MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Te stare monety z PRL i nie tylko kosztują krocie. Poszukują ich kolekcjonerzy! Sprawdź, czy nie masz ich w domu. Można sporo zarobić!

KK
Talar Bydgoszcz 1635 r. Władysław IV Waza.

Właściciel wycenia wartość monety na 12 tysięcy złotych.
Talar Bydgoszcz 1635 r. Władysław IV Waza. Właściciel wycenia wartość monety na 12 tysięcy złotych. olx.pl
Pieniądze lubi każdy. A jeśli jeszcze można na nich zarobić... Ile mogą kosztować monety? Ich cena uzależniona jest od rzadkości i wielu innych zmiennych. Coraz większą wartość zyskują te, które powstały w czasach PRL. Sprawdź, czy którąś z tych monet masz w swoim domu. One mogą kosztować krocie!

Spis treści

Numizmatyka, czyli kolekcjonowanie monet. Czym jest?

Numizmatyka to dla jednych hobby, dla ekspertów dziedzina nauki, która zajmuje się badaniem nie tylko monet, ale również banknotów, medali i innych przedmiotów pieniężnych oraz ich znaczeniem w kontekście kultury, historii i sztuki.

Numizmatyka [z greckiego nomisma tj. medal] zajmuje się zbieraniem, badaniem, opisywaniem i klasyfikowaniem monet oraz innych przedmiotów pieniężnych. Często obejmuje także badanie procesów produkcji monet oraz historii systemów monetarnych i walutowych.

Co należy do głównych zadań numizmatyki?

 1. Kolekcjonowanie i klasyfikowanie monet.
 2. Datowanie monet: bezwzględne, analiza znaków medycznych, połączona analiza ikonograficzna, metrologiczna i epigraficzna.
 3. Ustalanie kręgu użytkowników danych monet.
 4. Określanie dodatkowych funkcji monet.
 5. Wyjaśnianie i interpretacja faktów i procesów dziejowych.

Jakie okresy wyszczególnia się w numizmatyce? Z jakich okresów monety są najcenniejsze?

Pochodzenie monet chronologicznie dzieli się według następującego podziału:

 1. Grecka.
 2. Celtycka.
 3. Rzymska.
 4. Bizantyjska.
 5. Dalekiego Wschodu.
 6. Średniowieczna.
 7. Nowożytna.

Historia pieniądza w Polsce. Kto wybił pierwszą monetę?

Tu badacze są podzieleni. Część przypisuje pierwszą polską monetę Mieszku I, część z nich jego wnukowi, a więc Mieszku II. Wynika to z zapisów, jakie znajdują się na monetach tj. "MISICO" oraz "MTLZCO".

Denary Mieszka I, bo o nich mowa, datowane są na lata między 970 - 992. To, jak wyglądał rewers monety, można również podziwiać i dzisiaj. Wzorzec ten bowiem znajduje się na bankomatach dziesięciozłotowych.

Jaka jest najdroższa polska moneta? Odpowiadamy!

Za najdroższą polską monetę w historii uznaje się 100 dukatów Zygmunta III Wazy. Ta moneta została sprzedana w 2018 roku w trakcie aukcji internetowej, a jej cena wyniosła 2,16 miliona dolarów, co na czas sprzedaży dawało nieco ponad 8 milionów złotych.

Posiadanie tej monety w swoich zbiorach robi z nas milionerów, o czym przekonał się również właściciel drugiej takiej samej monety, która w 2008 roku z kolei sprzedana została za 1,38 miliona dolarów.

Najdroższa polska moneta ma 7 centymetrów średnicy, waży 348,31 grama i wykonana jest ze złota o próbie 967. Jej projekt, który został stworzony przez szwajcarskiego artystę – Samuela Ammona, uważany jest za arcydzieło sztuki menniczej epoki baroku.

Awers monety przedstawia popiersie Zygmunta III Wazy, na rewersie widnieje tarcza z herbami Polski, Litwy, Szwecji i Gotlandii, i herbem rodu Wazów – Snopkiem. Według informacji eksprzetrwało tylko sześć egzemplarzy.

Jak informuje Mennica Polska, istnieją dwie hipotezy dotyczące powstania i przeznaczenia najdroższej polskiej monety. Jedna z nich zakłada, że została ona zamówiona przez bydgoską mennicę jako podarunek dla Zygmunta III lub kogoś z najbliższego otoczenia króla. Według drugiej z teorii monetę zamówił sam władca Polski – była ona wręczana za zasługi na polu walki podczas wojny polsko–tureckiej.

Najdroższe monety na świecie? Cena przekracza 10 milionów dolarów!

Za jeden z najcenniejszych numizmatów na świecie uznaje się Silver Dollar z 1794 roku. To pierwsza moneta emitowana przez rząd Stanów Zjednoczonych. Do obiegu trafiło jedynie 1758 egzemplarzy. Według szacunków przetrwały raptem 134 sztuki. W 2013 roku jeden z egzemplarzy tej monety sprzedano za 10 milionów dolarów. To rekord kwoty, jaką otrzymano za jedną monetę.

Równie cenną monetą jest Double Eagle z 1933 roku. Złota moneta bulionowa o nominale dwudziestu dolarów została stworzona przez Augustusa Saint-Gaudensa. W latach 1907 - 1933 moneta ta funkcjonowała w obiegu płatniczym. Na czym polega jej unikatowość? W 1933 roku w związku z problemem kurczących się rezerw złota, prezydent Franklin Delano Roosevelt wydał dekret zakazujący gromadzenia kruszcu. Monety wykonane ze złota przestały być legalnym środkiem płatniczym, a większość z nich została przetopiona.

11 lat temu, a więc w 2002 roku moneta Double Eagle z 1933 roku sprzedana została na aukcji za 7,5 miliona dolarów!

Równie wysokie ceny uzyskały Floren Edwarda III z 1344 roku sprzedany za 6,8 miliona dolarów oraz Liberty Head Nickel z 1913 roku, którego egzemplarze na aukcjach uzyskały kwotę przekraczającą 3 miliony dolarów.

Monety z czasów PRL. Coraz większa popularność, ale także i coraz większa cena. Na co warto zwrócić uwagę?

Nie ma chyba obecnie w Polsce domu, w którym nie znajdowałaby się choć jedna moneta z czasów PRL. Tym większe może być zdziwienie, gdy okaże się, że niektóre monety mogą być naprawdę sporo warte.

Wartość niektórych monet z czasów PRL sięgać może od kilkuset do nawet i kilkunastu, czy kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jedną z takich monet jest np. moneta 5 złotych z wizerunkiem rybaka z siecią. Choć moneta jest popularna, jak informuje Mennica Polska, wybito jej aż 120 milionów sztuk, to jednak egzemplarze z 1958 roku osiągają ceny rzędu od 500 do nawet i 1000 złotych.

Jeszcze wyższe ceny osiąga popularna "złotówka" z gałązką laurową. Wybite monety w 1957 zdarza się sprzedać za podobne kwoty, jak w przypadku monety o nominale 5 złotych. To może dziwić tym bardziej, gdyż nakład tej monety szacuje się na ponad 800 milionów sztuk.

Zawrotne ceny na aukcjach, ale i wśród kolekcjonerów osiągają monety bez znaku menniczego, czy próbne monety PRL-u. Dla przykładu zwykła 10-groszówka z czasów Polskiej Republiki Ludowej, która nie posiada znaku menniczego, a którą wyprodukowano w 1983 roku, zdarzało się, że na aukcjach osiągała cenę bliską 10 tysięcy złotych.

Jak informuje Mennica Polska, obecnie, za najdroższe polskie monety PRL-u można jednak uznać te z papieżem Janem Pawłem II, wybijane w 1986 roku – za okazy w idealnym stanie płaci się dziś nawet kilkanaście tysięcy złotych. Warto dodać, że produkowane kilka lat wcześniej 20-złotówki z podobizną papieża są warte zaledwie kilkadziesiąt złotych. To tylko przypomina, że rynek numizmatyczny ma swoją specyfikę, która wymaga od kolekcjonerów dobrego zrozumienia.

Te znaczki warte są fortunę. Żeby kupić wszystkie, musisz mieć kilka milionów złotych. Sprawdź!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto