typów zachowań, potrafiących poruszyć serce człowieka. Teraz na ulicach miasta mogą żebrać o litość tylko ludzie, którzy są na liście i opłacają patent. Firma ?Przyjaciel nędzarza? kwitnie. Problem w tym, że ich córka Polly związała się z bandytą MacHeathem o przezwisku Macky Majcher.
Ich wesele odbywa się w starej stajni, która banda Macka zamienia w odświętną salę, meblując dopiero co skradzionymi meblami, dywanami, naczyniami. Los odwraca się od MacHeatha. Zostaje aresztowany. Wydały go przyjaciółki z domu publicznego, do którego Macky Majcher regularnie chodził, po czułym pożegnaniu z żoną. Przychodząc na widzenie do młodego męża, Polly natyka się na rywalkę o imieniu Lucy, wybucha niesamowity skandal. Kiedy sprawa dochodzi do wykupu MacHeatha od stryczka, Polly wybiera oddanie męża katu, zamiast pieniędzy policji....

• Zagłosuj

W ramach konkursu widzowie będą mogli obejrzeć 14 spektakli przygotowanych przez młodych artystów. Swojego faworyta mogą też wybrać Czytelnicy "Dziennika Bałtyckiego", głosując na zamieszczonym poniżej kuponie i wrzucając go do urny znajdującej się hallu Tczewskiego Domu Kultury. Konkurs trwać będzie do godz. 18 w niedzielę. Wśród osób, które wezmą udział w głosowaniu, zostanie rozlosowana nagroda-niespodzianka.

• Karnety

W tym roku, widzowie chcący obejrzeć trzy najciekawsze spektakle, czyli "Femmene Stracciate", "La Serva Padrona" i "Przygody Fausta" będą musieli kupić karnety za 20 zł. Na każdy z tych spektakli można też kupić bilet za 10 zł. Bonusem do karnetu jest wejście w pierwszej kolejności na wszystkie spektakle, jeżeli przyjdzie się 15 minut przed spektaklem. Bilety i karnety można nabyć w biurze festiwalu w hallu Tczewskiego Domu Kultury przy ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego 10.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto