Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TEDx na Uniwersytecie Gdańskim już 11 czerwca. Znana konferencja popularnonaukowa znowu w Gdańsku

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Wojciech Wojtkielewicz
Wiadomość ta z pewnością ucieszy fanów TEDx — znanej na całym świecie marki konferencji popularnonaukowych. Już 11 czerwca czeka nas kolejna odsłona lokalnej edycji wydarzenia. TEDxUniversityofGdansk odbędzie się na największej pomorskiej uczelni — Uniwersytecie Gdańskim.

TED to cykl corocznych konferencji organizowanych na całym świecie, których zadaniem jest prezentowanie pomysłów, które w znaczący sposób mogą przyczynić się do zmiany naszych postaw, rozwiązania ważnych problemów zarówno w skali światowej, jak i w naszym bezpośrednim otoczeniu. Czołowi badacze, aktywiści, artyści i myśliciele dzielą się pomysłami z wielu dyscyplin – przeróżnymi "ideami wartymi rozpowszechnienia".

TEDx na Uniwersytecie Gdańskim

Konferencji pod szyldem TEDx nie mogło zabraknąć w kręgu społeczności 20 tysięcy studentów i studentek, niemal 2 tysięcy badaczek, naukowców i edukatorek oraz ponad 140 tysięcy absolwentek i absolwentów. Już 11 czerwca TEDx po raz pierwszy zawita na Uniwersytet Gdański. Motywem przewodnim TEDxUniversityofGdańsk jest "WAVE", czyli fala.

– To nie tylko symbol cyklicznych transformacji, ale również metafora dynamicznych zmian społecznych i kulturowych - mówi Justyna Burzyńska, współorganizatorka wydarzenia, stojąca na czele zespołu ds. Komunikacji i Wizerunku.

– Trudno się żyje w pandemii. Tym bardziej powinniśmy zrobić dla społeczności Uniwersytetu (i dla całego regionu) coś miłego, mądrego i ważnego. Zrobimy to razem? – zaprasza dr Miłosz Wojtyna z Wydziału Filologicznego, pomysłodawca konferencji.

Dwanaście wyjątkowych osobowości o niebanalnym podejściu do nauki, biznesu, kultury i działań społecznych pokaże nam jak płynąć pod prąd lub dać początek fali zmian. Kogo zobaczymy w tym gronie? Przedsiębiorców, badaczki, naukowców i aktywistki związane ze środowiskiem akademickim lub jego bezpośrednim otoczeniem. Obok znanych nazwisk pojawią się też świeże głosy.

Jacek Kłosiński, Lidia Chomicz-Mańka, Krzysztof Łukaszuk, Marta Jurczyk, Anna Miler, Natasza Kosakowska-Berezecka, Katarzyna Chmur, Cezary Obracht-Prondzyński i Jacek Piskozub - to niemal pełna lista inspirujących osobowości, które opowiedzą o przełamywaniu fal, zgłębianiu tajników nauk przyrodniczych, odkrywaniu nowych lądów ludzkiej natury i nawigowaniu po przestworach wiedzy.

TEDx na UG. Jakich tematów prelekcji możemy się spodziewać?

Wiadomo już, że Jacek Kłosiński - mentor przedsiębiorców, trener biznesowy i autor książek - przybliży temat nowej FALI zawodowych przemian, jaką niesie ze sobą mikroprzedsiębiorczość.

Dr Lidia Chomicz-Mańka - która wraz z Zespołem Sensybilizatorów Biologicznych na UG opracowuje nowe leki przeciwnowotworowe - opowie o swojej pasji do chemii i udowodni, że warto płynąć na FALI marzeń o przyszłości bez chorób.

Profesor Krzysztof Łukaszuk - Kierownik Medyczny Klinik Leczenia Niepłodności INVICTA i doktor-pionier z 28-letnim stażem w diagnostyce laboratoryjnej - podejmie intrygujące kwestie genetyki i "człowieka przyszłości".

Dr Marta Jurczyk - seksuolog i terapeutka zgłębiająca sferę sprawności w seksualności, zwłaszcza w kontekście osób z niepełnosprawnością intelektualną - przełamie tabu na temat intymności.

Anna Miler - politolog, kulturoznawczyni, aktywistka i badaczka herstorii kobiet związanych ze Stocznią Gdańską - udowodni, że historia to my.

Natasza Kosakowska-Berezecka - psycholog międzykulturowa i mediatorka - opowie o równouprawnieniu płci jako o wspólnej sprawie, ważnej nie tylko dla kobiet.

- Interdyscyplinarny charakter konferencji sprawia, że nie ograniczamy się w doborze dziedzin, w jakich specjalizują się nasi Prelegenci i Prelegentki - tłumaczą Tomasz Swebocki i Marta Tymińska, nadający kierunek działaniom zespołu ds. Prelegentów i Programu.

Należy podkreślić, że wydarzenie ma charakter non-profit i współtworzą je Wolontariusze, w tym studentki i studenci Uniwersytetu Gdańskiego.

- To wyjątkowy czas, gdy wszystkie zespoły pracują w pocie czoła i koordynują działania związane nie tylko z wystąpieniami, ale też pozyskiwaniem Partnerów czy patronatów medialnych - mówi Dr Miłosz Wojtyna z Wydziału Filologicznego UG, inicjator wydarzenia.

- Ostatnie tygodnie przygotowań są wyjątkowo intensywne, ale WAVE / FALA entuzjazmu nadal nam towarzyszy i pobudza do działania - dodaje Justyna Burzyńska, współorganizatorka wydarzenia, zarządzająca Zespołem ds. Komunikacji i Wizerunku.

Wydarzenie rozpocznie się 11 czerwca o godz. 9.00 i potrwa do 16.00. Budynek Neofilologii przy ulicy Wita Stwosza 51 w Gdańsku ugości prelegentów, których idee warte rozpowszechniania wybrzmią w transmisji online wprost ze sceny Sali Teatralnej.

Osoby, które zechcą wziąć udział w konferencji powinny uzupełnić swoje dane i przesłać zgłoszenie poprzez formularz rejestracyjny: https://tedxuniversityofgdansk.clickmeeting.com/tedxuniversityofgdansk-livestream/register dostępny na stronie: www.tedxuniversityofgdansk.com.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: TEDx na Uniwersytecie Gdańskim już 11 czerwca. Znana konferencja popularnonaukowa znowu w Gdańsku - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto