Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te karty mogą uratować życie

Redakcja
W naszych portfelach z miesiąca na miesiąc pojawia się coraz więcej plastikowych kart. Są to karty kredytowe, zniżkowe, rabatowe, członkostwa w różnych klubach i organizacjach. Wśród tych kart mogą pojawić się też takie, które ratują ludzkie życie.

Krew karta

Krew karta, a właściwie karta identyfikacyjna grupy krwi, jest jedynym dokumentem, który potwierdza grupę krwi jej posiadacza. Noszenie gadżetów lub biżuterii z potwierdzoną grupą krwi, a nawet wpisana grupa krwi w książeczce zdrowia lub w legitymacji Honorowego Dawcy Krwi dla lekarza nie jest dowodem posiadania danej grupę krwi. W książeczkach często wpisana jest grupa, którą zbadano przy Twoim porodzie, a takie badanie jest przeprowadzane z krwi pobranej z pępowiny i może pokazywać krew matki a nie osoby posiadającej książeczkę. Lekarz też nie ma dowodu czy legitymacja HDK, którą ma przy sobie poszkodowany, jest jego własnością. Odnośnie koszulek i breloczków z grupą krwi również może się wiązać z pożyczeniem ubrania lub kluczy do mieszkania czy samochodu. Takie gadżety są z bardzo dobrym skutkiem stosowane do promocji idei Honorowego Krwiodawstwa, ale w przypadku, kiedy posiadacz danego gadżetu ulegnie wypadkowi nie mogą one służyć do potwierdzenia zgodności grup krwi.

Krew karta zawiera grupę krwi posiadacza karty, dane osobowe (imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców, PESEL), daty i numery badań krwi oraz imię, nazwisko, pieczątkę i podpis osoby stwierdzającej prawidłowość wpisanej na karcie grupy krwi.

W okresie wakacyjnym zwiększa się liczba wypadków zarówno samochodowych jak i nad morzem, w górach czy w czasie spędzania czasu w różnych rozrywkowych miejscach. W przypadku, kiedy osoba ulegnie poważnemu wypadkowi, straci dużo krwi i konieczne jest jej przytoczenie, ważne dla życia człowieka są nawet nie minuty a sekundy. A czas pobrania próbki i przebadanie jej odnośnie zgodności grupy krwi w układzie AB0 oraz współczynnika Rh często trwa nawet ponad godzinę. Posiadacz Krewkarty może zaoszczędzić ten czas i zwiększyć swoje szanse przeżycia.

Krew karta jest ważna tylko i wyłącznie z dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość zawierającym numer identyfikacyjny PESEL. Dla Honorowych Dawców Krwi, którzy oddali krew conajmniej 2 razy taka karta wydawana jest bezpłatnie (na specjalne życzenie dawcy pozostałych RCKiK), dla pozostałych jest to koszt około 30zł i jest możliwa do wyrobienia w większości szpitali na terenie całej Polski.

Karta I-C-E

Karta informacji osoby poszkodowanej w wypadku (ang. In Case of Emergency) może się przydać każdemu, kto ulegnie ciężkiemu wypadkowi, podczas którego straci przytomność. Na takiej karcie znajduje się imię i nazwisko posiadacza oraz kontakt do bliskich, którzy powinni być poinformowani o tym, co się wydarzyło. Najlepiej podawać kontakt do osób dobrze znających poszkodowanego, wiedzących o chorobach oraz wszelkich informacjach, które mogą się przydać lekarzowi przy reanimacji. Dobrze żeby te osoby wiedziały też, z kim podróżowałeś, cenne informacje mogą też uratować te osoby.

W dzisiejszych czasach karta jest często zastępowane wpisaniem do swojego telefonu komórkowego kontaktów ICE, ICE2, ICE3..., ale należy pamiętać, że baterie w komórkach czasem się wyczerpują, komórki się gubią, psują lub ulegają kradzieży. Najlepiej korzystać równocześnie z karty i z wpisanego numeru w komórce. Skrót I-C-E jest znany i wykorzystywany na całym świecie, więc może on być pomocny również w czasie podróży zagranicznych.

Kartę I-C-E można kupić na stacjach benzynowych, w Empikach, otrzymać na wielu akcjach promocyjnych, albo wykonać własnoręcznie.

Oświadczenie woli

W chwili, kiedy nie ma już żadnego ratunku dla osoby poszkodowanej i następuje śmierć mózgowa (co oznacza śmierć) jest jeszcze możliwość przeszczepienia niektórych narządów do osób, które jeszcze żyją i potrzebują ich do normalnego funkcjonowania. W przypadku, kiedy jest możliwy pobór nerki, trzustki, płuc, serca, wątroby czy rogówki od osoby zmarłej specjalna komisja lekarska zadaje pytanie rodzinie czy można pobrać te narządy. Dobrze jest zdjąć ciężar podejmowania decyzji ze swojej rodziny i podjąć tą decyzję jeszcze za życia. W takim celu należy podpisać Oświadczenie woli. Przy podpisywaniu oświadczenia należy poinformować swoją rodzinę i bliskich o tym fakcie, żeby w przypadku nagłej śmierci byli świadomi tej decyzji i mogli ją świadomie uszanować. W celu wyrażenia swojej woli można podpisać specjalny kartonik, który można otrzymać na akcjach promocyjnych (m.in. Fundacji Krewniacy lub Przeszczep.pl), wydrukować oświadczenie na własnej drukarce lub nawet napisać ręcznie.

Treść oświadczenia:
"Moją wolą jest, by w przypadku nagłej śmierci, moje narządy i tkanki zostały przekazane do transplantacji i ratowały życie innym. O mojej decyzji powiadomiłem moją rodzinę i bliskich i proszę ich o jej uszanowanie [własnoręczny podpis]"

Na oświadczeniu powinny się znajdować czytelne dane osobowe (imię, nazwisko, PESEL, data i miejsce urodzenia oraz adres zamieszkania), treść oświadczenia oraz własnoręczny podpis.

Różne wzory oświadczeń woli są dostępne na stronie www.transplantacje.org.

Czytaj też:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te karty mogą uratować życie - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto