Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Telebimy i ruchoma scena w kościele św. Jana

Łukasz Stafiej
Łukasz Stafiej
Ruszył remont gdańskiego kościoła św. Jana. Mobilna scena, telebimy i obrotowe krzesła to niektóre z nowinek, które zostaną zainstalowane do czerwca 2011 roku.

Zabytkowy budynek z XIV wieku to jeden z największych ceglanych kościołów gotyckich w Europie i… jedyna gdańska świątynia, która nie została odbudowana po wojennej zawierusze. Już w połowie lat 90. - gdy Archidiecezja Gdańska przekazała obiekt Nadbałtyckiemu Centrum Kultury - planowano generalny remont budynku i utworzenie ośrodka kulturalnego, jednak pieniędzy wystarczyło tylko na niezbędne prace ratownicze. Rozpocząć modernizację udało się dopiero obecnemu dyrektorowi NCK, Larry’emu "Okey" Ugwu, który postanowił stworzyć w świątyni Centrum Św. Jana.

- Kościół zachowa oczywiście swoje funkcje sakralne a przy tym będzie spełniał rolę nowoczesnej sali wystawowej i koncertowej - zapowiada Ugwu. - Uważam, że to mój najważniejszy projekt w tej instytucji i nie kryję, że udało nam się go dopiąć na ostatni guzik.

W ramach pierwszego etapu prac, który potrwa do czerwca 2011, mają być przeprowadzone głównie zmiany w aranżacji wnętrza.

- Kościół nie zmieni ogólnego wyglądu, zostaną oczyszczone ceglane ściany, wzmocnione tynki i sklepienia, odnowione i zabezpieczone zostaną freski, a na swoje miejsce wrócą odnalezione niedawno płyty nagrobne - wyjaśnia Iwona Berent, konserwator zabytków prowadząca projekt.

Znajdująca się dotąd przy ołtarzu scena zostanie przeniesiona na przeciwległy koniec budynku i ustawiono pod dwupiętrowymi emporami, na które prowadzić będzie oszklona klatka schodowa. Będzie można się nią również dostać na wieżę, gdzie ulokowane zostaną garderoby dla artystów i zaplecza techniczne, a w przyszłości punkt widokowy dla turystów

Ponieważ scena zostanie zbudowana z ruchomych modułów, będzie można ją przenieść i ustawić w centrum budynku.

Zdjęcia z kościoła św. Jana: zobacz kilkadziesiąt galerii

- W tym celu zastosowano specjalny system siedzeń, które będzie można składać i obracać, dostosowując do miejsca ulokowania sceny lub zwracając w stronę ołtarza w czasie mszy - tłumaczy Berent.

Oglądanie przedstawień wspomogą również dwa telebimy w nawach bocznych, a możliwość demontażu siedzisk stworzy przestrzeń na większe wydarzenia artystyczne. Na przykład wielkoformatowe wystawy multimedialne, które będą możliwe dzięki zamontowaniu uchwytów na kolumnach, umożliwiających zawieszanie prac na całej szerokości między nimi.

Prace remontowe przewidują również odnowienie pobliskich kamieniczek, które połączone przez kaplicę św. Ducha staną się zapleczem socjalnym i gospodarczym Centrum św. Jana oraz stworzenie stałej wystawy zabytków z historycznego wyposażenie świątyni, które dotąd rozsiane jest po całym Gdańsku.

W czasie dwóch lat remontu budynek będzie zamknięty dla zwiedzających i otwierany  tylko na niedzielne nabożeństwa Duszpasterstwa Środowisk Twórczych. Prace będą kosztować prawie 15 mln zł, z czego 75 proc. zostanie dofinansowane z Unii Europejskiej, a 25 proc. z kasy samorządu województwa.


Serwis akcji ecoTydzień 2009, promującej ekologiczne i racjonalne użytkowania energii. Wykłady, konkursy i eventy oraz Photo Day 7.0 - dowiedz się więcej

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto