Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Wybrzeże będzie nie do poznania. Powróci w 2023 r. Co słychać na placu budowy?

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Dominik Werner/Teatr Wybrzeże
Na razie to jeszcze same ruiny i zgliszcza, ale pracę idą pełną parą i już na początku przyszłego roku widzowie wrócą do Teatru Wybrzeże na Targu Węglowym. Instytucja objawi się im w zupełnie nowej odsłonie. Zmieni się wszystko - od elewacji, przez technologię sceniczną, aż po wejścia boczne i pomieszczenia pomocnicze. To największa inwestycja w powojennej historii obiektu, której koszt wyniesie ponad 50 mln zł.

Nie byłoby nowego gmachu Teatru Wybrzeże, gdyby nie Antoni Biliczak, aktor ale przede wszystkim dyrektor teatru w latach 1955-1980. Dzięki jego uporowi, zaangażowaniu i determinacji Teatr Wybrzeże przeniósł się na Targ Węglowy. Początkowo instytucja działała pod nazwą "Miejski Teatr Wybrzeże". Mieściła się w Gdyni, ale posiadała również kilka dodatkowych scen w Gdańsku i w Sopocie.

Batalia o budowę nowej siedziby, a właściwie odbudowę mieszczącego się tam wcześniej teatru, trwała od roku 1947. Dopiero po 5 latach Centralne Biuro Projektów Architektonicznych i Budowlanych otrzymało zlcenie na wykonanie projektu. W 1957 zajął się nim architekt związany z Politechniką Gdańską - Lech Kadłubowski.

Obecny gmach powstał na zgliszczach otwartego w 1801 r. Teatru Miejskiego, zniszczonego podczas działań wojennych. Modernistyczny, z dużymi przeszkleniami i głównym wejściem od strony Targu Węglowego gmach, od otwarcia teatru w 1964 roku, nie przechodził jeszcze tak kompleksowego remontu. Niestety była ona nie zbędna, by dotrzymać kroku standardom technicznym współczesnych scen teatralnych.

Teatr Wybrzeże jakiego nie znamy

Już wkrótce zmodernizowana siedziba Teatru Wybrzeże będzie klimatyzowana, wyposażona w wygodne siedzenia i nowoczesną infrastruktuę. Przejdzie ekstremalną metamorfozę - zmieni się elewacja, instalacja grzewcza, jak i całe wnętrze. Nie do poznania będą wszystkie pomieszczenia, od antresoli po foyer, zmieni się również cała technologia sceniczna Dużej Sceny, a także szklana fasada, wejścia boczne i pomieszczenia pomocnicze. Modernizacja ta pozwoli na realizację przedwzięzieć na najwyższym poziomie.

Co ciekawe, podczas prac budowlanych odkryto pozostałości fundamentów budynku XIX-wiecznego teatru oraz niezwykle cenne zabytki tj. monety, fragmenty naczyń pochodzące z czasów od XIV do XVI wieku, okucia ksiąg i mosiężne naparstki. To na pewien czas wstrzymało działania remontowe, a na teren budowy wkroczyli archeolodzy. Ich prace wpłynęły na termin otwarcia teatru, planowany wstępnie na jesień 2022 roku. Musiał zostać nieznacznie przesunięty na początek 2023 roku.

Wartość budżetu remontowego wynosi 50,6 mln zł brutto. Inwestycja finansowana jest ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego, Gminy Miasta Gdańska, a także ze środków pochodzących z Pożyczki Miejskiej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Teatr Wybrzeże będzie nie do poznania. Powróci w 2023 r. Co słychać na placu budowy? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto